Tujina

Mubarak ostaja, množica razjarjena

Kairo, 10. 02. 2011 11.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
84

Egiptovski predsednik Mubarak ni napovedal odstopa. Znova je le potrdil, da ne bo kandidiral na naslednjih volitvah in napovedal ustavne spremembe. Na trgu Tahrir je po tem zavladala jeza in napetost, saj so množice pričakovale več.

Ameriški predsednik Barack Obama je za danes sklical srečanje ameriških strokovnjakov za nacionalno varnost, je po Mubarakovem govoru sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs. Podrobnosti o napovedanem srečanju ni navedel.

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je iz svoje palače v Kairu nagovoril državljane, vendar proti pričakovanjem ni napovedal svojega takojšnjega odstopa ali predaje oblasti komu drugemu.

Mubarak se je zavezal, da bo na čelu države ostal do septembrskih volitev, ob tem pa je dejal, da se ne bo uklonil pritiskom iz tujine. ''Ne morem in ne bom sprejel ukazov od zunaj, ne glede na to, od kod prihajajo,'' je dejal.

Mubarak je začel svoj govor, kot je sam dejal, kot starš svojim otrokom. Egipčane pa je ves čas nagovarjal kot otroke oziroma mladino Egipta. V govoru je izrazil tudi svoje sožalje svojcem žrtev nemirov v Egiptu.

Hosni Mubarak med govorom, ki je razočaral protestnike.
Hosni Mubarak med govorom, ki je razočaral protestnike. FOTO: Reuters

V govoru je znova obljubil, da na naslednjih volitvah ne bo več kandidiral. Je pa dejal, da ne bo okleval kaznovati odgovornih za razmere v Egiptu. Ob tem se je znova zavzel za mirno tranzicijo do naslednjih volitev.

Mubarak je predlagal več ustavnih sprememb. Spremenili naj bi šest členov ustave.

'Egipt ne bo zdrsnil v kaos'

Opozicijski politik Mohamed El Baradej poziva vojsko, naj takoj posreduje in reši državo.

Egiptovski podpredsednik Omar Sulejman, ki mu je Mubarak podelil nekaj dodatnih pooblasti, je imel govor malo za predsednikom. Kot je dejal, Egipt ne bo zdrsnil v kaos ali bil zlorabljen za sabotažo.

Sulejman je povedal, da bo naredil vse, da bi zagotovil miren prenos oblasti. Zavezan je uresničevanju zahtev ljudstva, vendar skozi dialog z opozicijo, ki se je po njegovih besedah že začel in je dogovorjen časovni načrt. Po njegovih besedah je vojska zaščitila ''revolucijo mladih''.

Protestnike je pozval, naj se vrnejo domov, ljudstvo pa, naj se veseli prihodnosti. "Sposobni smo z lastnimi rokami zagotoviti svetlo prihodnost," je dejal. Mladim je sporočil, naj se vrnejo na delo. "Egipt vas potrebuje, da bi se razvijal. Ne poslušajte tujih medijev, ki želijo v to državo vnesti kaos, temveč prisluhnite svoji vesti," je še pozval Sulejman.

Protestniki nestrinjanje izražajo z metanjem čevljev v zrak.
Protestniki nestrinjanje izražajo z metanjem čevljev v zrak. FOTO: Reuters

Protestniki so razjarjeni

Da bi protestnikom, ki so bili več kot očitno nezadovoljni z govorom in se jih je lotila odprta jeza, dokazal, da bodo sčasoma njihove zahteve uresničene, pa je napovedal prenos nekaterih pooblastil na podpredsednika Omarja Sulejmana. Vendar pa je kljub temu več kot milijon protestnikov na trgu Tahrir vse glasneje izražalo nezadovoljstvo, jezo in frustracije zaradi današnjega govora. Pričakovali so namreč veliko več.

Dopisniki s trga Tahrir so poročali o besu protestnikov in pojasnjevali, da se je razpoloženje množice, ki je bila pred govorom v stanju vzhičenosti in praznovanja, potem ko so ugotovili, da Mubarak še vedno ne gre nikamor, nemudoma prevesilo v bes in jezo.

Jezni so tudi zaradi tega, kako je Mubarak govoril. Jezni so, ker se je Mubarak primerjal z njimi in ker je govoril, kot da uresničuje njihove zahteve. Kljub jezi pa med protestniki ni izbruhnilo nasilje.

