Hrvaška generala Ante Gotovina in Mladen Markač se po oprostilni sodbi znova privajata na svobodo. ''Po toliko časa je bila to prva noč svobode. Malo je čudno, a znašli se bomo. Vtisi se počasi zbirajo, a še je čas, da vse pride na svoje mesto,'' je po sedmih letih v priporu Gotovina povedal številnim novinarjem, ki so še vedno zbrani pred njegovo hišo na Hrvaškem. Da so pred njegovi hišo še vedno številne novinarske ekipe, je Gotovino presenetilo, poroča Dnevnik.hr.
''Počasi, moram se navaditi na svobodo, to so koraki,'' je pojasnil vidno dobro razpoložen in dodal, da bo šel na jadranje. Na vprašanje, kaj je v haaškem priporu vsa ta leta najbolj pogrešal, pa je Gotovina odvrnil, da ''vas, moje prijatelje, domovino.'' Novinarje, ki so čakali pred hišo, tudi po tem ko se je čez nekaj ur vrnil s kave s prijatelji, je povprašal, če so popili kavo in jih nato povabil v svojo hišo. Seveda pa so morali ugasniti vse kamere.
Novinarjem je še dejal, da ne bo zahteval odškodnine, saj za to ne želi zapravljati energije, ampak bo čas raje porabil za druženje z družino.
Na Hrvaškem slavje do jutranjih ur
Pritožbeni svet haaškega sodišča, ki je obravnaval pritožbi hrvaških generalov Gotovine in Markača, ki sta bila aprila lani obsojena na 24 oziroma 18 let zapora zaradi vojnih zločinov med vojaško operacijo Nevihta leta 1995 in po njej, je pritožbi sprejel in odločil, da ju je treba spustiti na svobodo. Sodnik Theodor Meron je povedal, da pritožbeni svet Gotovine in Markača ne more obsoditi na podlagi alternativnih oblik odgovornosti.
Generala sta na Hrvaško prispela včeraj, kjer se je v njuno čast na zagrebškem Trgu bana Jelačiča zbralo več kot 10.000 ljudi. Ob njunem prihodu je zavladala prava evforija. Ljudje so vzklikali in prepevali, generala pa sta se povzpela na oder, od koder sta nagovorila zbrano množico.
Hrvati so po vsej državi praznovali do jutranjih ur. Z zvonjenjem z zvonovi v cerkvah po vseh državi je oprostilno razsodbo praznovala tudi hrvaška katoliška Cerkev. Kardinal Josip Bozanić je v Zagrebu daroval mašo za oba generala.
V Srbiji vlada ogorčenje
Povsem drugače je v Srbiji, kjer še naprej vlada ogorčenje zaradi oprostitve hrvaških generalov. Nekaj sto srbskih nacionalistov je v Beogradu v znamenje protesta proti haaškemu sodišču zažgalo hrvaško zastavo.
Podporniki srbske radikalne stranke so se zbrali pred predsedniško palačo in zahtevali, da vlada opusti načrte za priključitev EU. Prav tako so oblasti pozvali, naj prekinejo stike s haaškim sodiščem.
Hrvate ogorčeni Srbi ne skrbijo
Na Hrvaškem jih ogorčeni Srbi sicer ne skrbijo preveč. Celo hrvaški predsednik Ivo Josipović temu ne želi dajati kakšne posebne teže.
"To sploh ni pomembno," je dejal. "Za nas je pomembno, da sta generala tu, in da je odločitev sodišča izjemno jasna, da torej obramba in Nevihta nista bili zločinsko dejanje, ampak legitimni akciji," je povedal, a vseeno dodal, da je sicer pomembno, da se vojni zločini še naprej preiskujejo.
"Na žalost se je to tudi dogajalo, mi to vemo, nima smisla, da skrivamo. Kot pravna država, kjer vlada zakon, moramo odkriti in kaznovati storilce, pa če so bili žrtve Hrvati, Srbi ali Kitajci." Vseeno pa po velikem navdušenju nad oprostilno sodbo za generale, ki ni vključevalo kaj veliko sočutja za umrle v Nevihti, mnogi dvomijo v te njegove besede.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.