Če bi Grčija, ki se spopada s hudimi dolžniškimi težavami, pri proizvodnji električne energije premog zamenjala z bolj zelenimi viri, bi lahko na področju okolja in zdravja prihranila več milijard evrov, so ta teden povedali predstavniki okoljevarstvene organizacije Greenpeace.
"V času, ko se številni Grki žrtvujejo za rešitev gospodarske krize v njihovi državi, Atene za zastarele in nevarne tehnologije za proizvodnjo energije zmečejo na kupe davkoplačevalskega denarja," je dejal grškega predstavnika Greenpeaca Takisa Grigoria.
Kot so tudi pojasnili v omenjeni okoljevarstveni organizaciji, uporaba lignita, to je vrste rjavega premoga, Grke na leto stane 7,38 milijarde evrov. Gre za okoljske in zdravstvene stroške.
Svoje nasprotovanje uporabi premoga oz. zavzemanje za bolj zelene vire energije so pripadniki Greenpeaca izrazili tudi z akcijo sežiganja simboličnih evrskih bankovcev za 500 evrov, na katerih so upodobili grškega okoljskega ministra Georgea Papakonstantina. Ta je sicer v Grčiji še pred kratkim zasedal mesto ministra za finance.
"Pričakovali bi, da bo Papakonstantinu kot nekdanji finančni minister podprl zelene rešitve, ki so hkrati tudi bolj ekonomične," je poudaril predstavnik Greenpeaca.
Glavni grški proizvajalec električne energije PPC, ki je v državni lasti, se že dolgo poslužuje velikih količin lignita. Iz lignita, ki je zelo velik onesnaževalec okolja, saj njegova uporaba v zrak izloča ogromne količine emisij ogljikovega dioksida, PPC proizvede več kot pol vse svoje električne energije.
Grčija naj bi sicer evropsko kvoto, po kateri bi moral biti delež električne energije iz zelenih virov 20-odstoten, dosegla do konca tega desetletja. Skladno s tem se je zavezala, da bo spodbujala uporabo zelenih virov, kot sta sonce in veter.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.