Policija je uporabila šok granate, da bi prekinila nasilje, ki je izbruhnilo sredi noči in povzročilo precejšnjo škodo v tamkajšnjem migrantskem centru Vial, predvsem v lekarni.
Organizacija Zdravniki sveta je sporočila, da se je umaknila iz centra, da bi zaščitila sodelavce. Promigrantski aktivisti so sporočili, da so se težave začele v četrtek zvečer, ko je več migrantov želelo zapustiti center. Center Vial ima sicer zmogljivosti za 1200 ljudi, pred izbruhom nasilja pa je bilo tam nastanjenih okoli 1500 prebežnikov. Okoli 700 migrantov in beguncev danes sicer v spremstvu policije premeščajo v drug center na Iosu.
Spopadi tudi v Pireju
V četrtek zjutraj je že v Pireju prišlo do spopadov med sirskimi in afganistanskimi prebežniki v tamkajšnjem prepolnem migrantskem taboru, zaradi česar so morali osem migrantov odpeljati v bolnišnico.
Grčija se pripravlja na vračanje migrantov v Turčijo
Grčija se sicer trenutno pripravlja na začetek vračanja migrantov, ki so prečkali Egejsko morje in dosegli grške otoke, v Turčijo. Turški premier Ahmet Davutoglu je v četrtek potrdil, da bo Turčija migrante, ki so v Grčijo prispeli po 20. marcu, začela sprejemati v ponedeljek v skladu z dogovorom z EU za spopadanje z migrantsko krizo.
Po neuradnih informacijah naj bi v prvi pošiljki v Turčijo vrnili 500 migrantov. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za 500 migrantov, in sicer Sirce, ki niso zaprosili za azil, Afganistance in Pakistance. Uradno ni znano, s katerih od petih grških otokov, na katerih so sprejemni centri za begunce, bodo vrnili migrante niti ali jih bodo vrnili po morju ali po zraku.
Človekoljubne organizacije so načrtovano vračanje migrantov zadnje dni ostro kritizirale, prav tako pa so izbruhnili protesti migrantov v Grčiji.
Prve Sirce iz Turčije bodo prepeljali v Nemčijo
V okviru dogovora med EU in Turčijo bodo v ponedeljek prve Sirce iz taborišč v Turčiji prepeljali v Nemčijo, je danes potrdilo nemško notranje ministrstvo. Kot so pojasnili, bo šlo večinoma za družine z otroki.
Tiskovni predstavnik ministrstva Tobias Plate je povedal, da gre za nekaj deset ljudi, ki jih bodo predvidoma sprejeli v mestu Friedland.
Dogovor med EU in Turčijo, sklenjen 18. marca, med drugim predvideva rešitev po načelu eden za enega, po katerem bi za vsakega Sirca, ki ga bodo vrnili v Turčijo z grških otokov, drugega Sirca preselili iz Turčije v unijo. Po dogovoru naj bi v Turčijo vrnili do 72.000 sirskih prosilcev za azil, v zameno pa bo EU sprejela do 72.000 Sircev. Ko bo ta kvota izpolnjena, bo načelo eden za enega nehalo veljati.
Obrambni ministri srednjeevropskih držav za vojaško okrepitev Frontexa: 'Dogodki iz lanskega leta se ne smejo ponoviti'
Agencija EU za zunanje meje (Frontex) še ni zadosti močna in zato bi jo morali podpreti z novo civilno-vojaško misijo za zaščito meja in vračanje migrantov, so danes ob koncu dvodnevnega neformalnega srečanja na Dunaju predlagali obrambni ministri držav Srednje Evrope.
"Menimo, da Frontex svojih nalog ne bo mogel izpolnjevati dovolj hitro in primerno trenutnim razmeram," je poudaril avstrijski obrambni minister Hans Peter Doskozil po srečanju s kolegi iz desetih držav, med katerimi je bila tudi obrambna ministrica Andreja Katič. Povedal je, da bi nova civilno-vojaška misija delovala v Grčiji ali drugih članicah Evropske unije, če se bodo migracijske poti spremenile. Ob tem ni pojasnil, koliko opreme in vojakov bodo prispevale države, ki podpirajo predlog.
"Dogodki iz lanskega leta se ne smejo ponoviti," je bil še odločen avstrijski minister. Skupno civilno-vojaško misijo EU srednjeevropski ministri predlagajo tudi zato, ker se bo besedah Doskozila "veliko govori o evropskih rešitvah," ki pa jih ni nikjer opaziti.
Predlog bodo v skupnem pismu, ki naj bi ga oblikovali do 12. aprila, posredovali visoki zunanjepolitični predstavnici EU Federici Mogherini. V njem bodo pozvali, da bi o predlogu razpravljali tudi na naslednjem zasedanju obrambnih ministrov EU 18. aprila v Luksemburgu, na katerem bosta navzoča tudi obrambna ministra Nemčije in Grčije, ki ju na srečanju na Dunaju ni bilo.
'Slovenija zagovarja potrebo po nadaljnjem omejevanju nelegalnih prehodov meja'
Kot so sporočili z obrambnega ministrstva, je ministrica Katičeva v razpravi povedala, da Slovenija zagovarja potrebo po nadaljnjem omejevanju nelegalnih prehodov meja, kar lahko dosežemo predvsem z odpravo vzrokov za migracije v državah izvora, okrepitvijo nadzora na zunanjih mejah Evropske unije in enotnim delovanjem. Istočasno je treba ohraniti fleksibilen pristop za preprečitev morebitnega odpiranja novih poti nezakonitih migracij.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.