Grški premier George Papandreu je nocoj v televizijskem nagovoru napovedal, da bo v četrtek preoblikoval vlado in v parlamentu zahteval glasovanje o zaupnici. To je sporočil, potem ko so opozicijski konservativci zavrnili njegovo ponudbo za oblikovanje velike koalicije.
"Jutri bom oblikoval novo vlado in takoj bom zahteval glasovanje o zaupnici v parlamentu," je v televizijskem nagovoru dejal socialistični premier. "Nadaljeval bom po isti poti, poti odgovornosti," je dodal.
Grški mediji so pred tem glasno ugibali, da bo Papandreu ponudil odstop, če bi mu s tem uspelo doseči dogovor o veliki koaliciji s konservativci, ki bi se nato spopadla z veliko dolžniško krizo. Potem ko so pogovori o oblikovanju koalicije z vladajočo socialistično stranko padle v vodo, je grški opozicijski voditelj Samaras pozval k predčasnim volitvam. ''Jasno je, da lahko odločitev zdaj sprejmejo le še državljani Grčije,'' je dejal.
Po poročanju medijev si je Papandreu s ponudbo vodji opozicijskih konservativcev Antonisu Samarasu želel zagotoviti podporo pri novih reformah, ki so potrebne za pridobitev dodatne finančne pomoči prezadolženi državi.
V Grčiji je sicer danes potekala 24-urna splošna stavka proti novim varčevalnim ukrepom, ki jih želi vlada skozi parlamentarno proceduro spraviti do konca meseca. Pred parlamentom v Atenah se je zbralo okoli 40.000 ljudi. Pri tem je prišlo do nasilja med policisti in protestniki, v katerih je bilo ranjenih 12 ljudi, policija pa je uporabila tudi solzivec.
"Jezna sem in gnusi sem mi tako početje," je povedala 45-letna Maria Georgila, ki je zaposlena v javnem sektorju in mati dveh otrok. "To so zelo strogi ukrepi in ne bodo nas potegnili iz krize. Ne verjamem, da ni druge možnosti," je še dejala.
Grčija: Stavka proti zategovanju pasu
Grški sindikati so zaradi novih varčevalnih ukrepov za danes napovedali 24-urno splošno stavko. Nadaljnjemu zategovanju pasu nasprotujejo tudi grški državljani.
Medtem ko si grška vlada pod vse hujšim pritiskom mednarodne skupnosti z novimi varčevalnimi ukrepi prizadeva spraviti državo iz krize, sta glavna sindikata zasebnega sektorja GSEE in javnega sektorja Adedy pozvala k splošni stavki proti varčevalnim ukrepom.
Za 24 ur so delo ustavili zaposleni na grških železnicah in trajektih, ministrstvih in v državnih podjetjih kot tudi v elektro podjetjih in bankah, tudi v bolnišnicah nudijo le osnovno nego. Potem ko so letališki kontrolorji odpovedali stavko, zdaj letališča delujejo normalno. Stavke naj bi se udeležili tudi privrženci gibanja t. i. ogorčenih, ki so se organizirali pretežno prek interneta.
Tisočim zaposlenim v javnem in zasebnem sektorju so se na ulicah Aten po pričakovanjih pridružili tudi študenti in upokojenci, ki prav tako nasprotujejo nadaljnjemu zategovanju pasu, povišanju davkov in privatizaciji podjetij.
Vlada premierja Papandreua je v začetku junija kot enega zadnjih ukrepov potrdila 78 milijard evrov vreden paket varčevalnih ukrepov in prodajo državnega premoženja, ki je predpogoj za izplačilo naslednjega obroka zunanje pomoči Grčiji.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.