Tujina

FOTO in VIDEO: Trupla na ulicah Gorija

Tbilisi, 11. 08. 2008 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
165

Kljub pozivom k prenehanju spopadov, se vojaške akcije v Gruziji nadaljujejo. Rusija naj bi prevzela še nadzor nad Gorijem, kar pa njihovo zunanje ministrstvo zanika.

Na pomoč so lokalnemu prebivalstvu že priskočile mednarodne humanitarne organizacije.
Na pomoč so lokalnemu prebivalstvu že priskočile mednarodne humanitarne organizacije. FOTO: Reuters


Medtem ko se Rusija in Gruzija obtožujeta za napade na nasprotno stran, mednarodna javnost sprti strani vse glasneje poziva k prekinitvi spopadov. Gruzija trdi, da je več kot deset ruskih bombnikov napadlo cilje na gruzijskem ozemlju, tudi v okolici prestolnice Tbilisi in mesta Gori. Iz mesta z več kot 50.000 prebivalci je iz strahu pred ruskimi napadi zbežalo do 80 odstotkov prebivalcev, so danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). Humanitarni položaj v Gruziji je zelo resen, opozarjajo mednarodne človekoljubne organizacije. Svetovni program za hrano (WFP) in Francija sta v Tbilisi tako že poslali nujno pomoč, Rusija pa razdeljuje pomoč v Južni Osetiji, kamor predstavniki mednarodnih organizacij zaenkrat še niso uspeli prodreti. Evropska komisija je v nedeljo zvečer sprostila milijon evrov pomoči. Pomoč je obljubil tudi Rdeči križ.

Čeprav rusko zunanje ministrstvo zanika okupacijo Gorija, pa očividci poročajo o ruskih tankih v središču mesta, s čimer se je odprla še druga fronta v Gruziji. Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je dejal, da so Rusi s to operacijo njegovo državo uspešno presekali na pol. Gruzijske sile naj bi sedaj krepile svoje pozicije, da bi zaščitile vsaj prestolnico Tbilisi. Gruzijski premier pa je pozno zvečer sporočil, da so ruske sile vkorakale tudi v pristanišče Poti ob Črnem morju.

Ruski novinar je sporočil, da so gruzijski vojaki ubili ranjene ruske pripadnike mirovnih sil, ki so bili na območju že pred začetkom konflikta, poroča spletna stran Russia Today.

Rusi po drugi strani zatrjujejo, da je Gruzija znova napadala v bližini prestolnice Južne Osetije Chinvali, čeprav naj bi gruzijske sile po trditvah Tbilisija že v nedeljo odložile orožje in se umaknile. Ruska stran poroča o treh žrtvah med svojimi vojaki, medtem ko gruzijski predsednik trdi, da so gruzijske sile ubile več sto ruskih vojakov in sestrelile najmanj 80 ruskih vojnih letal. Ob tem dodaja, da globoko obžalujejo izgube življenj. Po njegovih besedah je med žrtvami spopadov v Gruziji kar 90 odstotkov civilistov. Gruzijski mediji poročajo, da so novinarsko konferenco prekinili, saj naj bi v neposredni bližini predsedniške palače eksplodirale bombe.

Oblasti Južne Osetije so sporočile, da so gruzijske enote okrepile obstreljevanje te pokrajine. Tudi tiskovni predstavnik urada predsednika Rusije pa je sporočil, da je slika na terenu popolnoma drugačna od tiste, ki jo gruzijske oblasti pošiljajo v svet. V južnoosetijskem sporu zahod obravnava napadalce kot žrtve, je opozoril ruski premier Vladimir Putin. Tiskovna agencija Reuters poroča, da ruski vojaki v južnoosetijski prestolnici delijo hrano in vodo prebivalcem. "Hvala bogu, da so prišli Rusi. Zdaj gre na bolje," je novinarjem Reutersa povedala babica, ki se je s svojim 7-letnim vnukom skrivala v kleti.

Kaj je res in kaj ne?

