
Organizacija Human Rights Watch (HRW) je v svojem poročilu, izdanem danes, opisala, da so konec oktobra lani v Darfurju sudanske vladne sile v treh dneh ''organizirano in sistematično'' posilile več kot 200 žensk in deklet.
''Eden je pretepal, drugi je posiljeval. Ko so končali pri eni, so napadli drugo dekle,'' je zatrdila Khatera, ena izmed napadenih v kraju Tabit. Okoli 40 let stara Khatera in njene tri hčere so bile med 221 ženskami, ki so jih posilili vojaki sudanske vojske. Dve hčeri sta bili v času napada mlajši od 11 let.
Avtor poročila Jonathan Loeb je za britanski Independent dejal, da so pripadniki vojske izvedli napade in da so ženske pretepali, jim grozili in jih posiljevali na organiziran in sistematičen način. Številne ženske so posilili večkrat, večinoma pred drugimi člani družine. Prebivalci manjšega kraja Tabit so vojake bolj ali manj poznali, saj so se urili v bazi, od mesta oddaljeni le pol kilometra.
Moške so pretepli in jih odpeljali iz hiš
''Dva vojaka sta dejala, da sta dobila neposredna navodila za napad in še posebej za posilstva, pod pretvezo, da iščejo pogrešanega vojaka,'' je dejal Loeb in dodal, da sicer motiv za napad še ni jasen.
''18 vojakov je vkorakalo v našo hišo. Trije so ven odpeljali moške, ki so jih tudi pretepli. Ostalih 15 vojakov je nas štiri posililo. Pretepli so nas in delali z nami, kar so hoteli,'' je dejala okoli 20 let stara Nadia.
Spet druga ženska je povedala, da so jo vojaki pretepli in jo odvlekli iz hiše. Ko se je vrnila, je odkrila, da so posilili njene hčere, vse tri so bile mlajše od 15 let. Vojaki ''so pretepli mlajše otroke in posilili starejše hčere. V usta so jim dali oblačila, da jih ne bi slišali kričati,'' je dejala.
Med posiljenimi je bila tudi Umm-Jumma, stara okoli 30 let. Ko je slišala kričanje, je odšla do svoje matere. ''Zagrozili so mi z orožjem, nato so me posilili. Bili so štirje, dva sta bila v civilnih oblačilih. Posilili so me pred materjo. Kričala je,'' je opisala grozljivo dejanje.
Sudanska vojska zanikala očitana dejanja

Prva poročila o posilstvih so se pojavila 2. novembra lani, ko je o njih poročal radio Dabanga, so zapisali na spletni strani HRW. Sudanske oblasti so navedbe zanikale in onemogočile dostop človekoljubnih organizacij na območje. 9. novembra so jim vendarle dovolili dostop, a so jim onemogočili kredibilno preiskavo, so zatrdili pri HRW. Člani organizacije so nato vendarle vzpostavili telefonski stik s prebivalci mesta. Poročilo so sestavili na podlagi pričanj 15 preživelih in še okoli 21 kredibilnih prič, ki so jih primerjali še z drugimi dostopnimi viri.
Po napadih je po navedbah HRW sudanska vlada blokirala preiskovalcem Združenih narodov, da bi prišli do mesta. Številni prebivalci so poročali tudi o grožnjah z zaporom in celo smrtjo, če bodo spregovorili o napadih, so zapisali na spletni strani organizacije. Poročali pa so celo, da so pri nekaterih pričah, ki so spregovorile, svoje grožnje že uresničili. ''Če bom o tem še kdaj govoril, me bodo pokončali. Brcali so me, zvezali in me obesili. Pretepali so me z biči in električnimi žicami,'' je dejal moški, ki je o grozljivih posilstvih obvestil svoje sorodnike.
Pri HRW so še opozorili, da je treba na napad v Tabitu gledati s širšega konteksta. Nova vladna garnitura, večinoma sestavljanja iz nekdanjih skrajnežev, je izvedla več napadov v darfurske vasi, so zapisali. Lani so v Darfurju zažgali več kot 3000 vasi, je januarja sporočil panel strokovnjakov za Sudan pri Združenih narodih. območje se že zdaj komaj pobira po desetletjih državljanske vojske.
HRW je pozval Združene narode in Afriško unijo naj zahtevata od Sudana, da dovolijo dostop človekoljubnim organizacijam do mesta in da naj država zagotovi nemoten dostop zdravstvenih delavcev. Organizacija poziva tudi mednarodno sodišče za vojne zločine naj preišče dogajanje v Darfurju.
Med tem posiljene ženske še vedno skoraj vsak dan srečujejo svoje napadalce.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.