Aretacija 58-letnega temnopoltega profesorja v Cambridgu v Massachusettsu je dvignila veliko prahu. Odzval se je tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je aretacijo profesorja univerze Harvard Henryja Louisa Gatesa mlajšega označil za "neumno".
Dogodek je sprožil ostre razprave v medijih in javnosti. Primer je namreč sporen: profesorja, ki hodi s pomočjo palice, so minuli teden aretirali, potem ko so prijeli prijavo, da nekdo vlamlja v njegovo hišo, pri čemer pa se je dejansko Gates soočal s težavami s svojimi vhodnimi vrati.
Javnost je razdeljena: del javnosti je na strani profesorja, del pa na strani belega policista, ki ga je aretiral. Obama je dejal, da ne pozna vseh dejstev primera in da ne ve, v kolikšni meri je imel vlogo pri dogodku rasizem. Priznal pa je, da bo verjetno pristranski, ker dobro pozna "Skipa" Gatesa. Dodal je, da bi bil v podobnem primeru najbrž vsakdo jezen in da je policija ravnala neumno z aretacijo nekoga, ki je že dokazal, da je na svojem domu.
'Dva črnca z nahrbtniki vdirata v hišo'
Profesor Gates se je pretekli teden vrnil s poti na Kitajskem in ni mogel odpreti vrat lastne hiše pri univerzi Harvard. S šoferjem sta skušala odpreti vrata, pa ni šlo. Zato se je odpravil skozi zadnja vrata ter začel klicati upravitelja naselja, da prijavi problem. Vmes pa je bela soseda videla "dva črnca z nahrbtniki", ki skušata vlomiti v hišo in je poklicala policijo.
Od tu naprej se zgodbi razlikujeta. Policist James Crowley trdi, da ga je profesor nahrulil in dejal, da ga nadleguje, ker je temnopolt. Policist prav tako trdi, da mu profesor ni hotel pokazati dokumentov in tako dokazati, da gre za njegov dom. Ker ga je kar naprej nadiral in nadlegoval, ga je bil na koncu prisiljen aretirati.
'Brez dovoljenja je policist vstopil v mojo hišo'
Profesor na drugi strani trdi, da je policist vstopil v njegovo hišo brez dovoljenja in mu ni hotel povedati svojega imena in številke značke niti potem, ko mu je pokazal univerzitetno izkaznico ter vozniško dovoljenje. Policistu je nato sledil tudi na teraso, kjer ga je potem aretiral zaradi neprimernega obnašanja.
Američani razdeljeni
Javna debata, ki se je vnela, je razdelila Američane po barvi kože. Na strani temnopoltega profesorja so sicer tudi tisti, ki so bili doslej podvrženi policijskim postopkom.
Direktor inštituta za javno varnost pri tehničnem kolidžu Centralnega Ohia Richard Weinblatt je dejal, da je odgovoren policist, ki bi moral pomiriti položaj, ko je odkril, da gre za Gatesovo stanovanje. Nadirati policista v demokratični družbi, še posebej v lastnem domu, ni proti zakonu, če to početje ne ovira preiskave.
Predsednik združenja temnopoltih policistov poročnik Charles Wilson, pa pravi, da ljudem vedno svetuje, naj policistom ne dajo izgovora za aretacijo. Dober policist naj bi spoštoval pravice ljudi, ki mu pokažejo, da spoštujejo njega. Slab policist pa te bo prepričal, da narediš neumnost, zaradi katere bo imel izgovor za aretacijo.
'Kar je dobil, si je zaslužil'
Belci, ki so na strani policista, so prepričani, da si je profesor s svojim obnašanjem zaslužil, kar je dobil, temnopolti Američani pa so spet prepričani, da se to belemu profesorju ne bi nikoli zgodilo, ker ne bi bil avtomatično sumljiv, samo zaradi svoje barve kože.
Profesor Gates še vedno zahteva opravičilo, ki ga policist Crowley zavrača. Crowley sicer izraža razočaranje nad pregreto nacionalno debato o tem primeru. Gates napoveduje, da bo sedaj posnel dokumentarni film na temo rasnega profiliranja v Ameriki, ker si nikoli v življenju ni mislil, da bodo prišli in mu popolnoma nedolžnemu nadeli lisice na lastnem domu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.