Ranjeni gruzijski vojak
Ranjeni gruzijski vojak FOTO: Reuters


Iz gruzijskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je nad njihovim ozemljem ponoči letelo več kot 50 ruskih vojnih letal, ki so izvajala bombne napade. Ruska vojska je bombardirala gruzijske vojaške baze in radarje, ki se nahajajo v okolici gruzijske prestolnice Tbilisi, trdijo Gruzijci. Predstavniki ruske vojske so že zavrnili omenjene navedbe. "50? To so povedali? Kako pa so jih prešteli, če je bila noč?" so se na novinarski konferenci spraševali ruski vojaški predstavniki. Trdijo tudi, da ruske enote niso vstopile na gruzijsko ozemlje. Prav tako so zanikali bombardiranje naftovodov, ki potekajo po gruzijskem ozemlju. Predstavnik azerbajdžanske naftne industrije je sporočil, da se njihova nafta še vedno brez težav pretaka po gruzijskih naftovodih.

Zaradi zaskrbljenosti ob spopadih v Gruziji in znakov upočasnjene gospodarske rasti v območju evra se je tečaj evra v primerjavi z dolarjem spustil na najnižjo raven v zadnjih petih mesecih. Dopoldne je bilo v Londonu treba za evro odšteti 1,5070 dolarja, v azijskem trgovanju pa se je tečaj spustil že na 1,4907 dolarja.

Namestnik načelnika generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin je danes zatrdil, da ruske kopenske enote izven Južne Osetije niso bile napotene. "Naloga ruskih mirovnih sil ni zasedba gruzijskega ozemlja," je dejal, potem ko je gruzijski predsednik Moskvo obtožil, da s tanki napada tudi drugod v Gruziji, ne samo v Južni Osetiji. Nogovicin je še sporočil, da je v spopadih v Južni Osetiji doslej umrlo 18 ruskih vojakov, 52 je ranjenih, 14 pa jih še pogrešajo. Sestreljena so bila tudi štiri ruska letala. Dodal pa je še, da se na strani gruzijske vojske borijo tudi "tujci", vendar ni mogel povedati iz katerih držav.

Konflikt se širi v Abhazijo

Razmere se zaostrujejo tudi v drugi gruzijski regiji Abhaziji. Abhazijske sile so namreč obkolile gruzijske vojake v sporni dolini Kodori in jim postavile ultimat, naj položijo orožje ali pa jih bodo napadli. Medtem ko ima Abhazija redko poseljeno dolino Kodori, ki leži na meji z Rusijo, za del svojega ozemlja, je Sakašvili leta 2006 po policijski akciji tam vzpostavil gruzijsko oblast. Opazovalna misija ZN (UNOMIG) je sicer svoje opazovalce z območja ta konec tedna umaknila.

Rusija je sicer tudi v Abhazijo, ki leži ob Črnem morju, v preteklih dneh napotila 9000 vojakov in 350 vojaških vozil. Okrepili naj bi ruske mirovne sile, ki so tam že nameščene. Ruska vojska je danes izvedla akcijo iz Abhazije 40 kilometrov v notranjost Gruzije. Premik proti Senakiju na zahodnem delu Gruzije je potrdila tudi ruska stran, njihovo zunanje ministrstvo pa je pojasnilo, da je bila operacija nujna za preprečitev novih napadov gruzijske strani v Južni Osetiji. "V Senakiju so potekale priprave na tovrstne napade," je dejal predstavnik ruskega zunanjega ministrstva.

O miru le na papirju

Ponekod po svetu so se že zbrali nasprotniki ruskega vdora na gruzijsko ozemlje.
Ponekod po svetu so se že zbrali nasprotniki ruskega vdora na gruzijsko ozemlje. FOTO: Reuters
Mirovni načrt predvideva takojšnjo zaustavitev ognja, umik vseh vojaških enot na položaje pred 6. avgustom, prisotnost mednarodnih sil in spoštovanje ozemeljske celovitosti Gruzije.


