Novica, da je Mednarodni denarni sklad (IMF) priznal, da je trojka s pretiranimi varčevalnimi ukrepi poslabšala položaj Grčije, je v tej državi pričakovano sprožila nezadovoljstvo. Grki nad ugotovitvijo niso presenečeni, jezi pa jih, da je IMF potreboval toliko časa, da je spoznal, da so bile pri reševanju krize v Grčiji storjene napake.
Grki poudarjajo, da je bil že skrajni čas, da je IMF priznal napako. V zadnjih letih so se dohodki prebivalcev zmanjšali za tretjino, stopnja brezposelnosti pa je blizu 27 odstotkov. Kriza je najbolj prizadela mlade, saj je kar 60 odstotkov mladih brezposelnih. Žalostna posledica razmer v Grčiji so tudi samomori – število teh v zadnjih letih namreč raste.
"To ni pravično za nikogar," je povedal 26-letni Yannis Zoupis. Dodal je, da se zdaj iz tega ne bo nič izcimilo. "Odločitve so padle in ne moremo se vrniti nazaj," je povedal. 59-letni Apostolos Trikalinos pa je priznanje napak komentiral: "Res? Hvala, ker ste nam povedali, a ne moremo vam odpustiti." "Ne slepimo se. Nikoli nam ne bodo nič vrnili. Žal mi je za vse ljudi, ki so se zaradi varčevanja ubili. Kako jih bomo dobili nazaj. Kako?" je vprašal Trikalinos.
Čeprav IMF v svojem poročilu navaja, da je napake storila trojka, pa se drugi dve članici te skupine skušata od ugotovitev ograditi. Evropska komisija se denimo ne strinja, da bi morali grški dolg prestrukturirati prej, in kritike ocenjuje kot neutemeljene. Pri Evropski centralni banki (EBC) pa ob vsakem komentarju poročila IMF najprej poudarijo, da IMF v poročilu ne kritizira ECB. Dodajajo pa, da so napake, ki jih omenja IMF, večinoma napake pri presoji.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.