Sirske vladne sile so med obstreljevanjem mesta Homs ubile 21 ljudi, več kot 300 pa je bilo ranjenih. Kot so povedali aktivisti, so vladne enote začele Homs obstreljevati po tem, ko so jim uporniške sile podpornikov opozicije preprečile vstop v mesto. Vsako minuto pade na mesto več izstrelkov, po poročanju Reutersa pa so med žrtvami znova tudi otroci.
Sirska mreža za zaščito človekovih pravic poroča, da je na sosesko Baba Amro od jutra padlo že več kot 250 granat, območje pa preletavajo in obstreljujejo tudi vladna vojaška letala. Vladne sile ob podpori tankov že sklepajo obroč okoli soseske, v kateri živi pretežno sunitsko prebivalstvo, poroča Reuters. Sirske oblasti so iz Damaska poslale konvoj več kot 50 oklepnikov.
Navedbe aktivistov pa lahko mediji le stežka preverjajo, saj vladajo na območju izredne razmere, da pa je vojna v polnem razmahu, priča že dejstvo, da so poročila o brutalnem nasilju vojaških sil in prelivanju krvi med civilnim prebivalstvom potrdili tudi predstavniki mednarodnih humanitarnih in človekoljubnih organizacij.
V Damasku streli, drugje hrumenje tankov
Stanje se zaostruje tudi v Damasku, kjer so začele varnostne sile ponoči streljati na demonstrante, ki so vnovič strnili vrste, da bi nastopili proti osovraženemu predsedniku. V zadnji zasedbi glavnega mesta po 11 mesecih vstaje so bili ranjeni najmanj štirje ljudje, so za Reuters povedali aktivisti.
Ko je glavni trg zasedlo več sto demonstrantov, so se na prizorišče z avtobusi pripeljali pripadniki varnostnih sil in policije ter s provladnimi milicami začeli streljati na protestnike. Vojaške operacije potekajo tudi drugje po državi. Uporniki so se po navedbah uporniške skupine Kfar Tkharim spopadle z vladnimi enotami ter pet vojakov ubili, dva pa ujeli.
Pet ljudi je bilo ubitih tudi ob libanonski meji v mestu al Kusair, osem pa je bilo med vdorom vladnih sil in tankov ranjenih. Prebivalci so ujeti na svojih domovih, številni pa poskušajo mesto zapustiti, poroča Reuters. V mestu Hama so postavile vladne sile, milice in policija številne cestne zapore in tako povsem izolirale posamezne soseske.
Mednarodna skupnost v Siriji zaenkrat neuspešna
Mednarodni komite in Rdeči križ si prizadevata za prekinitev napadov, da bi po 18 dneh lahko pomagali civilnemu prebivalstvu, ki je zaradi napadov odrezano od sveta. Zaprosili so za dveurno prekinitev nasilja, da bi lahko prebivalcem dostavili hrano, vodo in najnujnejša zdravila.
Zahodne sile in Arabska liga se medtem pripravljajo na petkovo srečanje kontaktne skupine podpornikov Sirije v Tuniziji, na katerem bodo poskusili vnovič doseči odstop predsednika Baširja al Asada. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je vnovič ocenila, da je Asadov režim popolnoma izoliran in ponudila pomoč sirskemu prebivalstvu. Kljub temu Rusija in Kitajska še vedno podpirata Asadov režim in program reform.
Rusija je že napovedala, da se srečanja ne bo udeležila, saj srečanju ne bodo prisostvovali predstavniki sirskih oblasti. Rusko zunanje ministrstvo je predlagalo, da bo moral Varnostni svet Združenih narodov v Sirijo napotiti posebnega humanitarnega odposlanca. Po mnenju Kitajske pa vmešavanje Zahoda v notranja sirska vprašanja neti državljansko vojno.
Vladne oblasti v Damasku zatrjujejo, da se za demokratizacijo v državi zavzemajo z izvedbo reform, po nedeljskem referendumu o novi sirski ustavi pa naj bi v 90 dneh razpisali večstrankarske parlamentarne volitve.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.