V dneh, ko se obubožana Grčija pogaja o odobritvi nove pomoči, je Nemčija predlagala, da bi bilo koristno, če bi Evropska komisija imela večji nadzor nad grškimi financami. Med drugim bi imel evropski komisar možnost veta na odločitve grške vlade glede proračuna, če ne bi bili v skladu s cilji mednarodnih upnikov. Grčija pa bi se morala zavezati tudi k odplačilu dolga, preden bi se znova zadolžila.
Grško vlado je predlog zelo razburil. Vztrajajo, da je nujno, da ohranijo nadzor nad svojim proračunom. Čeprav se je njihov proračunski primanjkljaj v letu 2011 še zvišal, kar je v nasprtoju z obljubami, ki so jih dali ob sprejemu pomoči, tiskovni predstavnik grške vlade Pantelis Kapsis meni, da so na pravi poti za zmanjšanje javnega dolga.
Za Grčijo bodo ključni rezultati pogajanj, ki potekajo te dni. Nujno je, da Grčija z zasebnimi upniki sprejme dogovor o odpisu dolga, saj je od tega odvisno izplačilo naslednjega obroka posojil v okviru prvega paketa pomoči, dogovorjenega maja 2010. Od dogovora pa je odvisen tudi drugi paket pomoči. Če dogovor ne bo dosežen do 20. marca, Grčija ne bo mogla odplačati 14,5 milijarde evrov dolga in spet ji bo grozil bankrot ter "izgon" iz evrskega območja.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.