Grčija je ponudbo objavila za obveznice s skupno nominalno vrednostjo okoli 206 milijard evrov. Od tega je za 177 milijard evrov obveznic izdanih v skladu z grškim pravom. Med upniki, ki imajo v lasti te obveznice, so ponudbo za zamenjavo sprejele finančne ustanove, ki imajo v lasti obveznice s skupno nominalno vrednostjo okoli 152 milijard. Delež sodelovanja je bil s tem 85,8-odstoten, navaja grško finančno ministrstvo.
Pri obveznicah, izdanih po grškem pravu, so se sicer upniki, ki imajo v lasti za skupno 5,3 odstotka teh obveznic, odzvali, a sodelovanje zavrnili. Ob tem pa grško finančno ministrstvo napoveduje, da bo izkoristilo klavzulo kolektivne akcije ukrepanja, s čimer bodo zadržane upnike prisilili k odpisu dolga.
Nekoliko drugače je pri obveznicah, ki jih je izdala ali zanje jamčila Grčija, pa so izdane po pravu drugih držav. Pri teh so Atene uspele o zamenjavi prepričati upnike, ki imajo za skupno 20 milijard evrov teh obveznic, kar predstavlja 69 odstotkov skupne nominalne vrednosti vseh omenjenih obveznic. Pri teh obveznicah grško finančno ministrstvo razkriva, da se je država odločila podaljšati veljavnost ponudbe za zamenjavo obveznic, in sicer do 23. marca. Ponudba se bo na ta dan iztekla ob 21. uri po srednjeevropskem času.
Ker bo Grčija torej k sodelovanju prisilila vse upnike, ki imajo v lasti obveznice, izdane v skladu z grškim pravom, ob tem pa ji je uspelo pridobiti še za 20 milijard evrov obveznic, ki jih ureja pravo katere druge države, skupna vrednost obveznic, ki jih bodo zamenjali z novimi z nižjo nominalno vrednostjo in obrestmi ter daljšo ročnostjo, znaša 197 milijard evrov. To predstavlja 95,7 odstotka skupne nominalne vrednosti vseh obveznic.
Uspeh operacije je bil predpogoj za odobritev drugega programa javne pomoči Grčiji v višini 130 milijard evrov. Če novo reševanje Grčije ne bi uspelo, bi to po nekaterih opozorilih evroobmočje lahko stalo več kot 1000 milijard evrov, resne posledice pa bi tak neuspeh imel tudi za globalno gospodarstvo.
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je poudaril, da je Evropa dosegla točko preobrata v krizi. "Plujemo v bolj mirne vode," je menil. Odzvala se je tudi Nemčija, ki meni, da gre za opogumljajoč izid, ki prinaša zgodovinsko največji preprogam dolga katere koli države. Hkrati Berlin Atene poziva, da morajo to priložnost izkoristiti za implementacijo ambicioznih reform in jim obljublja tudi pomoč.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.