Gruzijska policija je v bližini vasi Kurta v Južni Osetiji ustavila ruski vojaški konvoj desetih vozil, ki je bil z vojaki, orožjem in drugo opremo namenjen to v gruzijsko avtonomno območje. Osem tovornjakov z mirovnimi silami in opremo je lahko nadaljevalo pot, dva tovornjaka, v katerih je bilo tudi 160 raket, pa je policija poslala v gruzijsko prestolnico Tbilisi. Orožje in oprema sta bila namenjena za helikoptersko enoto mirovnih sil.
Napotitev konvoja je odobrila posebna komisija za nadzor razmer v Južni Osetiji, ki jo sestavljajo predstavniki Gruzije, Rusije in Južne Osetije.
Gruzijski premier Zurab Džvanija pa je zatrdil, da Gruzija ne bo dovolila oboroženih konfliktov na svojem ozemlju. Z zasego orožja je Gruzija "nevtralizirala" ruska izzivanja v regiji.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v odzivu Gruziji zagrozil s sprejemom ukrepov in izrazil resno zaskrbljenost Moskve. Še vedno ni znano, na podlagi kakšnega ukaza so gruzijske sile pridržale sporna tovornjaka. Skupna komisija se je minuli mesec natančno dogovorila glede omenjene pošiljke. To naj ne bi bil prvi dogovor, ki ga je gruzijska stran prekršila.
Malo po zasegu pa so ruske in južnoosetijske mirovne sile prijele poveljnika gruzijskih mirovnih sil v regiji Mihaila Kebadzeja. Kebadzejevo vozilo naj bi se nahajalo na ozemlju, kjer se ne bi smelo, vendar so ga po nekaj urah izpustili.
Južna Osetija je na začetku 90. let prejšnjega stoletja enostransko razglasila neodvisnost od Gruzije in zahtevala združitev z rusko republiko Severno Osetijo. Izbruhnili so spopadi z gruzijsko vojsko, ki so jo ustavili z mirovnim sporazumom leta 1992 in s prihodom ruskih mirovnih sil v regijo. Leta 1996 sta se strani sporazumeli o mirni rešitvi spora, vendar se o dokončnem statusu območja nista dogovorili. Južnoosetske oblasti zatrjujejo, da Tbilisi pripravlja vojaško intervencijo s katero bi tako končali separatizem v regiji.