Zjutraj je odjeknila novica, da so ustanovitelja in urednika spletne strani WikiLeaks Juliana Assangeja na Švedskem obtožili posilstva in nadlegovanja. Obtožnico so vložili v petek zvečer, šlo pa je za dva ločena primera, a tožilstvo več informacij o tem, kdaj naj bi se kaznivo dejanje zgodilo ali kdo so domnevne žrtve, ni razkrilo.
"Lahko potrdim, da ga iščemo. Osumljen je posilstva in nadlegovanja. Naslednji korak je, da ga najdemo in se z njim pogovorimo,'' pa je povedala predstavnica švedskega tožilstva Karin Rosander.
Assange, za katerim so razpisali celo tiralico, je obtožbe takoj zanikal. Na Twitterju strani WikiLeaks je zapisal: ''Obtožbe so brez podlage in so trenutno zelo moteče. Posvarili so nas, naj pričakujemo umazane trike in zdaj se je zgodil prvi."
Le nekaj ur kasneje pa so tožilci sporočili, da je tiralica za Assangeom preklicana, saj je bila osnovana na neutemeljenih obtožbah, nalog za aretacijo umaknjen, on pa ni več osumljenec. Generalna državna tožilka Eva Finne je namreč odločila, da nimajo dovolj dokazov. "Prišla je do zaključka, da Assange ni več osumljenec za posilstvo. Vse obtožbe smo ovrgli," je za Reuters povedala tiskovna predstavnica tožilske pisarne.
Do incidenta sicer prihaja po tem, ko je Assange prejšnji teden na novinarski konferenci v Stockholmu napovedal, da bodo "v nekaj tednih" objavili še okoli 15.000 tajnih dokumentov o vojni v Afganistanu. WikiLeaks je že 25. julija objavil prek 76.000 dokumentov, ki so razkrili slabšanje razmer v Afganistanu. Razkritje tajnih dokumentov, ki pokrivajo obdobje med letoma 2004 in 2010, je razjezilo ZDA in še posebej Pentagon, kjer so že uvedli preiskavo o odtekanju dokumentov, na drugi strani pa je okrepilo kritike vojne v Afganistanu.
Zatekel se je 'na varno'
Assange sicer polovično živi na Švedskem, odločil pa se je, da bo v državi gostil tudi več serverjev za WikiLeaks. Kot je povedal za švedski časopis, je bil tam zato, ker je želel varen kraj, kamor se je lahko zatekel po objavi spornih ameriških dokumentov. Svoje življenje bi posvetil razvijanju tehnoloških spretnosti, potrebnih za vzpostavitev WikiLeaks. Ko je kot najstnik živel v Melbournu, je bil član hekerske skupine, priznal pa je tudi krivdo za več vdorov v spletne strani avstralske vlade, da bi testiral svoje varnostne mehanizme, vendar so ga zaradi lepega vedenja izpustili.
Potem ko je WikiLeaks objavila pomembne dokumente, se je Assange znašel v, kot pravi, zakonskih napadih, ki pa niso bili take vrste kot ta, s katerim se je soočil na Švedskem.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.