
Gruzijske volitve je zaznamovala visoka volilna udeležba. Volišča v prestolnici Tbilisi so zaradi velikega navala ostala odprta uro dlje, kot je bilo načrtovano. Do 17. ure po lokalnem času je glasove oddala več kot polovica volivcev, je povedala predsednica osrednje volilne komisije.
Predhodni končni rezultati bodo predvidoma znani v ponedeljek, javnomnenjske raziskave pred volitvami pa so kazale, da se bodo za zmago potegovale stranka Za novo Gruzijo predsednika Edvarda Ševardnadzeja, opozicijski Združeni demokrati predsednice parlamenta Nine Burdžanadze in radikalno Nacionalno gibanje.
14 strank, 7 koalicij
Približno 2,8 milijona volilnih upravičencev je izbiralo med predstavniki 14 strank in sedmih koalicij, sočasno z volitvami pa so na referendumu odločali o tem, ali naj se število poslancev na volitvah leta 2007 skrči s sedanjih 235 na 150. Za veljavnost parlamentarnih volitev bi se morala volitev udeležiti vsaj tretjina volivcev, za veljavnost referenduma pa polovica volilnih upravičencev. Volitve veljajo kot pokazatelj za volitve naslednika predsednika Ševardnadzeja, ki bodo leta 2005.
Protesti zaradi poneverb
Po protestih zaradi domnevnih volilnih ponaredb so v mesti Rustavi in Zugdidi vkorakale policijske sile, razmere pa so se do večera umiril. Številnim prebivalcem okrožij Vani, Bagdati in Samtredja pa so pot do volišč za več ur onemogočila huda neurja. Izredno slabo vreme je prizadelo tudi okrožje Čohatauri na zahodu države, kjer je divjal orkanski veter.
Predsednica volilne komisije Nana Deudarjani je dejala, da je do resnih kršitev prišlo v Kutajsiju, kjer se je mnogo volišč odprlo z večurno zamudo. Volišča so zato ostala tudi dalj časa odprta - zaprla naj bi se ob 23. uri po lokalnem času. Kršitve v drugih pokrajinah so bile po njenih besedah manjše in niso vplivale na volitve. Volitve je sicer spremljalo tudi 400 tujih strokovnjakov Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).
V okrožju Kaspiski je policija obkolila volišče in volilcem najmanj eno uro ni dovolila vstopa. Vodja radikalnega Nacionalnega gibanja Mihail Sakašvili je dejal, da njegovega imena ni bilo na volilnem seznamu. Na seznamu pa naj ne bi bilo tudi več tisoč volilcev v kraju Zugdidi, trdijo člani stranke Državno soglasje - oživitev iberijskega bloka.