Vodja grške konservativne opozicijske stranke Kiriakos Micotakis je medtem dogovor, po katerem bi se Makedonija po novem imenovala Republika Severna Makedonija, danes označil za slabega. "To, da so (Atene) sprejele obstoj makedonskega jezika in naroda, je nacionalni umik," je poudaril. Premierja je ob tem obtožil, da se gre tajno diplomacijo in dodal, da vlada v parlamentu nima večine za podporo temu dogovoru, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Že v torek je vodja manjše koalicijske stranke Neodvisni Grki Panos Kamenos sporočil, da njegova stranka v parlamentu ne bo podprla dogovora. Cipras bo sicer parlament z dogovorom seznanil v petek.
Grški parlament bo dogovor potrjeval šele, ko bo Makedonija spremenila ustavo.
Dogovor mora najprej potrditi makedonski parlament. O tem bo odločal prihodnji teden, pri čemer je za ratifikacijo potrebna absolutna večina, ki pa je vlada nima. Nato bodo jeseni izvedli referendum glede predlaganega imena. Šele nato bodo, če bo predlog na referendumu potrjen, spremenili ustavo.
Z nasprotovanjem se doma sooča tudi makedonski premier Zaev. Vodja opozicijske stranke VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski je v torek dejal, da dogovor "predstavlja sprejetje vseh grških stališč". To, da je pristal na spremembo ustave ter notranjo in zunanjo uporabo novega imena, po njegovih besedah predstavlja "kapitulacijo Zaeva". Zaskrbljenost je izrazil tudi predsednik Gjorge Ivanov, ki je opozoril na ustavnopravne težave.
Zaev je danes Mickoskemu izročil kopijo dogovora z Atenami. Srečanje je bilo kratko, Mickoski pa je ponovil stališče svoje stranke, da pomeni dogovor kapitulacijo Makedonije.
Dodal je, da mu je Zaev povedal, da bo vlada dogovor sprejela v četrtek, kar pomeni, da bo dostopen javnosti, poroča makedonska tiskovna agencija Mia. Povedal je še, da bodo telesa VMRO-DPMNE pregledala dogovor in na posvete povabila tudi predstavnike makedonske pravoslavne cerkve, islamske skupnosti, akademije znanosti in umetnosti ter druge institucije. Zaev ga je pozval, naj dajo dogovoru možnost in ljudem omogočijo, da o njem na koncu odločijo na referendumu.
V Grčiji je medtem v javnost pricurljal non-paper dogovora, za katerega so v Skopju zatrdili, da ne ustreza njegovi vsebini. Tiskovni predstavnik makedonske vlade Mile Bošnjakovski je tako med drugim zagotovil, da bo država ohranila himno, zastavo in grb, saj državni simboli niso bili nikoli del pogajanj. Povedal je še, da je predvideno, da se bo dogovor uresničil postopoma v petih letih vzporedno z odpiranjem makedonskih pogajalskih poglavij z EU. Zagotovil je tudi, da ostajajo državljani Makedonci in jezik makedonski, glede imenovanja državnih institucij pa je dodal, da bo njihovo imenovanje v skladu z "duhom dogovora", poroča Mia.
Mia dodaja, da še ni znano, kdaj bo dogovor podpisan. Mediji so doslej poročali, da v soboto.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.