Grčija je v območju evra in tam bo tudi ostala, je po današnjem srečanju z grškim kolegom Janisom Varufakisom v Parizu dejal francoski finančni minister Michel Sapin, podobno pa je menil tudi Varufakis. Po Sapinovih besedah je potrebno vzpostaviti dialog z vsemi pristojnimi institucijami, da bi Grčija znova dobila upanje.
Kot je dodal Sapin, je sicer dobro, da skuša nova grška vlada v prihodnje čim bolj zmanjšati težo dolga. Vendar je to vprašanje "le eno od številnih, o katerih se morata pogovoriti Grčija in Evropa," je dodal. Že pred pogovori je Sapin v televizijskem pogovoru dejal, da bo morala Grčija na koncu poravnati svoje dolgove. "Lahko razpravljamo, lahko odlagamo, lahko blažimo, a ne bomo odpisali dolga," je pojasnil.
Varufakis je po srečanu s Sapinom pojasnil, da želi nova grška vlada reformirati Grčijo v okviru sprememb v Evropi, s katerimi bi prekinili začarani krog, ki ga hranita dolg in deflacija. Napovedal je, da bo v prihodnjih dneh poleg Pariza in Londona obiskal tudi Berlin in Frankfurt, kjer se bo sestal s predstavniki Evropske centralne banke.
Po besedah francoskega ministra Grčija in Evropa potrebujeta gospodarsko rast, za katero pa so potrebne tudi investicije. Zatrdil je, da želi Francija uspeh novi grški vladi, saj je ta "nujen tako za Grčijo kot za Evropo".
Grška vlada pod vodstvom levičarske Sirize je trdno odločena vsaj olajšati pogoje mednarodnega programa pomoči, ki je državo po letu 2010 rešil pred bankrotom. Varufakis je pred dnevi sicer razburil s trditvijo, da grška vlada ne bo sodelovala z mednarodnimi posojilodajalci oz. trojko. A sledila je omilitev stališč in grška vlada sedaj trdi, da je pripravljena na plodovita pogajanja o pogojih posojil.
Novi grški premier Aleksis Cipras naj bi sicer danes poklical predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja in se zavzel za pogovore Grčije z EU. Telefonski pogovor naj bi potekal v prijaznem tonu, končal pa se je z dogovorom, da se bosta v živo srečala v sredo, ko se bo Cipras v Parizu sestal tudi s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom.
Po navedbah vladnih virov v Atenah naj bi Cipras po telefonu govoril tudi s prvim možem Evropske centralne banke (ECB) Mariom Draghijem.
Schulz Ciprasu svetoval, naj preneha z napadi na Merklovo
Medtem pa je predsednik Evropskega parlamenta, Nemec Martin Schulz, novemu grškemu premieru v pogovoru za nemški tednik Die Welt am Sonntag svetoval, naj preneha z napadi na nemško kanclerko Angelo Merkel, ki jo mnogi v Grčiji sicer vidijo kot glavno zagovornico varčevanja v Evropi. Ciprasu je namignil, naj se "besedno razoroži".
"Konec koncev bo med drugim nemška vlada ena tistih, ki mu bo morala pomagati," je dejal Schulz in dodal, da kritiziranje Nemcev pri številnih morda res naleti na odobravanje, a da je to kratkovidno in ne pelje nikamor.
Nemčija ima kot najmočnejša gospodarska sila v evroobmočju veliko moč pri varčevalni politiki, zato pri marsikateremu Grku, ki so ga prizadeli varčevalni ukrepi, ni najbolj priljubljena.
A po drugi strani večina Nemcev želi, da Grčija ostane v evroobmočju. 62 odstotkov vprašanih v javnomnenjski raziskavi, objavljeni v današnji izdaji časnika Bild, si jih ne želi, da bi Grčija opustila evro. Le 26 odstotkov vprašanih Nemcev meni, da bi morala Grčija uvesti staro valuto.
So pa Nemci, tako kot njihova vlada, precej nenaklonjeni delnemu odpisu grškega dolga. 68 odstotkov vprašanih je proti temu in le 21 odstotkov za.
KOMENTARJI (346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.