Protestniki so vzklikali, naj Mubarak odide, in v zrak metali čevlje. Nekaj tisoč se jih je podalo proti stavbi državne televizije, nekateri pa so pozivali k pohodu do predsedniške palače. Prostestnike naj bi v kratkem nagovoril predstavnik vojske.

Podobno je tudi v Aleksandriji, kjer jezne množice korakajo proti vojaški bazi, poroča Al Jazeera.

Protestnike je Mubarakov govor razjezil.
Protestnike je Mubarakov govor razjezil. FOTO: Reuters

Po poročanju Al Jazeere je vojska v zadnjih urah okrepila svojo prisotnost na trgu Tahrir. Vse več oklepnih vozil naj bi poskrbelo za vse bolj vidno prisotnost vojske.

Egiptovska vojska je pred tem namreč sporočila, da bo Mubarak izpolnil zahteve protestnikov. Dramatična napoved vojske je namigovala na to, da oborožene sile prevzemajo nadzor v državi po 17 dneh protestov, na kateri so nezadovoljni državljani zahtevali takojšen odstop predsednika.

Tudi politiki so pričakovali odstop

Visoki predstavnik egiptovske vladajoče stranke Hosan Badravi je pred tem izrazil upanje, da bo egiptovski Mubarak predal oblast sedanjemu podpredsedniku Omarju Sulejmanu.

Ameriški predsednik Barack Obama pa je danes dejal, da ZDA pozorno spremljajo dogajanje v Egiptu. ''V Egiptu smo priča nastajanju zgodovine,'' je dejal Obama in poudaril, da bodo ZDA naredile vse v podporo mirni tranziciji v tej državi.

Da je verjetnost prenosa Mubarakove oblasti podpredsedniku velika, je kazalo vse več poročil svetovnih medijev. Več visokih predstavnikov NDP in egiptovske vojske naj bi več novinarjem različnih svetovnih medijev dejalo, da bo Mubarak izpolnil vse zahteve protestnikov. Njihova ključna zahteva je sicer že ves čas odstop predsednika.

Tudi neimenovani predstavnik ameriške obveščevalne službe Cia naj bi dejal, da je zelo verjetno, da bo Mubarak odstopil.

Tudi egiptovski premier Ahmed Šafik je za arabski BBC povedal, da razpravljajo o možnih scenarijih za umik Mubaraka s predsedniškega mesta.

Protesti
Protesti FOTO: Reuters

Gre za vojaški udar?

Muslimanska bratovščina pa je popoldan sporočila, da se bojijo vojaškega udara s strani egiptovske vojske. ''Videti je kot vojaški udar. Zaskrbljen sem in živčen. Problem ni v predsedniku, ampak v režimu,'' je dejal visoki predstavnik bratovščine Esam al Erian.

Podobno menijo tudi v opozicijskem gibanju Karama. ''Menim, da je vojska pristopila k Mubaraku in mu dejala, da je čas, da odide,'' je dejal vodja Karame.

Medtem pa dopisnik Al Jazeere poroča, da je eden od vojakov na trgu Tahrir odložil orožje in se pridružil protestnikom.

Odstop so bile res le govorice

Egiptovski minister za informiranje Anas el Feki pa je pred predsednikovim govorom vse informacije o tem, da naj bi Mubarak odstopil, označil za medijske govorice in jih zavrnil kot neresnične. Sedaj se je izkazalo, da so njegove navedbe držale.

Protest
Protest FOTO: Reuters

''Predsednik je še vedno na oblasti in ne bo odstopil,'' je dejal za Reuters. ''Predsednik ne bo odstopil, vse kar ste slišali v medijih, so le govorice,'' je poudaril.

V Egiptu številni pogrešani

Na tisoče delavcev je danes prenehalo z delom in odkorakalo na ceste. Stavkajo delavci tako v zasebnem kot javnem sektorju. Zahtevajo boljše pogoje dela, višje plače in odstop Mubaraka.

Za jutri sicer protestniki na osrednjem kairskem trgu Tahrir napovedujejo zbor množice, ki se bo poklonila žrtvam egiptovske revolucije. Aktivist in bloger Wael Ghonim, sicer direktor marketinga za Bližnji vzhod v podjetju Google, je zbrane na trgu in prek spleta pozval, naj se dan imenuje "petek mučenikov“. Že včeraj zvečer so protestniki na trgu prižigali sveče in se spominjali žrtev protestov, s katerimi želijo prisiliti predsednika Hosnija Mubaraka, da po 30 letih odstopi s svojega položaja.

