Britanski mediji danes poročajo o domnevnem uporu znotraj stranke premierke Therese May. Več konzervativnih poslancev naj bi bilo namreč pripravljenih podpreti njen ločitveni sporazum, a zgolj v primeru, da Mayeva zatem odstopi. Zahtevali naj bi, da Mayeva določi svoj datum odhoda, v zameno za podporo sporazumu.
Politično oslabljena Mayeva sicer zanika kakršnekoli govorice o morebitnem odstopu ali uporu njenih poslancev, a govorice so vse glasnejše. Poleg tega še vedno vztraja na stališču, da je za Združeno kraljestvo najboljša možnost potrditev ločitevnega sporazuma, ki so ga britanski poslanci z veliko večino že dvakrat zavrnili.
Po medijih pa so že zaokrožila imena njenih morebitnih naslednikov. Omenjajo se de facto namestnik Mayeve, David Livington, okoljski minister Michael Gove in zunanji minister Jeremy Hunt.
Finančni minister Philip Hammond je po poročanju Reutersa dejal, da "zamenjava premierja ne bo pomagala": "Realističen sem in se zavedam, da morda ne bomo dobili večine za brexit dogovor, in v tem primeru se bo moral parlament odločiti ne samo proti čemu so, temveč za kaj so."
Hammond je medtem postal prvi vladni minister, ki je javno dejal, da drugi referendum o brexitu "vreden razmisleka". "Nisem prepričan, da obstaja večina v parlamentu za drugi referendum, a gre za popolnoma razumljiv predlog."
Teden političnih preigravanj
Politična urednica BBC Laura Kuenssberg je tako na Twitterju zapisala, da se ta teden odvijajo "politična preigravanja, ki lahko spremenijo vse ali pa nič".
Zmeda okoli brexita se iz dneva v dan stopnjuje, 12. april pa je postal novi 29. maj – evropski voditelji so namreč na nedavnem vrhu v Bruslju odločili, da ugodijo Mayevi in preložijo brexit, a zgolj do 22. maja, če poslanci potrdijo brexit dogovor v tem tednu, v nasprotnem primeru pa zgolj do 12. aprila.
Ali bo do tretjega glasovanja o brexit dogovoru v tem tednu sploh prišlo, še vedno ni popolnoma jasno. A če poslanci sporazuma ne potrdijo, bodo morali najti drugo rešitev - brexit brez dogovora, daljša preložitev izhoda iz EU, preklic 50. člena ali drugi referendum. Tega je v soboto na ulicah Londona zahtevalo kar milijon Britancev.
Peticija, objavljena na spletni strani britanskega parlamenta, ki zahteva preklic 50. člena Lizbonske pogodbe, s katerim je Velika Britanija pred dvema letoma uradno začela postopek za izstop iz Evropske unije, je medtem presedla pet milijonov podpisov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.