V njem je jasno zapisano, da Grčija ni zaprosila za pomoč in da naj bi se mehanizem sprožil šele v skrajni sili.
Poleg instrumenta, ki naj bi prišel v poštev šele kot zadnji izhod, če Grčija kljub naporom za konsolidacijo javnih financ ne bi uspela izpolnjevati svojih finančnih obveznosti, in naj bi služil predvsem izboljšanju položaja Grčije na finančnih trgih, dogovor vsebuje tudi dolgoročno vizijo okrepitve gospodarskega in javnofinančnega upravljanja v območju evra, ki naj bi ga članice dosegle do konca leta.
Prav to je bila ena od temeljnih zahtev Merklove, ki si želi, da bi se območje skupne valute z učinkovitim javnofinančnim nadzorom izognilo podobnim krizam, kot je sedanja, ko zaradi težav Grčije in nekaterih drugih članic pada vrednost evra in plahni verodostojnost skupne valute.
V dogovoru voditeljev držav z evrom naj bi bile v primerjavi z nemško-francoskim dogovorom manjše spremembe, a bistvo in sporočilo naj bi ostala nespremenjena.
Gričija je na dobri poti
Grški premier George Papandreu je že ob robu srečanja voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov (PES) pred vrhom, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Borut Pahor, zatrdil, da je Grčija na dobri poti in da je s sprejetimi ukrepi že uspela izrazito izboljšati javne finance. Obenem je zagotovil, da bo Grčija nadaljevala javnofinančno konsolidacijo ne glede na današnjo odločitev voditeljev držav in vlad območja evra.
Podobno je povedal ob prihodu na vrh, kjer je zatrdil, da bo Grčija spravila svojo hišo v red in zagotovila, da bo njeno gospodarstvo v prihodnje močno in verodostojno.
Papandreu meni, da gre danes bolj kot za preskus Grčije za test evropske solidarnosti in priložnost okrepiti območje evra. Grčija že ves čas zatrjuje, da pomoči ne potrebuje in da pričakuje jasen izraz pripravljenosti partneric v območju evra, da v skrajni sili naredijo vse, kar je potrebno, da ohranijo stabilnost območja evra in preprečijo dolžniško krizo Grčije. Atene menijo, da se bodo na tak način izboljšali njihov položaj na finančnih trgih in pogoji zadolževanja.
Tudi predsednik PES Poul Nyrup Rasmussen in vodja politične skupine socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu Martin Schulz sta zatrdila, da gre za izraz evropske solidarnosti z Grčijo in vsemi drugimi državami članicami evrskega območja, ki bi se lahko znašle na udaru finančnih trgov, in ne za reševanje južnoevropske članice.
Schulz meni, da je ustvarjanje vtisa, kot da bodo nemški in ostali davkoplačevalci v območju evra reševali Grčijo, preprosto napačno. Po njegovem gre bolj za jamstvo, da partnerice v območju evra stojijo za Grčijo pri njenih naporih za stabilizacijo javnih financ.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.