Vojska vpletena v mučenja protestnikov?

Spletna stran Guardian navaja svoje vire, ki zatrjujejo, da je egiptovska vojska vpletena v mučenja priprtih protestnikov in aktivistov. Od začetka vstaje ljudstva, ki se je uprlo 25. januarja, pa do zdaj naj bi vojska na skrivaj priprla na stotine, morda celo na tisoče domnevnih nasprotnikov režima. Nekatere naj bi mučili, čeprav vojska že cel čas zatrjuje, da v trenutnih razmerah ohranja nevtralno pozicijo, v trenutkih nasilja pa, da se poskuša postaviti med nasprotnike in podpornike Mubaraka. Nasprotniki so bili sicer veseli, ko se je vojska pojavila na ulicah, saj so jo k temu tudi pozivali, a na koncu so bili z njenim ravnanjem razočarani. Ljudje in mediji so namreč poročali, da vojska v večini primerov le nemo stoji in opazuje krvave spopade.

Aktivisti organizacij za človekove pravice so novinarjem Guardiana dejali, da je vojska vpletena v izginotja in mučenja, ki so bila prej v domeni organov državne varnosti in policistov. To je bilo splošno znano, prebivalci pa so odkrito kazali odpor do teh organov, vojsko pa so cenili. Med protesti so to dokazali tudi z besedami – ljudje in vojska sta eno.

Nekdanji pripornik je novinarjem omenjene spletne strani dejal, da so ga vojaki surovo pretepali, bil pa je deležen tudi drugih psihičnih in fizičnih zlorab. Meni, da gre za organizirano kampanjo ustrahovanja naroda. Skupine za človekove pravice pa dodajajo, da vojska pri mučenju uporablja tudi elektrošoke.

Številne še pogrešajo

Na čigavi strani je vojska?
Na čigavi strani je vojska? FOTO: Reuters

Egiptovske organizacije za človekove pravice sporočajo, da številne družine še naprej iščejo svoje pogrešane svojce, ki so po zadnjih podatkih končali v rokah vojske. Nekateri naj bi bili zaprti v muzeju v bližini trga Tahrir. Tisti, ki jim je uspelo priti na svobodo, so dejali, da so jih vojaki surovo fizično zlorabili. Obtožili so jih, da delujejo v interesu tujih sil, med drugim tudi v interesu Hamasa in Izraela. Med prijetimi so bili aktivisti za človekove pravice, novinarji in odvetniki. Te so nato izpustili, saj je bil pritisk mednarodne in domače javnosti ogromen.

Direktor ene izmed egiptovskih organizacij za človekove pravice Hossam Bahgat pa je opozoril, da je seznam pogrešanih zelo dolg, saj zadržujejo preproste ljudi, ki v javnosti niso znani. Nekatere naj bi vojska prijela le zato, ker so delili letake, se odpravili na proteste ali pa zaradi videza.

Ašrafova zgodba – grožnje s posilstvom

23-letni Ašraf je pomagal zdravnikom na trgu Tahrir. Do improvizirane bolnišnice je nosil škatlo z zdravili, ko so ga prijeli vojaki. Zasliševali so ga in želeli vedeti, kdo ga plačuje, da se udeležuje protestov. Odvrnil je, da nihče, da pa želi spremembo oblasti. Zaradi izrečenih besed so ga pretepli, grozili pa so tudi, da ga bodo posilili z bajonetom, ves čas pa so ga brcali v mednožje. Povedali so mu, da ga lahko ubijejo ali pa ga zaprejo v vojaški zapor, v katerem bo „izginil“ in nihče ne bo nikoli izvedel, kje je. Ašraf je dejal, da je bilo mučenje zelo boleče, toda misel na vojaški zapor je bila resnično zastrašujoča. Po 18 urah mučenja so ga izpustili, zagrozili pa so mu, da se ne sme vrniti na trg Tahrir. Ašraf je dejal, da je v prostorih videl še ljudi, ki so prav tako mučeni.

Protesti v Egiptu - 5
Protesti v Egiptu - 5 FOTO: Reuters

Človekoljubne organizacije opozarjajo, da trditvam vojske, da so nevtralni, ni verjeti. Vojska prav tako ne beleži aretacij, ki so se odvijale po celem Egiptu.

