Grški parlament je potrdil paket ostrih varčevalnih ukrepov in korenitih fiskalnih ter strukturnih reform za izhod iz dolžniške krize in zagotovitev vzdržnega gospodarskega razvoja. Tako grški premier George Papandreu kot finančni minister George Papakonstantinu sta pred glasovanjem povedala, da Grčija druge možnosti kot boleče reforme nima.
Pred parlamentom se je že v času glasovanja zbralo na tisoče protestnikov. Potem ko je po glasovanju okoli 150 protestnikov v policiste začelo metati steklenice in kamenje, je policija odgovorila s solzivcem. Protesti so se že včeraj sprevrgli v nasilje in so zahtevali tri življenja.
Za paket ukrepov je glasovala velika večina poslancev vladajoče socialistične stranke, ki so imeli do danes s 160 člani v 300-članskem parlamentu udobno večino, in še nekaj poslancev drugih strank. Vse skupaj je za paket glasovalo 172 poslancev, proti pa jih je bilo 121.
Trije poslanci vladajoče stranke so se kljub vsemu vzdržali, zato jih je Papandreu nemudoma izključil iz poslanske skupine in socialistične stranke, s čimer se je vladajoča večina nekoliko zmanjšala, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Poslanci so glasovali po večurni razpravi, poslanci pa so glasovali javno in poimensko.
Vlada premierja Papandreuja torej ne namerava popustiti, kljub temu da so se protesti proti varčevalnim ukrepom včeraj v Atenah sprevrgli v nasilje in so zahtevali tri smrtne žrtve, med njimi tudi življenje nosečnice. Papandreu se je sicer na smrtonosno nasilje ostro odzval. "Nihče nima pravice do nasilja, predvsem ne do nasilja, ki vodi do umora," je dejal in obsodil "surovo morilsko dejanje". A tudi sindikati ne nameravajo ustaviti protestnih akcij.
Poleg tega je Sindikalna centrala zasebnega sektorja (GSEE) v sporočilu za javnost obsodila "slepo nasilje in vandalizem" med protesti, v katerem so umrli trije ljudje. "Odločno sporočamo, da bomo nadaljevali in razširili boj, da bi dosegli izpolnitev naših upravičenih zahtev," še piše v sporočilu sindikalne centrale, ki šteje več kot milijon članov.
V znak protesta zaradi smrti treh kolegov so danes stavkali uslužbenci grških bank. K temu jih je pozval sindikat bančnih uslužbencev, ki je obsodil nasilje, obenem pa poudaril, da so smrtne žrtve posledica varčevalnih ukrepov. Kljub stavki je večina bank v Atenah po poročanju ameriške tiskovne agencije AP danes odprtih.
"Smrt treh ljudi je tragedija, a ni povezana s protesti,“ je dejal Avgoustinos Tertopoulos, 58-letni poštar, lastnik ene od trgovin Thanassis Nazaris pa je napovedal, da se bodo stvari le še poslabšale. Kljub tveganjem je atenski univerzitetni profesor Kostas Ifantis napovedal, da bi morala vlada pri svojih odločitvah vztrajati. "Kaj pa naj drugega naredi? Saj nima izbire,“ je dodal.
Nemška vlada in glavna opozicijska stranka se danes nista uspeli zmeniti glede pomoči Grčiji. Glavna opozicijska stranka mogoče celo ne bo podprla vlado v prizadevanjih pri reševanju Grčije. Nemška kanclerka Angela Merkel sicer pravi, da vlada ne potrebuje podporo opozicije za sprejem zakona v parlamentu, a glede na odklonilen odnos ljudstva, bi bila podpora dobrodošla.
Slovenija bo Grčiji, ki se je znašla v hudi krizi, pomagala s slabimi 400 milijoni evri posojila.
Spomnimo ...
Kot je znano, je morala grška država, če je hotela preživeti, prositi za pomoč države območja evra in IMF, ki pa sta za zagotovitev pomoči zahtevala ostre varčevalne ukrepe. Tamkajšnja vlada bo tako v zameno za 110 milijard evrov posojil držav območja evra in IMF morala v prihodnjih treh letih skupaj privarčevati 30 milijard evrov, proračunski primanjkljaj pa do leta 2014 znižati s sedanjih 13,6 na tri odstotke.
Ostri varčevalni ukrepi bodo močno posegli v vsakdanje življenje Grkov. Državnim uslužbencem in upokojencem bodo ukinili 13. in 14. plačo oziroma pokojnino, zvišali bodo tudi davke. Grki zato že več dni protestirajo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.