Egipt je danes odprl svojo mejo z Gazo, in tako do nadaljnjega dovolil Palestincem prehod čez mejo. Odločitev je sledila mednarodnim kritikam zaradi blokade Izraela, so sporočili uradniki iz Egipta in Gaze. Meja z Egiptom je edini mejni prehod iz Gaze, ki ni popolnoma pod nadzorom Izraela. Kairo jo je, potem ko je islamistično gibanje Hamas, ki je povezano z opozicijo v Egiptu, pred tremi leti prevzeli nadzor v Gazi, odprlo le delno.
Medtem na Izrael letijo kritike in obsodbe z vseh strani. Večinoma je slišati zahteve po neodvisni preiskavi, ki je ne bi izvedel Izrael, ta pa tovrste zamisli zavrača. Sklep o zahtevi po neodvisni preiskavi je po 12 ur dolgi razpravi sprejel tudi Varnostni svet ZN, ki je pozval tudi k takojšnji izpustitvi zajetih aktivistov. V zahtevi se jim je pridružil tudi Nato. Izmed 682 ljudi iz 42 držav, ki so bili na krovu šestih ladij, naj bi jih po podatkih izraelske policije 45 deportirali, drugi pa ostajajo zaprti.
Kljub ponedeljkovi krvavi operaciji in torkovi izraelski napovedi so organizatorji konvoja proti Gazi že poslali novo ladjo, ki je trenutno v vodah ob Italiji, kmalu pa naj bi tja napotili še eno ladjo. Ladji naj bi do območja pripluli konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.
Znova pa je bilo medtem v torek nasilno v Gazi. V napadu izraelskih letalskih sil na severu območja so bili ubiti trije Palestinci. Izrael je napad izvedel, potem ko sta na judovsko državo padli dve raketi. Izraelske sile so že pred tem ubile dva Palestinca, ki sta se iz Gaze vtihotapila na jug Izraela.
VS ZN na izredni seji
Varnostni svet ZN je v torek po več kot 12 ur dolgi razpravi sprejel predsedniško izjavo, v kateri je zahteval preiskavo vojaškega posredovanja Izraela ter takojšnjo izpustitev ladij in pridržanih civilistov. Izjava VS ZN sicer ni zavezujoča in je manj ostra, kot so zahtevali Palestinci in Turčija, vendar so jo članice sprejele soglasno.
V razpravi pred sprejetjem izjave je bilo med drugim slišati opozorila o tem, da do krvavega incidenta ne bi prišlo, če bi Izrael odpravil blokado območja Gaze, ki traja že od leta 2007 in zaradi katerega poldrugi milijon tamkajšnjih prebivalcev trpi hudo pomanjkanje.
Vse kritike pa je odločno zavrnil namestnik izraelske veleposlanice pri ZN Daniel Carmon. Med drugim je dejal, da je šlo za linč izraelskih vojakov, pri katerem so sodelovali posamezniki s terorističnimi zvezami. Konvoj naj bi organizirala skupina z radikalno protizahodno usmeritvijo, ki podpira teroristične organizacije, kot sta Hamas in Al Kaida.
'Krvavi pokol'
Da izjava VS ZN Turčije ni zadovoljila, je dal v parlamentu v Ankari vedeti turški premier Recep Tayyip Erdogan. Menil je, da je potrebno poleg izjave VS ZN storiti več. "Suhe izjave z obsodbami niso dovolj... Potrebni so rezultati." Sicer pa je Erdogan izraelski napad označil za "krvav pokol", za katerega bi moral biti Izrael kaznovan.
Na ladjah, ki so jih napadle izraelske sile, je bilo veliko Turkov, prav tako pa naj bi bila večina med najmanj devetimi smrtnimi žrtvami napada turških državljanov. Po navedbah neimenovanega turškega diplomata so med ubitimi najmanj štirje Turki.
Sestankoval tudi Svet ZN za človekove pravice in članice Nata
Zaradi ponedeljkovega izraelskega napada na humanitarni konvoj za Gazo se je v torek sešel tudi Svet ZN za človekove pravice v Ženevi. Zahtevo za sklic je v ponedeljek podala palestinska stran. Po pričakovanjih bo svet v sredo glasoval o osnutku resolucije, ki poziva k oblikovanju mednarodne misije za ugotavljanje dejstev glede ponedeljkovega krvavega incidenta.
Na izrednem zasedanju so se sešli tudi veleposlaniki 28 članic Nata. Generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen se je po zasedanju sveta zveze Nato izognil ostri kritiki Izraela, je pa Izrael pozval, naj takoj osvobodi zajete aktiviste in ladje.
Ostre kritike z vsega sveta
Države po svetu so tudi v torek obsojale ponedeljkovo izraelsko akcijo. Rusija in EU sta v skupni izjavi, sprejeti na vrhunskem srečanju v Rostovu na Donu, pozvali k "polni in neodvisni" preiskavi. Predsedujoči Odboru ministrov Sveta Evrope Antonio Milošoski pa je napad označil za veliko tragedijo.
Jordanski kralj Abdulah II. je napad označil za zločin, od mednarodne skupnosti pa zahteval "takojšnje in učinkovite korake" za odpravo blokade Gaze. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je medtem odredil odprtje prehoda Rafa v Gazo za dostavo človekoljubne pomoči in zdravil na obubožano območje. To je edini terminal v Gazo, ki ni pod nadzorom Izraela, Egipt pa ga je zaprl leta 2007, ko je oblast na območju prevzelo palestinsko gibanje Hamas.
Izraelski napad na humanitarni konvoj so v torek med drugim obsodili tudi v Pekingu. Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je v Teheranu dejal, da imajo natančne informacije o tem, da Izrael načrtuje "množični napad" na Gazo. Iranski vrhovni verski voditelj Ajatola Ali Hamenej je medtem zahteval, da se izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja in obrambnega ministra Ehuda Baraka zaradi ponedeljkovega napada postavi pred sodišče.
Kritična tudi Jelušičeva
Odzvala se je tudi slovenska ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki je dejal, da mednarodna skupnost ne more imeti dvojnih meril. "Tudi za Bližnji vzhod, tudi za Gazo morajo veljati ista merila. Torej proste plovne poti za humanitarno pot. Drugi razlog, zaradi katerega imamo moralno pravico obsoditi tovrstna dejanja, je povezan s tem, da smo mi tudi pomorska država. In želimo si, da bi nikoli in nikdar nikomur ne prišlo na misel, da bi nam, pomorski državi jemal pravico do prostega prehoda v svet po morju," je prepričana ministrica.
Izrael: Ladjam s pomočjo bomo preprečili dostop do Gaze
Izrael je danes, dan po napadu na humanitarni konvoj s pomočjo za Gazo, napovedal, da bo tudi v prihodnje preprečil vsak poskus ladij s pomočjo, da bi dosegle območje Gaze. Izraelske oblasti so sicer pridržale 480 propalestinskih aktivistov, ki so jih zajeli ob napadu na konvoj, 48 pa so jih izgnali iz države.
Namestnik izraelskega obrambnega ministra Matan Vilnai je za izraelski radio zatrdil, da ladjam ne bodo dovolili, da bi dosegle Gazo in oskrbovale "nekaj, kar je postalo teroristična grožnja v osrčju Izraela". Vilnai je še dejal, da "v Gazi ni humanitarne katastrofe", priznal pa je, da so razmere težke.
Kljub napadu in izraelski napovedi pa so organizatorji konvoja za Gazo danes že napovedali, da bodo v prihodnjih dneh na območje poslali še dve ladji.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.