Sakašvili je danes v prisotnosti francoskega zunanjega ministra Bernarda Kouchnerja in njegovega finskega kolega Alexandra Stubba podpisal mirovni predlog, v katerem se je zavezal k prekinitvi ognja, je sporočil visoki gruzijski varnostni predstavnik Aleksander Lomaja. Dodal je še, da bodo podpisani predlog predstavili tudi Rusiji. Vendar iz Kremlja prihajajo informacije, da bodo predlog hitro zavrnili, predvsem zato, ker Gruzija še vedno nadaljuje z vojaškimi akcijami. Namestnik ruskega premiera Sergej Ivanov je za CNN dejal, da Moskva zavrača mirovni predlog EU in Ovseja, saj se mora Tbilisi o prekinitvi vojaških spopadov pogajati neposredno s separatističnima republikama Južno Osetijo in Abhazijo.

Zunanji ministri sedmih svetovno najbolj razvitih držav sveta so Rusijo sicer danes pozvali k takojšnjemu prenehanju spopadov z gruzijskimi silami. Prav tako so Rusijo pozvali k spoštovanju ozemeljske celovitosti, so sporočili iz ameriškega zunanjega ministrstva.

Predsedniki petih nekdanjih sovjetskih republik, Poljske, Litve, Latvije, Estonije in Ukrajine, bodo v podporo Tbilisiju v njegovem konfliktu z Rusijo odpotovali v Gruzijo.

ZDA, najmočnejša zaveznica Gruzije, sicer že ves čas pritiskajo na Rusijo, naj ustavi napade. Posvarile so jo tudi o možnosti resnih posledic v odnosih z Zahodom. Ameriški predsednik George Bush je obsodil Moskvo zaradi "neprimernega odziva“ na južnoosetijsko krizo. Bush, ki ne skriva ameriških simpatij do gruzijskega predsednika in njegove prozahodne politike, je v Pekingu dejal, da je z ruskim premierjem Vladimirjem Putinom odločno spregovoril o krizi. "V pogovoru sem bil zelo odločen … Izrazil sem svojo zaskrbljenost nad neprimernim odzivom Rusije. Obsojamo bombardiranje zunaj Južne Osetije,“ je povedal Bush za ameriško televizijo NBC Sports.

Rusija je za torek pozvala h kriznemu vrhu NATO-Rusija, na katerem bi govorili o dogajanju v Gruziji in Južni Osetiji. V Natu so zahtevo prejeli in ji tudi ugodili, priprave na srečanje, ki se ga bo udeležila tudi gruzijska zunanja ministrica Eka Tkešelašvili, pa že potekajo. O situaciji naj bi ponoči razpravljali tudi Združeni narodi, potem ko so njihovi opazovalci potrdili, da so ruske sile zavzele gruzijsko vojaško bazo v Senakiju.

'Kaj pa Srbija?'

Rusija želi zamenjati vlado v Tbilisiju, saj želi prevzeti nadzor nad oskrbo z energijo na Kavkazu. Na celotnem območju nekdanje Sovjetske zveze je ogrožena demokracija, če bo Gruzija padla pod rusko agresijo. Mihail Sakašvili

Na kritiko Zahoda o uporabi sile v Južni Osetiji se je odzvala Rusija že odzvala. Kot je sporočilo stalno predstavništvo Rusije pri zvezi Nato, bi se morali spomniti operacije Nata proti Srbiji. Rusija namreč ne namerava poslušati tovrstnih ocen s strani zveze, ki je Srbiji poskušala prinesti "milost demokracije" prek obstreljevanja Beograda, rušenja srbskih mest, mostov in infrastrukture, so zapisali v nedeljskem sporočilu. Kot so še zapisali, naj bi "Rusija v Južni Osetiji delovala v okviru samoobrambe in ščitila svoje mirovne sile in civilno prebivalstvo pred napadalcem, ki je položil roko na življenje in varnost mirnih prebivalcev".

Kako je prišlo do spora?

Spomnimo, da je gruzijska vojska v noči na petek napadla Južno Osetijo, saj naj bi zaznali premike "oboroženih separatistov“. V konflikt se je vmešala tudi Rusija, ki zatrjuje, da želi le zaščititi svoje državljane (več kot 90 odstotkov prebivalcev Južne Osetije ima rusko državljanstvo) in pripadnike ruskih mirovnih sil.

