Skupina devetih državnih svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem iz vrst SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje državnega sveta, na kateri bi odločali o odložilnem vetu na zakon o posojilu Grčiji.
Zakon, ki ga je državni zbor sprejel v torek, Sloveniji omogoča sodelovanje v mehanizmu pomoči, v okviru katerega bodo države z evrom tej globoko zadolženi državi v treh letih posodile do 80 milijard evrov. Prispevek Slovenije znaša 387,8 milijona evrov, od tega se v letošnjem proračunu zagotavlja blizu 140 milijonov evrov.
Zakon o posojilu Grčiji med drugim določa, da posojilno pogodbo v imenu in za račun Slovenije sklene Evropska komisija. Grčija bo posojilo lahko črpala v več obrokih, vendar najdlje do 8. maja 2013, ob čemer bo spremenljiva obrestna mera za 300 do 400 bazičnih točk višja od trimesečne evropske medbančne obrestne mere (EURIBOR). Poleg tega si bo Slovenija lahko obračunala upravljalske stroške.
Kot poudarjajo avtorji zahteve za izredno sejo, številni argumenti in dejstva vodijo k temu, da je zakon neprimeren. Nasprotujejo načinu reševanja te prezadolžene države, ki je povrh vsega še kršila pravila denarne unije, prikrivala podatke in zavajala partnerice v evrskem območju. "Kdor je član nekega kluba in pravil kluba ne spoštuje, se ga kaznuje ali celo izključi. V primeru Grčije pa je ta celo nagrajena," poudarjajo pobudniki, ki ugotavljajo, da bo v zakonu predlagan način reševanja sedanje težave Grčije zgolj prenesel v naslednja obdobja, po isti rešitvi pa bo, so prepričani, posegla še kakšna druga država.
Podpisniki v zahtevi sicer ponavljajo argumente, ki so jih v državnozborski razpravi navajali poslanci opozicije, predvsem iz vrst največje opozicijske stranke SDS. To so trditve, da so plače v Grčiji občutno višje kot v Sloveniji in da so grški javni uslužbenci deležni številnih ugodnosti. Te se kljub strogim pogojem, ki jih za odobravanje posojil terjata evroskupina in Mednarodni denarni sklad (IMF), niso bistveno zmanjšale, pravijo.
Obenem poudarjajo, da se vlada za posojilo Grčiji odloča v zelo neprimernem trenutku, ko od javnih uslužbencev pričakuje zategovanje pasu. Menijo tudi, da Grčija ni uvedla potrebnih javnofinančnih in strukturnih ukrepov in da je denar, ki ga bo Slovenija odobrila Grčiji, za vedno izgubljen.
Finančni minister Franc Križanič je v odzivu na zahtevo po vetu za Radio Slovenija dejal, da bo to "zelo slab signal, da se umikamo iz solidarnostnega mehanizma, kar bo imelo za tisto državo, ki bi se tu umaknila, negativne posledice za njen ugled in posledično verjetno tudi pri različnih projektih, v katere se vključuje". Zato poziva k temu, da se pri "pomembnih, državotvornih temah vendarle poenotimo".
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.