Grčija, ki ji grozi bankrot, v letošnji turistični sezoni pričakuje precej večji obisk turistov. "Rezervacije za leto 2015 so še posebej spodbudne," je na turističnem sejmu ITB, ki v teh dneh poteka v Berlinu, povedala Elena Kountoura z grškega ministrstva za turizem.
Po podatkih združenja grških turističnih podjetij je lani v Grčijo prišlo približno 24,5 milijona gostov, vključno z 2,5 milijona potniki na potniških ladjah.
Kountoura je izpostavila velik pomen turizma za državo: od te gospodarske panoge je posredno ali neposredno odvisnih 750.000 delovnih mest. Nova vlada želi izboljšati kakovost turistične ponudbe in podaljšati sezono. Pri tem naj bi domače gospodarstvo tesneje sodelovalo s tujimi ponudniki potovanj, vlada pa si želi tudi bolj promovirati domače kmetijske izdelke.
Turiste bi zaposlili
Zanimivo pa je, da si od turistov ne obetajo le denar, ki ga ti prinesejo, grški finančni minister Janis Varufakis bi jim naložil še delo.
Ugotovil je namreč, da v skorumpirani državi, kjer prebivalci tekmujejo v utajevanju davkov, težko najde poštene inšpektorje.
Zato bi uvedel "instant inšpektorje". To bi po kratkem izobraževanju lahko postale gospodinje, študenti in turisti. Naloga? S kamero, telefonom ali diktafonom posneti trgovce, in ponudnike različnih storitev, ko ti skušajo poslovati tako, da pride do utaje davkov.
Varufakis je prepričan, da bi mu na ta način sčasoma uspelo postaviti novo davčno kulturo v državi. In najbrž pobrati nekaj od manjkajočih 76 milijard evrov, kolikor bi jih naj v grški prazni blagajni manjkalo zaradi davčnih utaj.
Kot poroča BBC, je načrt zapisan v pismu, ki bi ga naj Varufakis poslal šefu evroskupine Jeroenu Dijsselbloemu, znašlo pa bi se naj v rokah časopisa Financial Times in tiskovne agencije AFP.
V Bruslju zadovoljni z načrtom, Varufakis grozi z referendumom
AFP sicer danes poroča, da je Dijsselbloem z grškim pismom zadovoljen. V njem je namreč poleg ideje o iskanju davčnih utajevalcev še vrsta reform za reševanje zadolžene države. Jutri se bodo z grškimi ukrepi seznanili še finančni ministri evroskupine.
Prepričljiv načrt je sicer pogoj, da Grčija svoje posojilodajalce prepriča, da sprostijo naslednjo tranšo finančne pomoči.
Med predlaganimi grškimi ukrepi so še načrti za zmanjšanje birokracije in zvišanje davčnih prilivov iz spletnih iger na srečo.
Varufakis je sicer včeraj zatrdil, da je optimističen, a je vseeno požugal s težavami, če bi v Bruslju njegov načrt zavrnili. Če evroskupina ne bo sprejela reformnih predlogov, bodo po njegovem mnenju nastopile težave, ki bi lahko vodile v nove volitve in referendum o dolžniškem dogovoru.
Evroskupina naj bi si za konkretno oceno reformnih predlogov vzela čas do aprila in Grčija lahko šele takrat dejansko pričakuje denar. A Dijsselbloem je Atenam zaradi akutnega pomanjkanja denarja obljubil, da bi lahko del denarja izplačali prej, če bodo predčasno uvedene tudi konkretne reforme.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.