Naftovodi, ki potekajo skozi Gruzijo, so pomembna strateška točka za zahodne države. Prav zaradi tega dejstva so v Združenih narodih napeti odnosi, poroča tiskovna agencija Reuters.

Južna Osetija mednarodno ni priznana, čeprav je po razpadu Sovjetske zveze razglasila neodvisnost in si jo izborila v vojni z Gruzijo. Ne priznava je nobena suverena država, Gruzija pa ji tudi odreka ozemeljsko celovitost. Gruzija Rusiji očita, da vojaško pomaga Južni Osetiji ter s tem ohranja svojo prisotnost na Kavkazu.

Abhazija, ki je s svojimi vojaki tudi prisotna v gruzijsko-ruskem spopadu, je druga pokrajina, ki si jo Gruzija želi ponovno priključiti k svojemu ozemlju.

Gruzijsko mesto Gori po ruskem bombardiranju.
Gruzijsko mesto Gori po ruskem bombardiranju. FOTO: Reuters


So slovenski državljani na varnem?

"Ministrstvo za zunanje zadeve državljanom RS do nadaljnjega odsvetuje potovanje v Gruzijo," je MZZ sporočilo v petek. V Gruziji se nahaja tudi naš posebni poročevalec Dare Hriberšek. Po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva sta bili v gruzijski prestolnici Tbilisi Slovenki, stari 19 in 26 let, ki sta sodelovali na poletni šoli. Dekleti sta v stikih z veleposlaništvom in starši in se bosta preko Ankare vrnili v domovino. V Tbilisiju je tudi dopisnica Dela iz Rusije Polona Frelih, s katero je ministrstvo v rednih stikih; zadnje kontakte z njo so imeli v soboto.

O tem, ali se v Gruziji morda nahajajo tudi slovenski turisti, smo povprašali nekatere slovenske potovalne agencije, ki med svojimi aranžmaji ponujajo potovanja v Gruzijo. V treh so povedali, da v Gruziji slovenskih turistov nimajo. Potovalni aranžmaji so predvideni predvsem za julij in september. Kot so še pojasnili, se bodo o organizaciji napovedanih potovanj v Gruzijo v prihodnje odločili predvsem na podlagi varnostne situacije v tej državi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

