Sirska vlada je danes pristala, do dovoli dostop humanitarne pomoči Združenih narodov v tri oblegane kraje, kjer so prebivalci odrezani od sveta in zato podvrženi hudi lakoti, so sporočili Združeni narodi. Nujno potrebno pomoč nameravajo ZN dostaviti "v prihodnjih dneh".
One kg of rice in besieged #Madaya costs $115, and neither the rice nor the money is available!! #Syria #AssadCrimes pic.twitter.com/p3nPVKQ1LE
— Annie Azbrt (@azbrt) December 31, 2015
Humanitarne agencije zadnje dni opozarjajo predvsem na izredno težke razmere v Madaji, ki je v rokah upornikov in kjer naj bi zaradi lakote umrlo že 23 ljudi, med njimi tudi otroci.
Poleg Madaje naj bi ZN sicer pomoč dostavili še prebivalcem vasi Fuaja in Kafraja na severozahodu Sirije. Medtem ko sta Madaja in bližnji Zabadani v rokah upornikov ter ju oblegajo režimske sile, sta sicer Fua in Kefraja v rokah vladi lojalnih sil, a obkoljeni s strani uporniških borcev, pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP.
Gre sicer za kraje, ki so bili del septembrskega zgodovinskega dogovora o prekinitvi nasilja in dostavi humanitarne pomoči na nekaterih območjih v Siriji, še pojasnjuje AFP. V Madajo je pomoč nazadnje prišla oktobra lani, od takrat pa je ta kraj z okoli 40.000 prebivalci nedostopen.
Kilogram riža stane 230 evrov, jesti morajo listje
Aktivisti razlagajo o madajskih družinah, ki morajo za preživetje jesti listje in travo. Riž prodajajo po gramih, ker kilogram stane tudi do 250 dolarjev (230 evrov), poroča Guardian. Nekateri so morali ubiti in pojesti svoje ljubljenčke.
"Ljudje umirajo v počasnem posnetku," je v telefonskem pogovoru za Guardian povedal socialni delavec Louay. "Doma smo imeli v lončkih posajenih nekaj cvetlic. Včeraj smo potrgali cvetne liste in jih pojedli, a bili so zelo grenki, grozni," je opisal njihovo stisko. "Včasih smo govorili, da nihče ne more umreti od lakote, a zdaj smo temu dejansko priča," je povedal.
Drugi aktivisti v mestu so časniku posredovali fotografije sestradanih otrok, med njimi tudi dečka, ki ga morajo naokrog potiskati v zanj veliko premajhnem vozičku, saj je za hojo preslaboten. Drugi, ki še lahko hodijo in bi v normalnih okoliščinah morali biti v šoli, tvegajo svoja življenja, da bi na minskih poljih v predmestju nabrali kaj rastlin. Mnogi so že ostali brez udov, pravijo prebivalci.
"Ne glede na to, ali si moški, ženska, otrok, star 70 ali 20 let, si do zdaj izgubil 15 kilogramov svoje teže," je povedal Ebrahem Abbass, prebežnik, ki je služil za sirsko vojsko. "Ne boste videli otroka, ki ne bi imel udrtih oči in ne bi stradal," je dodal.
Do zdaj le en konvoj humanitarne pomoči, zaloge so trajale samo nekaj dni
Pod sporazumom o prekinitvi ognja so se tuji podporniki vladnih sil in opozicije uspeli dogovoriti le o evakuaciji ranjenih posameznikov na obeh straneh in varnem prehodu za enkratno prvo pomoč v oktobru.
Dovolili so, da so konvoji dosegli Madajo, Zabadani, Fua in Kefrajo hkrati, a zaloge so trajale le nekaj dni, so povedali prebivalci. "Prisežem pri bogu, in razumem, če ne verjamete, ker zveni nerealno, a danes sem skušal kupiti nekaj hrane, ampak kilogram riža stane 100.000 sirskih funtov, prav tako kilogram leče, sladkorja. Če jih sploh uspeš najti," je povedal Louay. Po menjalnem tečaju na črnem trgu bi to znašalo okrog 230 evrov.
"Osebno sem videl ljudi, kako ubijajo mačke, da jih lahko pojedo, drevesa so brez listov," je dodal. Ljudje so tako slabotni, da pogosto omedlevajo, lakoto pa otežuje še mraz, saj so ujeti na 1300 metrih nadmorske višine, blizu meje z Libanonom.
V bližini je sicer gozd, a težko pridejo do lesa za kurjavo, saj imajo ostrostrelci jasen pregled nad potjo, ki vodi do tja. Do zdaj je umrlo že ducat ljudi, ko so skušali nabrati drva za kurjavo. "Zablokirali so vse ceste do obeh mest, povsod je polno min," je povedal učitelj iz Madaje. "To je težko razložiti, otroci ves čas tožijo, da so lačni, a se morajo učiti," je povedal.
"Tolikokrat smo že poklicali na pomoč, a nas nihče ne sliši. Toda želimo vprašati uradnike in tiste, ki sprejemajo odločitve, če bi vi bili v takšni situaciji, če bi vaši otroci pred vašimi očmi umirali od lakote, kakšen bi bil vaš odziv na to, ko bi vas preostali svet pustil na cedilu?", se sprašuje Louay.
'V mestu ni več živih mačk in psov. Tudi listja skoraj ni več na drevesih'
Eden izmed tamkajšnjih prebivalcev je za Al Jazeero povedal, da že štiri dni ni jedel in da se z družino zadržujejo v hiši ter se skušajo čim manj premikati, saj se bojijo, da bi vsak gib izčrpal še tisto malo energije, ki je premorejo.
"V mestu ni več živih mačk in psov. Tudi listja, ki ga jemo, skoraj ni več na drevesih," je povedal v telefonskem pogovoru.
Po poročanju Rdečega križa naj bi prebivalci kurili plastiko, da bi se greli.
Madaja ni edina, 400.000 Sircev živi na obleganih območjih
ZN so decembra sporočili, da v Siriji 4,5 milijona ljudi živi na območjih, ki jih pomoč le stežka doseže, od tega 400.000 na obleganih območjih. Taktiko obleganja, ki naj bi do zmage pripeljala s postopnim izčrpavanjem sovražnika in predstavlja kršitev mednarodnega prava, uporabljajo vse sprte strani v Siriji, piše britanski BBC.
"To, da je mesto oblegano, pomeni, da so tamkajšnji prebivalci popolnoma odrezani od vse humanitarne pomoči: ni hrane, zdravil, ogrevanih zatočišč, vode. To so razmere, v katerih ljudje ne morejo preživeti," je za Al Jazeero dejala Melissa Fleming, predstavnica agencije ZN za begunce.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.