Grčija je danes uradno vložila prošnjo za program pomoči iz stalnega mehanizma za stabilnost evra ESM, so potrdili pri ESM. Grčija je prošnjo poslala, potem ko ji je dal vrh območja evra čas do konca četrtka, da posojilodajalcem predstavi resne in tehtne predloge. Evroskupina naj bi grško prošnjo obravnavala še danes, a zgolj na ravni delovne skupine, in ne v telekonferenci ministrov.
V vsakem primeru bo program pomoči iz ESM vseboval stroge varčevalno-reformne pogoje. To je namreč osnovno vodilo tega mehanizma, ki ga je območje evra vzpostavilo v odgovoru na dolžniško krizo nekaterih članic območja skupne valute.
Cakalotos: Če bi prejeli posojilo, bi začeli z ukrepi
Grški finančni minister Evklid Cakalotos je v današnjem pismu ESM napovedal, da bi država prihodnji teden začela z izvajanjem vrste ukrepov, med njimi pokojninske in davčne reforme, če bi od ESM prejeli triletno posojilo.
Poudaril je nujnost prošnje za posojilo v luči krhkosti bančnega sistema, pomanjkanja razpoložljive likvidnosti, prihodnjih obveznosti, nakopičenih internih zaostankov poplačil in želje, da poravnajo zaostale obveznosti, med njimi Mednarodnemu denarnemu skladu (IMF). Ponovil je željo Grčije, da ostane članica območja z evrom.
Cakalotos je potrdil današnje besede grškega premierja Aleksisa Ciprasa, da bodo predloge ukrepov podrobneje predstavili v četrtek.
Cipras: Potrebujemo dogovor, ki nam bo dal vedeti, da je luč na koncu predora
Grčija bo "kredibilne" načrte reform, ki jih je pripravljena izvesti v zameno za novo finančno pomoč in na katere nestrpno čakajo druge članice evrskega območja, predstavila ta četrtek, je ob koncu večurne in vroče razprave o Grčiji na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta obljubil grški premier Cipras. Kot je napovedal, bodo predlogi, ki jih bodo predložile Atene, "pravični, dostojanstveni in primerni". To bo konkreten in kredibilen "akcijski načrt".
Obenem je zavrnil nekatere očitke, da si v resnici sploh ne želi obstoja Grčije v območju z evrom. Če bi bilo temu tako, potem bi to jasno povedal takoj po referendumu, je dejal in evropskim poslancem zatrdil, da "igram z odprtimi kartami" in "nimam nobenega tajnega načrta".
Evropskim poslancem je pojasnil, da so Grki na nedeljskem referendumu poslali jasno sporočilo, da bo naša evropska hiša morala biti solidarna ali pa bo v resnih težavah. Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo evropski voditelji v prihodnjih dneh lahko našli rešitve, četudi ne bodo preproste.
Po njegovih besedah se je Evropa znašla na pomembnem križišču. "To je evropski problem, ki potrebuje skupno evropsko rešitev. Tudi evropska zgodovina je zgodovina problemov in njihovega reševanja. Potrebujemo enotno Evropo, ne razdeljene," je poudaril. "Potrebujemo dogovor, ki nam bo dal vedeti, da je luč na koncu predora," je še dejal.
Zagotovil je, da predlogi grške strani vključujejo reforme in niso oblikovani tako, da bi predstavljali dodatno breme za evropske davkoplačevalce. Spomnil je, da doslej pomoč ni prišla do Grkov, temveč je bil denar porabljen predvsem za reševanje grških in evropskih bank.
Cipras: Nasi predlogi niso zato, da bi EU davkoplacevalci se bolj trpeli. Gre za pomoc GR - ne bankam, pac pa ljudem. pic.twitter.com/WBtqRgndyF
— Irena Joveva (@IJoveva) July 8, 2015
"Zdaj imamo priložnost začeti na novo, ne da bi ponovili stare napake," je poudaril. Prevzel je polno odgovornost za dogajanje v Grčiji v zadnjih petih mesecih. "A moramo priznati, da so se težave začele prej, pred petimi leti in pol z začetkom programov pomoči," je dejal. Ob tem je zagotovil, da bo Grčija nadaljevala reforme.
