Rezultati raziskave so objavljeni v časniku Lancet Global Health. Gre za mednarodno raziskavo pod okriljem Združenih narodov, s katero poskušajo strokovnjaki določiti, kako družbeno sprejemljivo in običajno je nasilje zoper ženske v teh državah ter kako ga preprečiti.
Da bi dobili čim bolj odkrite odgovore, niso neposredno spraševali moških, ali so že posilili žensko, pač pa so vprašali, ali so kdaj žensko, ki ni njihova partnerica, prisilili v seks. Odgovori so bili šokantni. Vsak deseti moški je dejanje priznal. Ko so med posiljene ženske vključili še njihove partnerice, pa jih je kar četrtina priznala posilstvo. Rezultati še razkrivajo, da je polovica moških, ki so priznali posilstvo, najstnikov, 12 odstotkov pa je bilo mlajših od 15 let.
Strokovnjaki upajo, da bodo dobili dovolj denarja, da bodo lahko raziskavo razširili še na druge azijske države. V številnih azijskih državah je ženska pojmovana kot potrošno blago, brez pravic in s kupom dolžnosti. Pogostost nasilja nad ženskami se je zelo razlikovala glede regijo, so poudarili pri ZN in razložili, da vzorčna območja niso reprezentativna za celotne države.
Tako o tragičnem primeru poročajo jemenski mediji. Starši so v dogovorjen zakon poslali komaj osemletno hčerko. Na poročno noč jo je njen 40-letni mož med seksom tako zelo poškodoval, da je zaradi notranjih krvavitev umrla.
Predhodna raziskava Svetovne zdravstvene organizacije je pokazala, da je kar tretjina vseh žensk na svetu spolno in čustveno zlorabljena. "Nasilje nad ženskami je bistveno bolj razširjeno, v nekaterih državah pa celo družbeno sprejeto, kot smo do zdaj mislili," je dejala Rachel Jewkes, raziskovalka, ki je vodila obe raziskavi.
Raziskava, ki so jo opravili v Južni Afriki, je razkrila, da je kar 40 odstotkov moških že posililo žensko. Kar 70 odstotkov od teh, je priznalo, da so to storili zato, da si podredijo žensko, in zaradi prepričanja, da jim mora biti ženska vedno na voljo.
Prav razmišljanje, da je ženska v vsem podrejena moškemu in da je nasilje nad žensko nekaj povsem običajnega, je razlog, da je v mnogo afriških in azijskih državah še vedno veliko posilstev in še vedno veliko neobsojenih posiljevalcev. A strokovnjaki so optimistični. Tudi to se spreminja na bolje. "Počasi gre, saj je treba spremeniti zakoreninjeno razmišljanje ljudi. A smo vztrajni. Tako se razmere na bolje spreminjajo v Indiji, kjer so ravno danes za množično posilstvo in umor 23-letne študentke obsodili četverico posiljevalcev," je dejala Jewkseva.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.