Fotografija glavnega inšpektorja ZN v preiskavi uporabe kemičnega orožja Akeja Sellstroma, ko predaja poročilo, dokazuje, da so inšpektorji ugotovili prisotnost smrtonosnega živčnega plina sarina 21. avgusta na obrobju Damaska. Fotografijo, ki pove preveč, je posnel fotograf ZN.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je potrdil, kar je razkrila že fotografija. Preiskovalci ZN so našli ''nedvoumne'' dokaze, da so 21. avgusta v okolici Damaska uporabili živčni plin sarin. ''Dokazi govorijo samo zase,'' je dejal. 85 odstotkov vzorcev krvi je bilo pozitivnih na sarin, je iz poročila izpostavil Ban. To je označil za vojni zločin in grobo kršitev mednarodnega prava. "Upam, da se mi boste pridružili v obsodbi tega odvratnega zločina," je po besedah diplomatov na ZN dejal Ban.
Poročilo za napad ni neposredno obsodilo Asadovega režima, so pa najdbe nakazovale, da so za napadom stali režimski vojaki.
Francija in ZDA prepričane, da gre za Asadov režim
Francoski zunanji minister Laurent Fabius je medtem danes v pogovoru za radio RTL že razkril, da je vsebina poročila "ubijalska in potrjuje masovno uporabo plina sarin". "Če natančno pogledate podatke, uporabljeno količino strupenega plina, kompleksnost mešanic (...) Ne ostaja noben dvoma o izvoru napada," je dejal.
Tudi ZDA so se danes že odzvale na poročilo z besedami, da to potrjuje odgovornost Asadovega režima za kemični napad. Kot je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney, v poročilu predstavljene informacije namreč potrjujejo, da je bil sarin izstreljen z raketami zemlja-zemlja, te pa ima le Asadov režim.
Zahod pričakuje močno in zavezujočo resolucijo
V začetku tedna, ki bo poln novih diplomatskih naporov, povezanih z ameriško-ruskim dogovorom o uničenju sirskega kemičnega orožja, so se danes v Parizu sestali ameriški državni sekretar John Kerry, britanski zunanji minister William Hague in francoski predsednik Francois Hollande.
Strinjali so se o nujnosti "močne in zavezujoče" resolucije ZN glede prenosa nadzora nad sirskim kemičnim orožjem na mednarodno skupnost. Ta mora določiti tudi zelo natančno časovnico.
Kot so ob tem izpostavili Hollandovi predstavniki, so tri sile odločene zagotoviti, da bo sirski predsednik Bašar al Asad v polnosti spoštoval sobotni dogovor iz Ženeve. Rusija je že jasno povedala, da bo v Varnostnem svetu ZN z vetom blokirala kakršno koli resolucijo, ki bi dovoljevala uporabo vojaške sile v Siriji.
Pogovori v Parizu sledijo sobotnemu dogovoru med Rusijo in ZDA, po katerem mora Sirija v tednu dni predložiti seznam vseh zalog kemičnega orožja, inšpektorjem Organizacije za preprečevaje kemičnega orožja (OPCW) pa dovoliti "takojšen in neomejen" dostop do teh zalog, preden bi jih v celoti odstranili ali uničili.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.