"Stavki sem se pridružila zato, ker mora vlada nujno popraviti zmedo, ki jo je zakuhala. Imamo politike, ki so oropali državo, pa se še nihče od njih ni znašel pred sodiščem," je razpoloženje stavkajočih opisala Doria Tsirigoti, ki je danes zaprla svoj salon.
V 24-urni stavki, ki sta jo organizirala največja sindikata javnega in zasebnega sektorja ADEDY in GSEE, naj bi sodelovalo na tisoče delavcev v obeh sektorjih, študentov in upokojencev. Omenjena sindikata sicer skupaj predstavljata 2,5 milijona delavcev oziroma polovico grške delovne sile.

Trenja med protestniki in policisti
Poleg tega so v večjih mestih pripravili tudi množične manifestacije. Največ ljudi se je zbralo v Atenah in se odpravilo pred parlament.
Protesti pa ne potekajo mirno. Nekaj posameznikov iz množice je v policiste metalo tlakovce, ki so jih izvlekli iz pločnikov, in steklenice, prevračali in zažigali so smetnjake ter uničevali avtobusna postajališča. Nekega novinarja naj bi poškodovala molotovka. Policisti so odgovorili s solzivcem.
Prav tako so vrgli molotovko v nekega policista. Pri tem se je njegova uniforma vnela. Na pomoč so mu priskočili kolegi.

Na ulice zaradi varčevalnih protestov
Sindikalisti so delavce pozvali k stavki zaradi nestrinjanja s strogimi varčevalnimi ukrepi, ki jih je grška vlada sprejela v zameno za 110 milijard evrov mednarodne pomoči.
Kljub uporu ljudstva ter številnim stavkam in protestom je grška vlada lani uspela znižati javnofinančni primanjkljaj za šest odstotnih točk, na 9,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Cilj je do leta 2014 primanjkljaj zmanjšati pod tri odstotke BDP.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.