veteran_91
13. 08. 2008 15.14
Spoštovana ( Okhasan1 in Staroselec) vajini stališči sta zanimivi in se v določeni meri strinjam z vama in sicer : 1. Gruzija ( beri Sakašvili ) je glavni vzrok za nastalo situacijo. Njegovo pojavljanje v svetovnih medijih in analiza njegovega nastopanja (psihološki profil ), bi vsekakor potrdila mojo tezo, da tak človek ne more voditi države. To je spoznala Evropa, pa tudi Amerika si ne bo mogla več dolgo zatiskovati oči pred tem dejstvom. 2. Rusi govoriji o 2000 mrtvih Osetijcev. Naj jih že končno že pokažejo. Če je to res, mora Sakašvili odgovarjati kot zločinec. 3. Gre za popolno politično naivnost Gruzije, če je bila prepričana da si je s tem ko je poslala 2-3000 vojakov v Irak že zagotovila brezpogojno vojaško pomoč Buša. Rusi so ulovili Amerikance na levi nogi. 4.Počakajmo na izid volitev v Ameriki. Če zmagajo republikanci potem mora Evropa temeljito premisliti o vlogi NATA. Glede na odvisnost Evrope od energetskih virov iz Rusije in njene vplivne zone ji ne preostaja drugo kot vodenje pragmatične politike do Rusije. Ob teh cenah energentov pa to pomeni nič drugega, kot nadljnje vojaško in politično krepitev Rusije in pohlevnost Evrope. 5. Torej Evropa mora srednjeročno storiti dve stvari : - Vspostaviti lastne učinkovite obrambne sile zaradi krepitve Rusije - Ves razvojni in Ekonomski potencial ( skupaj z Ameriko )usmeriti v zamenjavo klasičnih zemeljsih energetskih virov, sicer bo čez 10-15 let imela ruske tanke na lastnem dvorišču. Glede na ruski konstantno hegemonistično komponento se ji sicer ne piše dobro.Evropa se mora podati na pot izolacije Rusije saj ni pričakovati v doglednem času nadaljnje demokratizacije Rusije, prej narobe. Fantje ( Putin , Medvedjev so še mladi in imajo veliko tega za bregom.
zurbrigen
12. 08. 2008 21.27
Sam ste eni bolniki na 24 ur, kaj imate v glavi da še pred takim groznim posnetkom dajete reklame in to celo za toplice.
okhasan1
12. 08. 2008 21.11
ne hvalim rusijo kot ti staroseljc čeprav sem njena hčer. po eni strani dobro da amerika dobila protiutež svoji moči toda in končno ima močnega nasprotnika ki to tudio zelo rad pokaže. še zdaleč mi ni jasno zakaj gruzija zbudila ruskega medvedja ki bo jo sicer razmesaril. morda amerika na tak način da je zanetila vojno na itak bogom kavkazu, želi bliže in natančno pogledati na rusko vooruženje ki je grozno raslo zadnje 8 let.koliko gruzijski predsednik dobil obljub in denarja zato da sproži tako vojno v kateri vedel od začetka da bo popušil, ne vem. prepričana sem da ameriko močno zanima kako bo rusija bojevala proti postavitve am. ščita na češka tla. namreč že prej rusija zagrozila z vojno proti evropi in ameriki če bo ta ščit nastavljen. ta vojna še lahko ima hude posledice za evropo. amerika in evropa raje bi gradili normaljne pogoji življenja po svetu kot taktizirajo s drugimi državami . upam da bo buš zginil nekam že pred volitvami da ne naredi še večega sran.ja.
Magdalena Mitrovic
12. 08. 2008 18.56
theta ti si debelo bolan
Prophet
12. 08. 2008 14.40
stonedking Evro bi tako in tako padal Gruzija gor ali dol:-)Koliko je pa € zrastel zadnjih 4 leta nasproti$??Vse enkrat pade nazaj-nafta?Bi morala po vsej logiki rasti in kaj počne ?Pada!!!
brankasrbijanka
12. 08. 2008 12.20
STAROSELC@12.08.2008, 07:33 A ti je odleglo? ;-) ALEXXSASO@12.08.2008, 06:42 :-)
theta
12. 08. 2008 12.08
Dobr vedet, pazit se rusije, kako prijateljstvo - ono kapelco na Vršiču bi blo treba požgat - tem barbarom sam jedrsko orožje na bučo pa je.
Prophet
12. 08. 2008 11.27
Zadeva je čista-Gruzija je napadla Južno Osetijo zdaj je pa dobila kar je iskala-po mojem mnenju kupčija ZDA in Rusije-mali narodi so collateral damage-briga Američana za tam neke Gruzijce saj niti ne vedo kje je Evropa.V tem spopadu sem na strani Rusije imajo prav.
mica33
12. 08. 2008 11.18
