Haaško sodišče je sicer lani presodilo, da je bil začetek operacije Nevihta, ko so hrvaške sile bombardirale Benkovac, Gračac, Knin in Obrovac, granate pa so večinoma padale na območja, na katerih ni bilo vojaških ciljev, namenjen zastraševanju srbskih civilistov na hrvaških tleh.
To je na današnji obravnavi ostro zanikal odvetnik obtoženih generalov Gregory Kehoe, ki trdi, da tega ni nikoli dokazala nobena preiskava, prav tako pa ni dokazov, da je bil v teh napadih ubit ali ranjen kakšen civilist ali da je zaradi tega kakšen srbski civilist zapustil Knin.
Poleg tega naj bi bilo pravilo 200 metrov kot meja med vojaškimi in civilnimi cilji neprimerno, saj so ga postavili sodniki ne pa vojni strokovnjaki.
Sodišče je dovolilo govoriti tudi Gotovini in Markaču, ki sta bila lani obsojena sodelovanja v združeni zločinski organizaciji, katere cilj je bil med in po operaciji Nevihta avgusta 1995 prisilno in trajno odstraniti srbsko prebivalstvo z okupiranega območja na Hrvaškem. Spoznali so ju za kriva zločinov proti človeštvu, kršenja pravil vojskovanja, nehumanih dejanj proti človeštvu, okrutnega ravnanja in umorov, ne pa tudi prisilnega preseljevanja. Krivde doslej nista priznala, zanikala sta jo tudi danes.
Nedolžna sva ...
Gotovina in Markač sta imela za nagovor sodišča na voljo 10 minut, piše Dnevnik.hr, a sta govorila znatno manj.
General Gotovina je dejal, da mu je globoko žal za vse, ki so med Nevihto ostali brez domov in za tiste, ki so umrli. "A akciji Nevihta smo se borili na življenje in smrt proti živi sili, da bi osvobodili svojo domovino," je dejal.
"Ne trdim, da sem bil nepogrešljiv in upam, da to ne bo merilo, po katerem mi boste sodili. Lahko ste prepričani, da sem prvi, ki mu je žal zaradi napak. Četudi boste zaključili, da sem sprejel napačne odločitve, je resnica, da nisem nikoli pristal na to, da bi moral biti nekdo žrtev izključno zato, ker je Srb ali pripadnik katere koli druge etnične skupine razen moje. Verjamem, da so bile moje odločitve tekom Nevihte pravilne in zadovoljen sem z danimi ukazi, zato zase od sodišča ne prosim nič, kar niso zame že prosili moji branilci. Prepričan sem, da so bili moji postopki postopki vestnega častnika, ki je skušal izvleči najboljše iz najtežje situacije," je še dejal Gotovina, ki je sodišče nagovoril v francoščini.
Tudi general Mladen Markač je dejal, da je nedolžen. "Pred sodišče sem prostovoljno prišel pred devetimi leti in osupnil ob obtožbah, ki ne temeljijo na dejstvih in so pogosto posledica napačnih interpretacij dogodkov na terenu. Ker sem bil izzvan s poskusi preoblikovanja zgodovine, na tem mestu poudarjam, da nisem bil pripadnik zločinske organizacije, niti nisem vojni zločinec," je dejal.
"To sem prvič slišal na sojenju, nikoli pred tem me tega namreč niso obtožili ne predstavniki domače ne tuje javnosti. Nisem načrtoval, izvedel ali prikrival nobenega zločina. Sem profesionalni policijski vojni častnik, ki je skupaj s podrejenimi odgovorno in profesionalno izvrševal naloge ministra in vojaškega poveljstva. Moje delo je bilo borba proti terorizmu in osvobajanje nezakonito zasedenih območij v republiki Hrvaški. Kot človek in humanist globoko sočustvujem z vsemi, ki so pretrpeli izgube v času teh dogodkov, a nisem kriv. Pričakujem, da boste znova in natančno preučili dokaze," je zaključil Markač.
Hrvati svojima junakoma prižigajo sveče
Obravnavo v zvezi s pritožbo pozorno spremljajo tudi na sosednjem Hrvaškem, kjer generala uživata veliko podporo, pripravili so tudi akcijo Plamen svobode, v kateri za Gotovino in Markača potekajo molitve, ljudje pa prižigajo sveče v znak ljubezni in vere v pravico.
Kar na sodišču pa se je pojavil znani hrvaški igralec Goran Višnjić. Povedal je, da meni, da bi moral general Gotovina na svobodo odkorakati še danes in dodal, da je še v času, ko je igral v uspešni seriji Urgenca, hollywoodskim kolegom pripovedoval o tem, da so se tudi hrvaški vojaški poveljniki znašli pred sodiščem za vojne zločine, kar naj bi jih presenetilo.
"Nisem prišel podpret vojnega zločinca, prišel pa sem podpret človeka, nosilca številnih visokih odličij, spoštovanega generala, ki je poveljeval Nevihti. V tej operaciji je bila osvobojena vas mojih starih staršev in za to sem hvaležen. Gotovina je bil med vojaki znan po spoštovanju etičnega vojaškega kodeksa. Ne bi bil tukaj, če bi šlo za kogar koli. Vem, da želi to sodišče v regijo vnesti mir, sam pa ga želim pozvati, naj ga pri delu ne vodijo politični razlogi, ampak dejstva in pravica," je povedal Višnjić.
Glede na napovedi hrvaških medijev končne razsodbe haaškega sodišča sicer ni pričakovati pred koncem leta, najkasneje pa poleti 2013.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.