Grčijo že tretji dan pretresajo množični nasilni protesti, izgredi, ki jih je izzvala smrt 15-letnega dečka (nekateri poročajo, da je bil fant star 16 let, op. a.), ki ga je ustrelil policist.
Že minuli konec tedna se je na tisoče mladih na ulicah Aten in še v nekaterih drugih grških mestih spopadalo s policijo, pri tem pa so zažigali avtomobile in razbijali izložbe trgovin. Tudi danes policisti s solzivcem skušajo pregnati na stotine protestnikov v več grških mestih. Demonstracije so na Krfu, Kreti, Rodosu, v kraju Trikala in v Solunu, v Atenah pa je zaradi kamenja in steklenic, ki jih protestniki mečejo, poškodovanih 13 policijskih postaj.
Sredi dneva so demonstranti v Atenah začeli oblegati tudi poslopje parlamenta in notranjega ministrstva. Obe stavbi so obmetavali s kamenjem, policija pa je na to odgovorila s solzivcem. Protestnike so razgnali z gumijevkami. Proti večeru so so zažgali velik trgovski center v Atenah in zažgali ogromno novoletno jelko pred parlamentom.
"Zdaj je sicer tiho, a še nikoli v življenju nisem videl česa podobnega. Upam, da ne bodo nadaljevali, drugače nam lahko pomaga samo Bog, saj je kot v vojni, " je povedal 52-letni lastnik trafike.
Na ulice Aten se je odpravilo več tisoč šolarjev. Med drugim so zavzeli univerzitetno središče v mestu, blokirali dve glavni cesti v prestolnici, progo tramvaja in eno od postaj podzemne železnice. Univerzitetno središče so sicer študentje zablokirali tudi v Solunu. Tako v Solunu kot tudi v Atenah bodo univerze ostale zaprte najmanj dva dneva. Grški učitelji pa so v znak protesta razglasili tridnevno stavko.
'Konec nevarnih izgredov'
Grški premier Kostas Karamanlis je v prvem javnem nagovoru po izbruhu krize ocenil, da so nevarne izgrede spodbudili skrajneži, in jim napovedal konec. Obžaloval je, da so po sobotnem uboju skrajneži izkoristili to tragedijo in pokazali, da je njihov edini cilj širjenje nasilja.
"Država bo zavarovala državljane in družbo. To je še najmanj, kar dolgujemo dečku," je še dejal Karamanlis. Hkrati je napovedal, da bo vlada poravnala vso škodo, ki je bila povzročena med izgredi, in zagotovil, da bodo sodili tistim, ki so odgovorni za dečkovo smrt.
Spomnimo ...
Smrt 15-letnika, za katero je že obtožen policist, je pretresla državo. To je bila le še kaplja čez rob za grško mladino, ki je že dolgo časa nezadovoljna s položajem v državi. V zadnjih letih namreč v Grčiji narašča razlika med bogatimi in revnimi.
Minister za notranje zadeve Prokopis Pavlopoulos je ponudil svoj odstop, a ga premier Karamanlis, čigar vlada je močno padla v očeh javnosti, ni želel sprejeti.
Vlada pozvala k prenehanju spopadov
Vlada je že pozvala k prenehanju spopadov, saj meni, da je bilo z aretacijo policistov pravici zadoščeno. Enega policista so namreč obtožili naklepnega umora, drugega pa pomoči pri umoru. Čeprav policista trdita, da so bili streli opozorilni, pa je neka priča zatrdila, da je policist streljal neposredno v žrtev.
Le nekaj ur po smrti mladeniča so se atenske ulice spremenile v pravo bojišče. Nedeljo so zaznamovali vzkliki "policisti, prašiči, morilci“, protestniki so zažgali več kot 30 trgovin in ducat bank, nad Atenami pa so ves čas leteli helikopterji.
'Morilska država'
Do protestnih akcij pa je prišlo tudi drugod v Evropi. V Londonu je množica okoli 40 protestnikov napadla grško veleposlaništvo ter snela grško zastavo pred poslopjem in jo zažgala, nato pa na njeno mesto razobesila rdeče-črno anarhistično zastavo. Policija je nato prijela pet protestnikov, ki se niso hoteli odstraniti s stopnišča pred veleposlaništvom.
Do podobnega incidenta je prišlo tudi na grškem veleposlaništvom v Berlinu, kamor je vdrlo približno 15 mladih protestnikov. S stavbe veleposlaništva so umaknili grško zastavo in izobesili zastavo z napisom "morilska država“. "Prišli so, ko se je veleposlaništvo odprlo in ga razglasili za okupiranega,“ je dejal predstavnik veleposlaništva Pantelis Pantelouris. Niso bili nasilni in od pristojnih niso ničesar zahtevali. Nemška policija je na kraj dogajanja poslala 130 policistov. Položaj so nato po navedbah policije razrešili na miren način. Sicer pa so o protestnih pred grškim veleposlaništvom poročali tudi iz Nikozije na Cipru.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.