Tudi Human Rights Watc poroča, da so zabeležili številne primere, ko je vojska aretirala in mučila nasprotnike Mubaraka. Pri enem so odkrili letake, tako da so ga že na cesti pretepli in nato odvlekli v prostore policije. Takoj, ko so ga pripeljali, so ga pretepali približno 30 minut. Enega pa so slekli do golega, zasliševalec pa ga je mučil z elektrošoki. Moški je dejal, da ni šlo za pravo zaslišanje, temveč mu je zasliševalec postavil nekaj vprašanj, nato pa so vrstili elektrošoki. Tako so ga mučili dva dni.

Vojska se na te navedbe še ni odzvala, vztraja pa pri svojem: Mi smo nevtralni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (84)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Drejc MB
11. 02. 2011 16.01
Meki 11.02.2011, 00:04 Očitno si pa res težki strokovnjak. Ne boš verjel, bil sem v Kairu in imam o tem svoje mnenje. Kar se pa zahtev ljudstva tiče v tistem delu da si želijo boljše življenje povsem legitimne. Samo rulja in ulica niso prava pot. Demokracija pomeni volitve na katerih večina odloči kdo bo vladal. Ne more pa 10% nezadovoljnežev diktirat politike države. Mubarak je ponudil povsem sprejemljivo opcijo za racionalnega človeka. Ta rulja ki pa tam protestira pa živi v zmotnem prepričanju da bodo v tistem trenutku ko Mubarak odstopi živeli bolje.... Ne bodo še lep čas bodo živeli slabše, ker opozicija pač nima kandidata z dovolj politične moči tako doma kot v mednarodnem okolju da bi to lahko sploh izpeljal. Ga ni... najboljše je da Mubarak in njegova administracija izpelje reforme za svobodne volitve, potem bo pa ljudstvo imelo možnost da odloči..... kaj želi. Zdaj pa je napumpano in povsem nezmožno treznega razmišljanja... tako pač je. Za vladanje v takšni državi kot je EGIPT je potrebno bistveno več kot pa znanje socialnih omrežij IPD. Tudi mednarodna sprejemljivost in dovolj visoka avtoriteta doma. Če tega ni bo za navadne ljudi samo še slabše. Prej ali slej bo tako kot je sedaj v Sloveniji, ko je krog nedotakljivih bistveno večji kot je bil prej, ko je izkoriščevalcev bistveno več kot jih je bilo prej in LJUDJE ŽIVIMO BISTVENO SLABŠE KOT SMO PREJ.
User478412
11. 02. 2011 01.49
Sulejman = CIA - preverite
User478412
11. 02. 2011 01.44
ZDA manipuliraji z mediji, spet.
User70936
11. 02. 2011 00.11
Pa kot pričakovano se pojavlja polno mentalnih invalidov, ki bodo vedno krivili ameriko (in evropo). Mubarak je ameriško evropska lutka, vedno smo ga podpirali, ker je vedno plesal tako kot mu je zahod rekel. Sedaj naj mi pa nekdo prosim odgovori zakaj hudiča bi hotel strmoglaviti takega človeka in v zameno po možnosti dobiti islamistično vlado, ki bo začela ropotati z orožjem proti Izraelu? Ni treba odgovoarjat, vem, nimam pojma.
User70936
11. 02. 2011 00.07
Prekmurje Slovenija: daj ne delaj si sramote, 60 mio podpira predsednika? Kaj se hecaš, kolikokrat si bil v Kairu? Če te nekdo vpraša seveda rečeš da ga podpiraš, v nasprotnem primeru lahko bolj slabo končaš. Vse diktatorje ljudstvo vedno v ogromnem odstotku podpira, razen doma med štirimi stenami, kjer te ne slišijo vladne službe.
User70936
11. 02. 2011 00.04
drejcMB: ne morem verjeti. Zakaj bi se jim uklonil? Ker je on predstavnik ljudstva in če ga ljudstvo noče za svojega predstavnika, nima kaj tam početi. Ne morem verjeti da med nami živijo taki omejenci. Res pa je živel super, na račun povprečnega človeka ki živi s parimi € na dan.
dusan72
10. 02. 2011 23.57
Konec je izgleda. *Mi pa ni jasno, zakaj se nekdo, ki je 30 let živel kot lord in mu nič ne manjka enostavno ne odstopi in se umakne nekam na zaslužen dopust dokler ima še čas? Tako počnejo pri nas. Nakradejo kolikor se le da, potem pa tiho v penzijo, ali odprejo novo firmo ali karkoli.
