Pred začekom vrha držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske je hrvaški premier Andrej Plenkovič kitajskega predsednika vlade Li Kečjanga popeljal na obisk gradbišča mostu na Pelješac, ki ga gradi kitajski konzorcij China Road and Bridge Corporation. "Ta most bo zagotovil enostnost državnega ozemlja," je prepričan Plenkovič.
V sosednji Bosni in Hercegovni so nad projektom vse prej kot navdušeni. Nekateri tamkajšnji politiki spet grozijo s tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja suverenosti BiH in njene pravice do izhoda na odprto morje, saj državi nimata dorečene meje pri Neumu.
Poleg tega so se odnosi med Zagrebom in Sarajevom zelo ohladili pred nekaj tedni po izbruhu afere o hrvaških obveščevalcih, ki naj bi podpirali teroristične dejavnosti v Bosni. In ravno slednje hrvaški mediji navajajo kot razlog za zadnja dogajanja, češ, da smo se Slovenci in Bosanci združili, da bi ogrozili gradnjo mostu.
In zato si je Hrvaška prisvojila ozemlje Bosne in Hercegovine, samovoljno določila mejo, trdijo bošnjaški politiki, saj meja med državami ni dorečena. Presentljivo oster je tudi hrvaški član predsedstva.
"Nimam nič proti temu, da Hrvaška združuje svoje ozemlje, a če bodo še naprej nastopali tako arogantno in bahavo ter teptali naše bosanko-hercegovske interese, je seveda eden od izhodov tožba na mednarodnem sodišču v Hamburgu," je oktobra povedal Željko Komšić, hrvaški član predsedstva BiH.
Hrvaški sabor namreč noče ratificirati sporuzuma Tuđman-Izetbegović iz leta 1999 o morski meji med državama. Če bi ta stopil v veljavo, bi most stal na ozemlju BiH, pravijo v Sarajevu. Z le 57 metri višine pa oviral ladijski promet do pristanišča v Neumu.
Hrvaška se sklicuje na neformalen dogovor meddržavne skupine strokovnjakov o značilnostih mostu. In tako hrvaški mediji spet tarnajo, da je njihova država žrtev konstruktov. Zadnje afere hrvaških obveščevalcev, podtikanje terorističnih dejavnosti v BiH ter prisluškovanje sloveskim državnikom prikazujejo kot zaroto Slovenije in dela politike BiH proti Hrvaški.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.