Grški premier George Papandreu je napovedal referendum o novem paketu ukrepov, ki so potrebni za evropsko pomoč. "Zaupamo državljanom, verjamemo v njihovo presojo, verjamemo v njihovo odločitev," je dejal. Sicer pa grški voditelj ni govoril o časovnih okvirih za izvedbo referenduma.
Skoraj 60 odstotkov Grkov namreč nezaupljivo gleda na zadnji dogovor, ki so ga v četrtek sprejeli evropski voditelji, med drugim pa predvideva polovični odpis grškega dolga in novo posojilo v višini sto milijard evrov. Dogovor predvideva tudi dokapitalizacijo evropskih bank in krepitev reševalnega sklada za preprečitev reševanja krize.
Papandreu je napovedal tudi glasovanje o zaupnici njegovi vladi v parlamentu. V Grčiji sicer od sprejema zadnjega paketa varčevalnih ukrepov potekajo množične stavke.
"Gospod Papandreou je nevaren, z grškim članstvom v EU dela, kot bi v zrak metal kovanec. Ne more vladati, nato pa namesto, da bi se častno umaknil, minirati prav vse," je dejal predstavnik opozicijske stranke Janik Mikelakis.
Grki so nazadnje na referendumu odločali leta 1974, ko so glasovali o opustitivi monarhije. To je bilo kmalu po kolapsu vojaškega diktatorskega režima. "Treba je ugotoviti, ali ustava sploh dovoljuje tak referendum," pa je dejal predstavnik majhne Demokratične levičarske stranke Fotis Kuvelis.
"Če bodo na referendumu volivci glasovali proti ukrepom, potem mora Papandreou odstopiti," je prepričan grški politični analitik Costas Panagopoulos.
Kaj so se dogovorili voditelji EU?
Ob prispevku iz javnih sredstev v višini 130 milijard evrov in pristanku bank na 50-odstotni odpis nominalne vrednosti grških državnih obveznic se bo grško dolžniško breme s 160 odstotkov do 2020 zmanjšalo na 120 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), kar naj bi predstavljalo vzdržno raven.
Članice območja evra in Mednarodni denarni sklad (IMF) bodo Grčiji v drugem paketu v zameno za nadaljevanje strogih varčevalnih in reformnih ukrepov do leta 2014 zagotovili novih 100 milijard evrov pomoči iz javnih sredstev iz sklada EFSF, vključno z dokapitalizacijo grških bank, poleg tega pa bo javni sektor prispeval še 30 milijard evrov v zameno za pristanek bank na odpis vrednosti grškega dolga.
Banke so skozi zamenjavo obstoječih obveznic z novimi z daljšo ročnostjo in nižjo zahtevano donosnostjo pristale na 50-odstotni odpis nominalne vrednosti grških državnih obveznic.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.