Nova gripa je doslej terjala že 48 življenj – samo danes sta umrla dva človeka. Bolezen je bila usodna za Mehičana, tako da se je skupno število žrtev v tej najbolj prizadeti državi povzpelo že na 45. Boj pa je izgubila tudi mlada Kanadčanka iz province Alberta. Ženska, stara nekaj čez 30 let, v zadnjem času ni potovala v Mehiko. Umrla je že 28. aprila, za analize pa so se odločili, ko je za lažjo obliko bolezni zbolel eden od njenih sorodnikov, ki je bil na pogrebu.
Vnuk okužil dedka
V Italiji je osem ljudi potrjeno obolelih za novo gripo. Skrbi pa povzroča predvsem 70-letnik iz Rima, ki se je okužil v domovini. Virus naj bi nanj prinesel 11-letni vnuk, potem ko se je vrnil s potovanja po Mehiki.
Prvi primeri v Braziliji in Argentini
Gripa se širi tudi v Južni Ameriki. V Braziliji so namreč potrdili prve štiri primere, v Argentini pa enega.
Brazilsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so bili trije okuženi nedavno v Mehiki, eden pa v ZDA. "Vsi so mladi odrasli in vsi se počutijo dobro," je dejal minister za zdravje Jose Gomes Temporao. "Razmere so povsem pod nadzorom. Za zdaj ni podatkov o okužbi s človeka na človeka v Braziliji, vsi so se okužili v tujini," je dodal.
Prvi primer nove gripe, ki se je začela širiti iz Mehike, je potrdila tudi Argentina. Z virusom se je okužil argentinski državljan, ki se je 25. aprila vrnil iz Mehike, je sporočila ministrica za zdravje Graciela Ocana.
Število okuženih v ZDA raste
V 50 zveznih državah ZDA je po podatkih Centra za nadzor bolezni (CDC) z virusom H1N1 okuženih že 1639 ljudi. Od včeraj se je število tako podvojilo, vandar pa to ne pomeni, da je toliko novih obolelih, le rezultate testov dobivajo. Že zdaj je okuženih več kot v Mehiki (1364).
Zdravstvene organizacije celo opozarjajo, da bi se lahko z nevarnim virusom okužila tretjina svetovnega prebivalstva.
Že 3235 okuženih
Po svetu naj bi bilo že 3235 okuženih, poroča agencija Reuters, ki je zbrala podatke Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ter nacionalnih zdravstvenih organizacij. Še pred dvema dnevoma je bilo potrjenih primerov le 1500. Virus so doslej potrdili v 25 državah sveta. WHO sicer poroča o 2500 uradno potrjenih primerih, na svoji spletni strani pa je objavil tudi zemljevid razširjenosti bolezni.
Azija v strahu pred pomanjkanjem cepiva
Azijske države so se medtem dogovorile, da bodo povečale zaloge zdravil proti gripi, preučujejo pa tudi možnosti za delitev zdravil v primeru pandemije. Ministri za zdravje iz Kitajske, Južne Koreje, Japonske ter desetih članic Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) so to sklenili, ker se 90 odstotkov svetovne proizvodnje cepiv nahaja v Evropi in ZDA, to pa pomeni, da je "dostop do učinkovitih pandemičnih cepiv resen problem za regijo".
Slovenci smo še zdravi
Na Inštitutu za varovanje zdravja RS tako kot drugod po svetu še naprej budno spremljajo razmere, povezane s širjenjem novega virusa gripe ter izvajajo laboratorijsko diagnostiko, da bi zaznali morebiten pojav bolezni. Po njihovih besedah v Evropi število okuženih narašča, pri nas pa smo od 28. aprila z laboratorijskimi testi pri potnikih, ki so se vrnili iz dežel, v katerih je povečano širjenje, pregledali 15 vzorcev, ki so bili vsi negativni.
Odgovore na najbolj pogosta vprašanja o bolezni, ki jo povzroča novi virus, si lahko preberete tu.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.