
Indonezijska vojska in Združeni narodi so sporočili, da nimajo informacij o grožnjah humanitarnim delavcem v pokrajini Aceh na severu indonezijskega otoka Sumatra, ki so ga 26. decembra lani prizadeli katastrofalni potres in cunamiji. Dansko zunanje ministrstvo je predtem posvarilo pred terorističnimi napadi na humanitarne delavce. Možnost nasilja nad sodelavci človekoljubnih organizacij pa je zavrnil tudi poveljnik gverilskih upornikov Tengku Muckasalmina. "Želimo, da bi humanitarne organizacije ostale in jih prosimo, naj ne zapuščajo trpečega ljudstva v Acehu," je še dejal Muckasalmina.
Vodja oddelka ZN za pomoč v pokrajini Aceh Joel Boutruoe je še pojasnil, da ni prejel nobenih informacij o posebnih grožnjah in dodal, da je stopnja nevarnosti enaka kot v minulih dneh. Še naprej pa humanitarnim delavcem svetuje, naj bodo previdni pri potovanju iz kraja v kraj.
Za obnovo potrebnih pet let

Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) je ocenila, da bo za obnovo v cunamijih uničenega kmetijskega in ribiškega sektorja na Sumatri potrebnih pet let. Generalni direktor FAO Jacques Diouf je po srečanju z indonezijskim predsednikom Susilom Bambangon Yudhoyonom izrazil zaskrbljenost nad razmerami v Acehu in mu predstavil dolgoročni načrt za obnovo obeh panog. V Acehu, kjer živi kakih 42.000 ribičev, je bilo v cunamijih in potresu po navedbah FAO uničenih 70 odstotkov celotne ribiške flote.