Ognjeni zublji po Grčiji so se končno umirili. Še vedno sicer grozijo severu Aten in nekaj otokom, vendar pa gasilci, ki so si ob umiritvi vetra končno malce oddahnili, zagotavljajo, da so požari pod nadzorom. K temu so poleg 2000 gasilcev, vključno s ciprskim kontingentom, vojaki in stotinami prostovoljcev, prispevala tudi italijanska in francoska letala, ki so se z ognjem bojevala iz zraka.
Rezultat pa je kljub optimizmu zastrašujoč: tisoči prebivalcev severnih predmestij prestolnice so morali zapustiti svoje domove, medtem ko so njihove hiše in ogromne površine gozdov izginjale v plamenih. V 90 požarih, ki so se vneli od sobote, naj bi tako zgorelo okrog 120.000 hektarjev zelenih površin. Atene so celo razglasile izredne razmere, župan pa je požare označil za ekološko katastrofo.
Nemarnost ali namernost?
Grško vlado zdaj ostro napadajo, da ni ustrezno ukrepala ob katastrofi. Samo dve leti po tem, ko so ognjeni zublji pustili za sabo 70 mrtvih, se Grki sprašujejo, kako je mogoče, da se en požar tako razširi, vlada pa ne poskrbi za najbolj osnovne stvari. "Videti je, da se nihče ni naučil nič leta 2007,“ je oster populistični desničar Giorgos Karadzerferis. Vlada ni postavila niti šotorov za evakuirane, kar je "precej neverjetno“.
Tudi prebivalci se strinjajo, da je k razsežnostim katastrofe prispevalo tudi pomanjkanje koordinacije med reševalci, policijo, gasilci in oblastmi.
Konzervativna vlada Kostasa Karamanlisa očitke odločno zavrača. Dejstvo, da nihče v požarih ni umrl, je dokaz uspešnosti operacije, trdijo.
Najbolj drzni pa so v stranki komunistov. Njen vodja Aleka Papariga je namreč prepričan, da je za vsem skupaj dobro organizirana zarota. S požari so po njegovem mnenju samo hoteli očistiti območje za nadaljnji razvoj in gradnjo nepremičnin, kar se je že dogajalo v preteklosti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.