Skupne sile Južne Koreje in ZDA so danes povišale stopnjo pripravljenosti in nadzora s trenutne tretje na drugo stopnjo. To so storile zaradi najnovejših groženj severne Koreje. Na južnokorejskem obrambnem ministrstvu so pojasnili, da je to najvišja stopnja od leta 2006, ko je Severna Koreja izvedla svoj prvi jedrski poskus.
S tem so se skupne sile obeh države – ZDA imajo v Južni Koreji 28.500 vojakov – odzvale na grožnje Pjongjanga, ki je v sredo, dva dneva po svojem drugem jedrskem poskusu, dejal, da se država ne čuti več zavezana premirju iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna, in svoji južni sosedi zagrozil z napadom.
Pjongjang je k temu spodbudila odločitev Seula po severnokorejskem jedrskem poskusu, da se bo država pridružila pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI), ki jo vodijo ZDA. Severna Koreja je svojo južno sosedo že v preteklosti opozarjala, da bi njeno članstvo v PSI razumela kot napoved vojne.
Kot so pojasnili na južnokorejskem obrambnem ministrstvu, dvig stopnje pripravljenosti sicer pomeni, da bodo nadzor aktivnosti v Severni Koreji okrepili prek uporabe dodatnih virov obveščanja in tudi z večjim številom izvidniških letal. Stopnja pripravljenosti vojaških enot medtem ostaja na tretji stopnji.
Ponedeljkov jedrski poskus Severne Koreje, ki mu je sledilo še pet preizkusov raket kratkega dosega, je močno zaostril razmere v regiji in izzval obsodbo mednarodne skupnosti. Soglasno ga je obsodil tudi Varnostni svet Združenih narodov, ki sedaj sicer razpravlja o novi resoluciji in dodatnih sankcijah proti državi.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.