Grška centralna banka je prvič opozorila, da bi bila lahko Grčija na "boleči" poti proti izhodu iz območja evra in tudi Evropske unije. Za Grčijo je sicer zdaj zelo pomemben četrtek, ko je napovedano srečanje finančnih ministrov območja evra. Dva tedna po tem Atenam poteče rok za plačilo dolga IMF v višini 1,6 milijarde evrov, prav tako pa tudi evropski del programa pomoči. Iz slednjega ji pripada še 7,2 milijarde evrov, a mora v zameno za ta denar izpogajati ustrezne reforme.
Opozorilo Grške centralne banke prihaja potem, ko je v nedeljo predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker prekinil pogovore s pogajalci Grčije. Nekaj napredka je bilo doseženega, a pogovori niso uspeli, saj razlike med načrti Grčije na eni ter skupnimi zahtevami posojilodajalcev - komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) - na drugi strani ostajajo.
Razkol med stranema po navedbah komisije predstavlja nekje med pol in enim odstotkom grškega BDP oziroma dve milijardi evrov letno v trajnih fiskalnih ukrepih. Grški predlog ostaja, kot so se izrazili, "nepopoln" in ne omogoča sprostitve preostale 7,2 milijarde evrov vredne tranše pomoči Grčiji.
Cipras posojilodajalce obtožil politične preračunljivosti
Grški premier Aleksis Cipras je posojilodajalce obtožil politične preračunljivosti in plenjenja države. Jezi ga predvsem vztrajanje pri novem posegu v pokojnine. Evropska komisija je medtem sporočila, da grški upniki niso zahtevali novega znižanja pokojnin in dodal, da so v pogajanjih tudi popuščali. Cipras je posebej kritičen do IMF, ki da je "kazensko odgovoren" za položaj države. "Prišel je čas, da predlogov IMF ne presoja le Grčija, temveč predvsem Evropa," je navedel. Upnike je obtožil poskusa ponižanja Grčije.
Grški finančni minister Janis Varufakis pa je dejal, da je Grčija s svojim ravnanjem nakazala: "Do tod gremo, dlje pa ne." Dejal je, da Atene v Luksemburgu ne bodo predstavile seznama novih reformnih ukrepov. "Evroskupina ni pravi prostor za predstavitev predlogov, o katerih še ni bilo razprave in pogajanj na nižji ravni," je poudaril. Ob tem pa je zagotovil, da je grška pogajalska skupina "ves čas na voljo", da s posojilodajalci poišče ustrezno rešitev. A predstavniki upnikov morajo za pogajalsko mizo priti z jasnim mandatom, je izpostavil. Po njegovih besedah so namreč pogajanja v nedeljo propadla zato, ker predstavniki upnikov niso imeli mandata za poglobljeno razpravo o grških predlogih.
Priprave na krizni načrt
Da je tveganje, da Grčija izstopi iz območja evra zelo veliko, meni tudi španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo. Francoski predsednik Francois Hollande pa je pozval h hitri obnovitvi pogajanj in rešitvi Grčije pred finančno katastrofo. Na nemškem finančnem ministrstvu so medtem izpostavili, da je žogica zdaj na strani Grčije.
Dogajanje okoli Grčije sicer še vedno razburja večji del Evrope. Evrske države pa že pripravljajo krizni načrt za primer, da dogovora z Grčijo ta teden ne bo. Mnogi so še vedno prepričani, da bo dogovor dosežen v zadnji minuti. Analitiki, ki so optimistični, menijo, da bi se trgi kmalu po šoku zaradi izstopa Grčije iz evro območja opomogli.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.