Malo je bilo potrebno za nekaj optimizma. Štirje osrednji grški časniki so objavili javnomnenjske ankete pred volitvami, ki bodo sledile neuspešnemu sestavljanju koalicije. Te kažejo, da ima na prihajajočih volitvah največ možnosti za zmago spet desno usmerjena stranka Nova Demokracija, ki podpira sedanji način reševanja grške prezadolženosti. Na volitvah šestega maja je sicer prav zaradi naklonjenosti varčevanju izgubila veliko glasov. Zbrala jih je le 18,9 odstotka, še leta 2009 pa 33,5 odstotka.
Zadnje tedne je sicer veljalo, da narašča predvsem priljubljenost Sirize, stranke, ki je predlagala upor strogim pogojem za evropsko finančno pomoč, zdaj pa se prednost Nove demokracije giblje vse do 5,7 odstotka, kar trge navdaja z upanjem, da bodo Grki sledili reševalnemu načrtu in evroobmočju ne bodo povzročali še dodatnih težav.
Sirizi sicer podporo očitno odnaša podpora protestnemu odhodu iz evroobmočja, saj ankete kažejo, da 65 odstotkov Grkov meni, da mora Grčija ostati v evrskem območju, okoli 25 odstotkov ljudi pa bi podprlo odhod, skoraj gotov bankrot države in ponovno uvedbo drahme.
Ankete sicer še niso zajele novega razpoloženja Grkov, ki jih je konec tedna razjezila prva dama Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde, ki je dejala, da so si Grki sami krivi za vse težave, ker so dolga leta utajevali davke, zato IMF Grčiji ne bo omilil pogojev za finančno pomoč.
Po vzpodbudnih novicah iz Grčije so si nekoliko opomogli tako evropske delnice kot tudi evro, ki je prejšnji teden padel na rekordno nizko raven. "Vsak pozitiven signal iz Grčije je razlog za optimizem," je povedal ekonomist Adrian Slack. "Vendar bodo vse do volitev nihanja še velika," je dodal.
Dogajanje v Grčiji je vplivalo tudi na stanje na trgu surovin. Cena za sodček surove nafte brent se je obdržala nad 107 dolarji, cena zlata pa se je povišala za 0,4 odstotka, na 1580,42 dolarja za unčo.
Britanci Grkom ne bodo zaloputnili vrat
Dobra novica za Grke pa prihaja tudi z Otoka. Britanski podpredsednik vlade Nick Clegg je namreč zanikal, da bi Velika Britanija zaprla meje, če bi Grčija odšla iz evroobmočja in bankrotirala, državo pa bi zato začelo zapuščati na tisoče emigrantov.
To je napovedala britanska ministrica Theresa May, a Clegg je dejal, da je govorila le o tem, da bo budno spremljala dogajanje v zvezi z ekonomskimi migranti, če bi Grčija res zašla v globoke težave. Je pa Grke pozval k dobremu premisleku, saj lahko ima njihov odhod iz evroobmočja hude posledice predvsem za njih in tudi za celotno evroobmočje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.