Po krvaviih spopadih v sporni pokrajini Južna Osetija, kjer je število mrtvih preseglo 2000, naj bi predsednik Gruzije Mikhail Sakašvili, potem ko si je ogledal vas Ergneti na meji z Južno Osetijo, umaknil vojsko s spornega območja. Gruzijsko zunanje ministrstvo je ruskemu veleposlaništvu v Tbilisiju že predalo obvestilo o tem, da so njihove oborožene sile prenehale z vojaškimi akcijami. "Vse gruzijske čete so se umaknile s konfliktnega območja,“ so zapisali v izjavi. Pripravljeni naj bi bili tudi na takojšnji začetek pogajanj z Rusijo.
Rusija je sicer potrdila, da je prejela gruzijski poziv k prekinitivi ognja, vendar v Kremlju pravijo, da gruzijske enote še vedno sodelujejo v spopadih. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je tako pozval Gruzijo, naj res umakne vse svoje čete s tega območja, ruski predsednik Dmitri Medvedjev pa je poudaril, da bi morala takoj podpisati izjavo o nenapadanju Južne Osetije.
Iz Tbilisija sicer prihajajo poročila, da so ruski bombniki napadli vojaško letališče v neposredni okolici tega mesta, bombe pa naj bi celo odvrgli samo nekaj sto metrov od pristajalne steze na tbilisijskem mednarodnem letališču. Žrtev naj ne bi bilo.
Do poziva k prekinitvi spopadov je prišlo po treh dneh bojevanja oz. potem ko je Gruzija skušala pridobiti kontrolo nad separatistično pokrajino Južna Osetija, ki je pod nadzorom Rusije. Moskva je na to odgovorila z vojaškimi akcijami na tem območju.
Gruzija omogočila odhod civilistov
Gruzijske oblasti so sporočile, da so ustvarili 'humanitarni koridor', ki je omogočil evakuacijo nedolžnih civilistov iz Južne Osetije.
Svoje državljane naj bi že umaknila Turčija, ameriški State Department pa je uvedel tako imenovano prostovoljno evakuacijo, kar pomeni, da državo lahko zapusti, kdor tako hoče. Še danes naj bi Gruzijo zapustilo tudi okrog 850 tujih diplomatov, je za POP TV povedal posebni poročevalec Dare Hriberšek.
Humanitarna katastrofa v regiji
Razmere v Južni Osetiji so sicer nevzdržne, saj število smrtnih žrtev strmo
narašča, prestolnica Chinvali pa je tarča nenehnega obstreljevanja.
Rusko mejo je na begu pred vojno po podatkih humanitarnih organizacij prestopilo že več kot 40 tisoč
Osetijcev, med katerimi je tudi veliko ranjenih. Ruske oblasti so tja
že poslale zdravnike in medicinsko opremo, gradijo tudi že začasne
kampe in bolnišnice, vrtce in šole pa preurejajo v začasna bivališča.
Rusija je še sporočila, da namerava v naslednjih 24 urah tudi v razdejani prestolnici Južne Osetije postaviti dve bolnišnici. Zelo hitro namreč zmanjkuje hrane in medicinskih pripomočkov.
K ustavitvi nasilja pozval tudi papež
Pozivi k ustavitvi nasilja prihajajo iz številnih evropskih držav, med drugim s strani nemške kanclerke Angele Merkel, k takojšnji prekinitvi vojaških operacij pa je pozval tudi papež Benedikt XVI. Francosko predsedstvo EU je sicer že v soboto opozorilo, da bi lahko ruske vojaške akcije proti Gruziji vplivale na vezi med EU in Moskvo, ki bi morala spoštovati ozemeljsko celovitost Gruzije. Francoski predsednik Nicholas Sarkozy je že napovedal obisk Kremlja.
Krepitev napetosti na zahodu Gruzije
Po navedbah predsednika gruzijskega parlamenta Davida Bakradzeja pa se tudi Rusija medtem pripravlja na obsežen napad na zahodno gruzijsko pokrajino Zugdidi blizu Abhazije, ki jo je ruska vojska sicer ponoči že bombardirala. Rusija je Združene narode medtem pozvala, naj z območja v bližini Abhazije umakne svoje opazovalce, na kar se je Gruzija nemudoma ostro odzvala. "Opazujemo zelo nevarne korake v smeri Abhazije. Sama zahteva po umiku opazovalcev je nevarna," je sporočil Utiašvili.
Sekretar gruzijskega sveta za nacionalno varnost Aleksander Lomaja je sporočil, da je Gruzija ZDA uradno zaprosila za posredovanje v spopadih z Rusijo, ki so po navedbah slednje zahtevali že 2000 smrtnih žrtev.
Abhazija v vojnem stanju
Voditelj gruzijske separatistične pokrajine Abhazije Sergej Bagapš je sprejel odlok o razglasitvi desetdnevnega 'vojnega stanja' na delu ozemlja te regije.
Predstavniki pokrajine Abhazije so sicer že pred tem potrdili, da so na območje Kodori poslali več kot tisoč vojakov, hkrati pa so mobilizirali vse rezerviste. "Pripravljeni smo vzpostaviti red in napredovati, če bi se pojavil odpor s strani Gruzije,“ so še poudarili.
Rusija zavzela prestolnico
Ruske sile naj bi vojaško obvladovale prestolnico Južne Osetije in so pripravljene na vojaške operacije v Abhaziji, so poudarili predstavniki ruskih oblasti. Ruske vojaške ladje naj bi prav tako blokirale dostop do gruzijskega pristanišča ob Črnem morju, saj želijo s tem preprečiti, da bi Gruzija dobila vojaško pomoč po morju.
Po navedbah tiskovnega predstavnika gruzijskega notranjega ministrstva
Šote Utiašvilija je Rusija medtem prevzela popoln nadzor nad
južnoosetijsko prestolnico Chinvali, kar so potrdile tudi ruske oblasti.
Ruski premier Vladimir Putin je ob tem poudaril, da so "vojaške akcije v regiji popolnoma legitimne“, medtem ko so ZDA zaprosile Združene narode, naj rusko vmešavanje označijo za nesprejemljivo.
Medijska vojna
Poročila o dejanskem stanju so tako zelo različna. Obe strani sta se oborožili z najboljšimi medijskimi strokovnjaki, ki se trudijo spraviti stališča in poglede strani, za katero delajo, v svetovne medije.
Rusija hoče tako prepričati svet v svojo vlogo iskrenega posrednika, ki se bori s 'ponorelim' gruzijskim predsednikom, da bi preprečila etnično čiščenje, ki ga slednji izvaja nad osetijskim prebivalstvom.
Gruzija pa se hoče prikazati kot srčna mala država, ki se upira mogočni sosedi in trpi zaradi svojih dobrih odnosov z Zahodom.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.