Finančni ministri držav v evrskem območju bodo "vse potrebne odločitve" o Grčiji sprejeli na zasedanju v ponedeljek, je sporočil šef evrske skupine Jean-Claude Juncker po koncu telefonske konference o Grčiji. Ob tem je nakazal, da se obeta krepitev nadzora nad izvajanjem programa druge pomoči tej državi.
"Prepričan sem, da bo evrska skupina lahko sprejela vse potrebne odločitve v ponedeljek," je sporočil Juncker po telefonski konferenci, na kateri so finančni ministri držav v območju evra razpravljali o odprtih vprašanjih v okviru drugega programa pomoči Grčiji.
"Od včeraj je bil storjen bistven napredek," je ocenil Juncker in pojasnil, da so od dveh grških koalicijskih strank dobili trdna zagotovila glede uresničevanja zavez, da je trojka končala analizo vzdržnosti grškega dolga in da so opredeljeni potrebni dodatni prihranki v višini 325 milijonov evrov.
Po besedah šefa evrske skupine je sicer še treba doreči "specifične mehanizme za krepitev nadzora nad izvajanjem programa" druge pomoči Grčiji in zagotoviti, da bo vprašanje odplačila grških dolgov deležno prednostne obravnave.
V tem kontekstu evrsko območje na podlagi predloga Nemčije in Francije preučuje možnost vzpostavitve blokiranega računa za Grčijo, s katerim bi zablokirali del državnih prihodkov, da bi s tem zagotovili vračilo posojil.
Je bankrot Grčije neizogiben?
Pogovori o Grčiji sicer potekajo v senci vse pogostejšega omenjanja možnosti, da bi evrsko območje pustilo, da njegov najšibkejši člen bankrotira. Britanski Financial Times je danes pisal o tem, da Nemčija, Nizozemska in Finska izgubljajo potrpljenje z Grčijo ter da je država vse bliže bankrotu.
Vse pogostejše omenjanje bankrota po navedbah časnika temelji na prepričanju, da se je EU sposobna soočiti z bankrotom Grčije. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je na primer v ponedeljek dejal, da je EU na bankrot bolje pripravljena kot pred dvema letoma.
"V evrskem območju je veliko takih, ki nas nočejo več," pa je dejal grški finančni minister Evangelos Venizelos.
Gredo Grki po poti Amerike med veliko depresijo?
In medtem ko grška politika išče soglasje, Evropa pa pritiska na državo, najbolj trpi grški narod. Ob višanju davkov, nižanju plač in odpuščanjih se njihov standard iz dneva v dan slabša.
Neka ženska na vrhu stavbe je danes grozila, da bo skočila in storila samomor, ker so ji kot posledico ukrepov znižali plačo, doma pa ima bolnega otroka.
Svojo jezo zelo jasno izražajo predvsem mladi, ki so samo pretekli konec tedna v izgredih zažgali skoraj 100 poslopij v središču Aten. Številni so prepričani, da se Grčija katastrofi ne more več izogniti.
"Če bo šlo tako naprej, se bo grški BDP znižal za 25–30 odstotkov, kar se ni zgodilo še nikoli v preteklosti. To je gromozanska kriza za Grke," ocenjuje analitik Uri Dadush. S tem bi se v državi ponovila usoda, ki so jo ZDA doživljale med veliko gospodarsko krizo med obema svetovnima vojnama. "Zares trpijo. Situacija je grozna. Če bi lahko rekli, da je najhujše mimo, bi verjetno lažje prenašali, kar se jim dogaja. A žal tega ne moremo reči, dejstvo je, da jih čaka še dolga nočna mora," dodaja analitik Mark Weisbrot.
KOMENTARJI (672)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.