Meni je vse to tako žalostno. Sama negativa, samo nasilje. Vse skupaj gre v maloro. :(
DarthRevan
12. 08. 2008 11.02
Pa kdo spet exima briše, da se mora revež spet delat preroka :) Dajte no, a ne vidite da poba namerno provocira izključno zato da bi bil nato izbrisan in se lahko delal ubogega reveža.
mindfucker
12. 08. 2008 09.38
pa so rekli da do desete ure ne točijo alkohola!? staroselc. a te lahko vprašam, kaj slaviš?
stonedking@email.si
12. 08. 2008 08.41
konc južne osetije nikol nebi dobil nazaj!!!.....da ne bo kdo narobe razumu....mislm kot interesno območje lp
stonedking@email.si
12. 08. 2008 08.39
sam tolk Gruzija je začela vojno k si je hotla prisvojiti južno osetijo ki si je ze leta 92 v bojih z Gruzijo izborila neodvisnost....sam je pač noben ni priznal....zej k so pa rusi čez udaril se pa jokcajo pa rposjo američane pa EU da nej pomagajo...sej mi bomo posiljal svoje vojake dol da bomo kao situacijo miril oni bojo pa sranje delal....pa se v NATO jih hočjo dat....pa še nekaj rusi so že prej opozarjal da če svet prizna kosovo da bojo pi.zdarije....in južni osetijci so že začel zbirat enote....gruzijci napadejo rusi pa ne bojo gledal ker pol k bi blo enkrat konc južne osetije nikol nebi dobil nazaj!!! aja a ste opazil da je evro začel padat napram dolarju zarad te vojne.....naklučje?:S
staroselc
12. 08. 2008 08.16
Slavna mati Rusija, zmaguj in brani svoje otroke, udarna pest sinov in hčera Slave!
Samoyedka
12. 08. 2008 08.04
Staroselc, a je vse v redu?
staroselc
12. 08. 2008 07.33
Sveta mati Rusija, civilizacija slovanskega žitja in bitja, dala si nam: Dostojevskega, Puškina, Lenina, velikane človeštva, prva poslala človeka v vesolje! Bedaki z opranimi možgani ,slepo verjamejo zahodni propagandi,ki demonizira Rusijo! Dejstvo je,da je Gruzija prva napadla civilno prebivalstvo v glavnem mestu Južne Osetije. Zločinski napad militantnih gruzijskih nacionalistov na enklavo pod zaščito OZN! Gruzija je v nočnem napadu na Sinvali 8.8.2008, pobila 2000 civilistov. In to na sveti dan začetka olimpijade v Pekingu! Gruzija povzročila humanitarno katastrofo, 40.000 beguncev iz JUžne Osetije je moralo bežati ,da si reši življenje! Grusne laži o Rusiji širijo bedaki z opranimi možgani, zahodni mediji širijo protirusko histerijo. Rusija rešuje, Gruzija pobija nedolžne civiliste v JUžni Osetiji! Danes je zgodovinski dan, mati Rusjija, mati sinov Slave, je pokazala moč in deklasirala zahodne janičarje- Gruzijo,ki je sprožila napad na glavno mesto južne Osetije, polno civilistov. Svet vidi,da vsa "moč" zahoda leži v laganju, bleferstvu ,izsiljevanju, medijskih manipulacijah in propagandi! Svet je spoznal,da zahod pusti na cedilu svoje "zaveznike",če ti ne dosežejo ciljev, od katerih si obeta koristi. Svet je spoznal,da je Rusija še vedno velesila,,da brni svoje iskrene zaveznike in lastno suverenost.
staroselc
12. 08. 2008 07.30
Bratje in sestre, otroci svete matere Rusije, slavimo slovanski pir, zmaga je pravična, napadalec poražen in brez časti beži!
Alexx7
12. 08. 2008 06.42
@brankasrbijanka-Sadam je napadel Kuvajt iz cistega mascevanja, ko je izvedel, da so kavbojci med Iransko-Irasko vojno, navkljub "napovedani" simpatiji do Iraka oborozevali obe vpletene strani in s tem preprecili zmago Iraka. Pravzaprav se huje. Zaradi napovedane podpore Iraku, so Sadamove cete takrat sploh prestopile mejo z Iranom in zacele vojno. Da pa so se postavili na stran Kuvajta pa je jasno. Iz istega vzroka, zaradi katerega so prisotni v arabskem svetu ves ta cas - nafta. @kamenje33- ja, se delno strinjam s tabo. Obe velesili pocneta kaj se jima zljubi...Ker lahko. Kdo jima bo preprecil?
vetlan
12. 08. 2008 01.12
r_hardegen11.08.2008, 21:44, prav imate.
Goran Vizintin
11. 08. 2008 23.55
Naj nam bom ta vojna sola, da slucajno ne pozabimo, da tudi mi imamo velike sosede!