Spomnil je, da so se Grki v zadnjih letih veliko prilagajali in se odrekali, kar je načelo njihovo potrpežljivost. "Moja država je v zadnjih letih postala laboratorij za poskuse. A to ni bilo uspešno," je poudaril. Kot je pojasnil, sta se povečala revščina in javni dolg in danes je večina Grkov prepričana, da nimajo druge možnosti, kot da zahtevajo konec te situacije, zaradi katere so v slepi ulici. "Ne trdim, da so za naše težave odgovorni zlobni tuji politiki. Za to je odgovorna dolgoletna grška politika klientelizma, izogibanja davkom in korupcije," je dejal. Po njegovih besedah nobena dosedanja reforma ni pomagala Grčiji.
"Imamo mandat grškega ljudstva in smo odločeni, da se ne bomo spopadli z Evropo, temveč bomo spremenili Grčijo," je poudaril in dodal, da predlogi Aten temeljijo na "resničnih reformah, ki bi spremenile obraz Grčije" in kakršnih prejšnje oblasti niso hotele, ker bi prizadele oligarhijo, je še dejal Cipras in v parlamentu požel velik aplavz, predvsem evroposlancev skrajne levice in skrajne desnice.
'Smo v tekmi s časom'
"Zdaj smo v tekmi s časom," pa je glede razmer po grškem referendumu pred poslanci dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Pojasnil je, da so na torkovem izrednem vrhu EU o Grčiji imeli iskreno izmenjavo mnenj o tem, kaj sledi. Ob tem je voditelje vseh članic unije pozval, naj skušajo najti rešitev, ki bo skupen uspeh, brez zmagovalcev in poražencev. "Naša nezmožnost, da bi našli kompromis, lahko vodi v bankrot Grčije in insolventnost njenega bančnega sistema, najbolj pa bodo trpeli Grki. Izgubili bomo vsi," je posvaril in dodal, da ima EU do dogovora še nekaj dni, do konca tedna. Ob zaključku razprave je Tusk izpostavil, da imajo Atene in njeni evropski partnerji zdaj še "zadnjo možnost", da dosežejo rešitev, ki bo Grčijo obdržala v območju z evrom. "Brez enotnosti glede Grčije se bomo čez štiri dni zbudili v drugačni Evropi; to je resnično zadnja budnica za Grčijo in za nas, naša zadnja možnost," je opozoril.
Nekateri, med njimi vodja skupine Evropske ljudske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber, so Ciprasu očitali, da njegova vlada doslej ni predložila verodostojnega programa reform, zaradi česar v Evropi izgublja zaupanje. Weber je dejal tudi, da Cipras laže tako EU kot svojemu ljudstvu.
Vodja skupine liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt je Ciprasu priporočil, naj v svoji državi konča klientelizem, zmanjša javni sektor in odpre trge. Dejal je, da se lahko v zgodovino zapiše bodisi kot revolucionar bodisi kot nekdo, ki je ljudi pahnil v še večjo revščino.
"Pridobite nazaj nadzor nad svojo državo, pridobite nazaj demokracijo," pa je grškega premierja pozval vodja evroskeptične skupine EFDD Nigel Farage in mu svetoval, naj z visoko dvignjeno glavo zapusti območje evra.
Številni, med njimi Rebecca Harms iz vrst Zelenih, so opozorili, da je ostalo še malo časa. Marine Le Pen iz novoustanovljene evroskeptične skupine Evropa narodov in svoboščin (ENF) pa je Ciprasu svetovala, naj bo pogumen in izpolni obljube.
KOMENTARJI (1761)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.