Meddržavno sodišče (ICJ) je v sodbi Makedonije proti Grčiji, ker je ta leta 2008 blokirala vstop Makedonije v severnoatlantsko zavezništvo, odločilo, da so uradne Atene, ki so to storile zaradi spora o imenu, ravnale napačno. Po mnenju sodišča je Grčija kršila začasni sporazum iz leta 1995, v katerem so se Atene zavezale, da ne bodo blokirale članstva Makedonije v mednarodnih organizacijah, če bo Makedonija uporabljala ime Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija.
Vendar pa ta razsodba še ne prinaša rešitve za grško-makedonski spor o imenu v zvezi s tem. Makedonija je tožbo proti Grčiji na ICJ vložila 17. novembra 2008. Zanjo se je odločila, da bi zaščitila svoje interese, ki izhajajo iz začasnega sporazuma, sprejetega 13. septembra 1995.
Makedonija je bila leta 1993 sicer sprejeta v Združene narode pod začasnim imenom Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM), vendar jo je več kot 120 držav, med njimi ZDA in Rusija pa tudi Slovenija, priznalo pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija. Na vrhu Nata v Bukarešti 2008 je Grčija nasprotovala povabilu Makedoniji za članstvo v severnoatlantskem zavezništvu.
Grško zunanje ministrstvo je v prvem odzivu na razsodbo ICJ sporočilo, da "proučujejo" odločitev sodišča, hkrati pa so poudarili, da se razsodba ICJ ne nanaša neposredno na dolgoletni spor med državama glede imena in da Atene ostajajo zavezane temu, da se spor reši v pogajanjih pod pokroviteljstvom ZN.
Grški premier Lukas Papademos je poudaril, da si Grčija ves čas prizadeva za dobrososedske odnose z Makedonijo, vendar je rešitev spora glede imena, ki bo sprejemljiva za obe strani, pogoj za polno normalizacijo odnosov.
Makedonski zunanji minister Nikola Poposki pa je izrazil zadovoljstvo nad razsodbo ICJ in ocenil, da gre za "izredno pomembno razsodbo", ki bo preprečila, da bi se zgodila "nova Bukarešta". Hkrati je Poposki opozoril, da razsodbe ICJ ne bi smeli ocenjevati v luči zmagovalca ali poraženca", pač pa bi se morali v prvi vrsti osredotočiti na skupno evroatlantsko prihodnost. V zvezi s pogajanji z Grčijo glede vprašanja o imenu Makedonije pa je zagotovil, da bo Makedonija ostala "aktivna partnerka" v pogajanjih.
Makedonski predsednik Gjorgje Ivanov je prav tako pozdravil odločitev ICJ. "V sodbi vidimo pozitivno spodbudo in pričakujemo sodelovanje z našimi grškimi sosedi v duhu prijateljstva, razumevanja in vzajemnega spoštovanja," je dejal Ivanov. "Za zdaj na to ne želimo gledati skozi kategorije zmagovalcev in poražencev. Moramo sodelovati z Grčijo glede naše skupne prihodnosti in prihodnosti naše regije," je dodal.
Nato bo vseeno počakal na dogovor o sporu
Razsodba pa ne bo ne bo vplivala na stališče Nata, da je za povabilo Makedoniji v zavezništvo potrebna vzajemno sprejemljiva rešitev spora o imenu, je danes v Bruslju izjavil generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. ZN pa so pozvali Atene in Skopje, naj sodbo ICJ izkoristita za konstruktivno rešitev spora. Zaveznice so se tedaj po njegovih navedbah dogovorile, da bo Makedonija povabljena v Nato, takoj ko bo sprejeta vzajemno sprejemljiva rešitev o vprašanju imena. To odločitev je nato Nato potrdil na številnih vrhunskih in ministrskih srečanjih, je poudaril.
Na vrhu Nata v Bukarešti 2008 je namreč Grčija nasprotovala povabilu Makedoniji za članstvo v severnoatlantskem zavezništvu. Današnjo odločitev sodišča o "dvostranskem vprašanju" med Grčijo in Makedonijo pa je Nato "vzel na znanje". Združeni narodi pa so pozvali Atene in Skopje, naj sodbo ICJ izkoristita za konstruktivno rešitev spora o imenu. Odposlanec svetovne organizacije Matthew Nimetz, ki posreduje v sporu, je sporočil, da je bil v stiku z obema vladama in ju pozval, naj odločitev ICJ vzameta kot priložnost za konstruktiven premislek o svojih odnosih in naj razmislita o novi pobudi za končno rešitev spora o imenu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.