Grška vlada je danes dosegla dogovor o novi pokojninski reformi, s katero naj bi med drugim starost žensk za upokojitev dvignili s 60 na 65 let. O osnutku zakona o reformi naj bi grški parlament razpravljal v torek, ko so sicer sindikati napovedali 24-urno stavko.
Glede na javnomnenjske raziskave velika večina Grkov pokojninski reformi nasprotuje. Ta predvideva krčenje dodatkov, povečanje števila let, potrebnih za upokojitev, in zvišanje starosti žensk za upokojitev s 60 na 65 let. Z reformo naj bi zajezili močno razširjeno predčasno upokojevanje.
Vladajoči socialisti imajo v parlamentu 157 od 300 sedežev, zato bo pokojninska reforma kljub kritikam verjetno sprejeta.
Opazovalci pa se sprašujejo, ali bo Atenam stroge ukrepe sploh uspelo uvesti, saj bi ti lahko bolj kot kateri koli drugi varčevalni prijemi sprožili obsežne socialne nemire. Uspeh reforme bo odvisen od tega, ali bo vladi uspelo vztrajati pri uveljavljanju vseh vidikov reforme, kar naj bi bilo spričo naraščanja brezposelnosti in poglabljanja recesije vedno težje, še menijo opazovalci.
Grški premier George Papandreu je poudaril, da državi ni preostalo drugega, kot da z uveljavljanjem reforme nadaljuje. "Želimo pokojninski sistem, ki bo pravičen in sposoben preživeti ... če tega ne storimo, si ne moremo privoščiti, da bi šli naprej," je v parlamentu dejal Papandreu. "Pokojninska reforma je pomemben preizkus sposobnosti vlade, da gre dlje od dviga davkov in varčevanja pri izdatkih ter začne uvajati strukturne spremembe," je še dodal.
Grčija mora zmanjšati pokojninske dodatke in zajeziti predčasno upokojevanje delavcev v poklicih, ki veljajo za težja, kot so peki, mesarji in delavci v sirarnah. Med letoma 2011 in 2013 bodo v državi tudi zamrznili pokojnine, množico pokojninskih skladov pa bodo združili v tri.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.