User661268
10. 02. 2011 23.57
Groza, laži, prazne obljube in ustrahovanje je dogovor samodržca, ki ga žal podpira vojska s privilegiji, ki so daleč nad tistim, kar ima ljudstvo.
User425298
10. 02. 2011 23.34
drejcMB--bravo za komentar-edini pameten do zdaj
Slovanec
10. 02. 2011 23.33
JJ naj najamejo bo razturil Egipt, pa nič ne bo kriv, še za premiera ga lahko imajo.
Roxy79
10. 02. 2011 23.21
waw..sploh ne morem verjet..... 9 dni že spremljam dogajanje v živo, zakar se zahvaljujem 24 ur za reklamo naj spremljamo v živo. Sploh ne spim,ne jem,ne kadim,ne hodim na skret....sploh nič....samo nemo čepim pred ekranom in spremljam dogajanje iz osrednjega trga Egiptu.
Drejc MB
10. 02. 2011 23.16
Bravo Mubarak, tridest let si vladal in istočasno služil Egiptu. Če si pri tem lagodno živel in si posprbel za svoje ti to pripada in si samo naredil to kar bi vsak na tvojem mestu. 6 atentatov si preživel, a zdaj te bo pa rulja ob podpori zahoda zrušila 6 mesecev pred iztekom mandata. Kaj ljudje več res nimajo kančka spoštovanja, da bi človeku dovolili častno oditi s funkcije. Zakaj bi se jim pa uklonil, kaj ti pa lahko vzamejo.... tvoje življenje, pa kaj. Živel si življenje o katerem lahko navadni smrtniki samo sanjajo. Ali boš odšel častno ali te pa naj ubijejo.... tako je prav. 20 let za teboj, ko bodo živeli v DEMOKRACIJI pa se jim bo kolcalo po tebi in te bodo objokovali....... Ko bodo živeli še slabše kot sedaj in jih bodo stiskali kapitalisti..
User488382
10. 02. 2011 23.14
Neverjetno kakšna pohlepnost in zaradi pohlepnosti enega človeka, trpi celoten narod. To premore samo zelo "civilizirano" in "inteligentno" bitje ki se imenuje človek.
User631515
10. 02. 2011 23.10
V Egiptu je 80 milijona ljudi. 60 milijonov še vedno podpira Mubaraka. 2 milijona ljudi je na cesti. Ne more ulica narekovati kaj se bo dogajalo. Mubarack ima prav ko pravi da do septembra ostaja potem bodo pa volitve in on več ne bo kandidiral.
djdj
10. 02. 2011 23.10
Čudi me da se ne morejo protestniki organizirati in ga odnesti iz palače. Saj jih je več kot vojakov.
Nedim Nedo
10. 02. 2011 23.08
poglejte kako je ohranjen ta človek... ima 83 let pa izgleda kot kakšen 50 letnik... to vse pove o tem v kakšnem razkošju je živel, medtem ko ljudje stradajo in životarijo!
alduri
10. 02. 2011 23.01
Bravo Mubarak,ne pusti,da te evroameriški kapitalisti...zrušijo
Juzni
10. 02. 2011 23.00
Ce je ze toliko ljudi proti njemu bi lahko imel toliko cloveskosti in bi odstopil. Samo zaradi njega so protesti in prav on jih lahko prekine.
Joda2
10. 02. 2011 22.59
Bravo, čisto prav je naredo. Zakaj bi pa moral zaradi tistih par tisoč odstopit? Kdo bi stabiliziral državo? Pametnjakoviči ki pravite da bi se pri nas moralo zgoditi isto (ja res bi se moralo), dajte nam najprej nekoga, ki bo imel jajca in rekel, jaz bom porihtal. Tudi tam ga ni takega junaka. Še bolj pa mi je všeč, kako je med vrsticami ZDA vsekal po prstih. Ker so ga prepričevali naj odstopi. Pa danes sem končno spoznal, da več ne verjamem niti torhice tem tako imenovanim "news" kanalom. Nemci so cel večer vrteli "breaking news" da bo Mubarak odstopil. Med njegovim govorom pa naenkrat spremenili tekst v "Mubarak ne bo odstopil". Najbolj sočno pa je ono... "Mubarak sa oklepa stolčka". Objektivno poročanje po ameripko ;) Ajde, sekajte minuse. Vsaj en vem kaj je prav.
User589630
10. 02. 2011 22.57
Mene pa zanima kaj bo sledilo ,če je res že prišlo do vojaškega udara???Namreč kot lahko preberemo je ljudi tega scenarija zelo strah,ali je eden od scenarijev prav ta???