Predstavniki trojke (Evropske komisije, Evropske centralne banke in IMF) so se danes z grškim finančnim ministrom Evangelosom Venizelosom začeli pogovarjati o finančnem stanju, načrtih in usodi Grčije prek telekonference.
Konferenca pa je bila predčasno prekinjena. Venizelos je napovedal, da se bo nadaljevala jutri zvečer, in dodal, da so bili pogovori produktivni in vsebinsko zanimivi.
Z grškega finančnega ministrstva pa so sporočili, da sta trojka in Grčija blizu dogovora za nadaljnjo finančno pomoč. "Potrebnega je še nekaj dela. A dogovor je blizu," so sporočili.
'Ne zahtevamo več od tega, kar je bilo dogovorjeno'
Pri Evropski komisiji pa so danes v Bruslju zanikali, da od Aten zahtevajo dodatne ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja in dolga v zameno za šesti obrok posojila v višini osem milijard dolarjev. "Ne zahtevamo več od tega, kar je bilo dogovorjeno v okviru programa za Grčijo," je dejal tiskovni predstavnik komisarja za denarne in gospodarske zadeve Amadeu Altafaj Tardio. Gre za program prve mednarodne finančne pomoči Grčiji, o katerem so se Atene dogovorile z EU in Mednarodnim denarnim skladom (IMF).
Grčija mora izpolniti zahteve mednarodnih posojilodajalcev, da bo dobila naslednji, šesti obrok posojil, ki sodi v sklop lani dogovorjene pomoči. Gre za dogovor ad hoc mehanizmu za 110 milijard evrov posojil Grčiji v treh letih, od tega 80 milijard prispevajo članice v območju evra, preostalo pa IMF.
'Grčijo izsiljujejo in ponižujejo'
Venizelos pa je danes izrekel nekaj ostrih in izredno kritičnih besed na račun Evropske unije in mednarodnih finančnih institucij. Opozarja, da njegova država ne bo grešni kozel za dolžniško krizo v evroobmočju, prav tako, da evropske in mednarodne institucije uporabljajo Grčijo kot izgovor, s katerim prikrivajo svojo nesposobnost, ko gre za vprašanje obvladovanja krize.
Grčijo izsiljujejo in ponižujejo, je dejal grški finančni minister, ki meni, da Evropi in Mednarodnemu finančnemu skladu (IMF) ni uspelo podati dokončnega in celovitega odgovora na napade na evro. Da bi to stanje ustavili, mora Grčija nadaljevati zmanjševanje primanjkljaja.
Ob tem pa IMF dodaja, da mora Grčija narediti več za znižanje javnofinančnega primanjkljaja in da mora sprejeti dodatne varčevalne ukrepe. Venizelos jim je odgovoril, da bo njegova država upoštevala zastavljeni načrt in bo leta 2012 imela primarni proračunski presežek. Pravi, da bo Atenam prihodnje leto uspelo pred obrestmi na dolgove imeti več proračunskih prihodkov kot odhodkov. Kot je dodal, je ta cilj za Grčijo ključnega pomena, če se želi izogniti mednarodnemu izsiljevanju in ponižanju. Skladno s tem Grčijo po njegovih besedah čaka "zelo težak teden", v katerem bodo sprejete odločitve, od katerih bo odvisno, ali se bo država lahko izognila bankrotu ali ne.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.