Ameriški predsednik Donald Trump je obvestil palestinskega predsednika Mahmuda Abasa o "svoji nameri, da bo ameriško veleposlaništvo v Izraelu preselil iz Tel Aviva v Jeruzalem", so danes sporočile palestinske avtonomne oblasti po telefonskem pogovoru Trumpa in Abasa. Ni sicer jasno, ali namerava Trump veleposlaništvo preseliti takoj ali v prihodnosti, saj drugih podrobnosti niso sporočili.
Abas ga je sicer v današnjem pogovoru opozoril na "nevarne posledice tovrstne odločitve za mirovni proces ter stabilnost in varnost v regiji in svetu," so dodali.
Abas je tudi potrdil "trdno stališče, da ne more biti palestinske države brez Vzhodnega Jeruzalema kot njene prestolnice v skladu z mednarodnopravnimi resolucijami in arabsko mirovno pobudo". Abas bo nadaljeval komunikacijo s svetovnimi voditelji, da bi preprečil ta nesprejemljivi korak, s katerim bi ZDA priznale Jeruzalem kot prestolnico Izraela, so dodali.
Trump obvestil tudi Jordanijo
Z namero o preselitvi veleposlaništva je v telefonskem pogovoru danes Trump seznanil tudi jordanskega kralja Abdulaha II. Kot so sporočili iz kraljeve palače, je jordanski kralj Trumpa opozoril na "nevarne posledice sprejemanja katerekoli odločitve izven okvira globalne rešitve, ki bi omogočila vzpostavitev palestinske države s prestolnico v Vzhodnem Jeruzalemu".
Opozoril ga je na resne posledice za varnost in stabilnost na Bližnjem vzhodu ter da bo razdražil muslimane in kristjane. "Jeruzalem je ključ za dosego miru in stabilnosti v regiji in svetu," je dodal jordanski kralj. Jordanija je sicer varuh muslimanskih svetih krajev v Jeruzalemu.
Nekateri ameriški mediji, med njimi časnik Wall Street Journal, priznanje Jeruzalema za prestolnico Izraela ob sklicevanju na neuradne vire napovedujejo že več dni. Kot "dan d" sta se med drugim omenjala ponedeljek in sreda, po nekaterih informacijah pa naj bi to storil danes v svojem govoru na Nacionalni univerzi za obrambo.
Kot poroča britanski BBC, se je v ponedeljek iztekel rok, do katerega bi moral predsednik podpisati odlok, s katerim bi veleposlaništvo ZDA v Izraelu vsaj še pol leta ostalo v Tel Avivu. V ZDA namreč že več kot dve desetletji velja zakon, ki terja prestavitev veleposlaništva v Jeruzalemu, a vsi predsedniki brez razprav redno podpisujejo odloke, s katerimi v imenu nacionalne varnosti in bližnjevzhodnega mirovnega procesa vsakič še za pol leta preložijo selitev.
Iz Bele hiše so v ponedeljek sporočili, da bo Trump zamudil omenjeni rok, in dodali, da končne odločitve še ni sprejel. A kot je zatrdil tiskovni predstavnik Hogan Gidley, "je bil predsednik glede te zadeve jasen od samega začetka: ni vprašanje, ali, vprašanje je le, kdaj". Odločitev o selitvi veleposlaništva bo po njegovih besedah znana "v prihodnjih dneh".
Trumpa svarijo po vsem svetu
Iz sveta prihaja vse več svaril, da bi imelo priznanje Jeruzalema za prestolnico judovske države, ki naj bi ga načrtoval Trump, nevarne posledice. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pravi, da bi Trump s tem prestopil "rdečo črto". Kritično se je odzvala tudi Evropska unija.
"Gospod Trump, Jeruzalem je rdeča črta za muslimane," je v ostrem nagovoru članom svoje stranke AKP, ki ga je prenašala televizija, danes opozoril Erdogan. Turčija se je pripravljena proti morebitnemu priznanju večnega mesta za prestolnico Izraela boriti do konca in bi lahko na ta račun celo prekinila diplomatske odnose z Izraelom, je zagrozil.
Napovedal je tudi, da bo Turčija, ki trenutno predseduje Organizaciji islamskega sodelovanja (OIC), nemudoma sklicala vrh te organizacije, če bo Trump res izvedel pričakovano potezo, in zbudil se bo celoten islamski svet.
Generalni sekretar Arabske lige Ahmed Abul Gejt je danes znova opozoril, kako zelo nevarno bi bilo priznanje Jeruzalema kot prestolnice Izraela in selitev ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v to mesto - "ne le za situacijo v Palestini, ampak tudi za arabsko in islamsko regijo". Belo hišo je pozval, naj znova razmisli ter napovedal zasedanje Arabske lige v Kairu, če bo Trump dejansko naredil to, kar se napoveduje.
"Globoko zaskrbljeni" so po navedbah savdske uradne tiskovne agencije tudi v Rijadu, kjer med drugim ocenjujejo, da bi lahko imeli Trumpovi načrti resne posledice in bi še dodatno zapletli konflikt med Izraelom in Palestinci.
Glasne kritike prihajajo tudi iz Evropske unije
Vse glasnejše so tudi kritike iz Evrope. Po francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu v ponedeljek se je danes med drugim oglasil nemški zunanji minister Sigmar Gabriel, ki prav tako svari pred daljnosežnimi posledicami. "Rešitev problematike Jeruzalema je mogoče doseči le z neposrednimi pogajanji med obema stranema (...) Vse, kar še zaostruje krizo, je v teh časih kontraproduktivno," je menil Gabriel v nastopu na zunanjepolitičnem forumu v Berlinu ter zatrdil, da nemška politika glede tega ostaja nespremenjena.
Iz urada visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini so medtem ocenili, da bi vsaka odločitev ali enostransko dejanje, ki bi zadevala status Jeruzalema, lahko imela "resne posledice za javno mnenje v velikem delu sveta". Kot so poudarili, mora fokus "ostati na prizadevanjih za ponoven zagon mirovnega procesa in izogibanju vsakemu dejanju, ki bi lahko ta prizadevanja spodkopalo".
Status Jeruzalema je eno najbolj spornih vprašanj v bližnjevzhodnem konfliktu in je ključno za doseganje miru med Izraelom in Palestinci. Izrael razume celoten Jeruzalem kot svojo prestolnico, Palestinci pa nasprotno vztrajajo, da mora biti Vzhodni Jeruzalem, ki ga je Izrael zavzel v vojni leta 1967, prestolnica njihove prihodnje države. Celo ZDA, tradicionalna zaveznica Izraela, se glede tega načeloma niso postavljale na nobeno stran in so doslej vztrajale, da mora biti ta spor rešen v okviru bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj.
Palestinci svarijo, da bi sprememba te politike pokopala možnosti za mir. Svetovalec palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, Nabil Šat je danes znova opozoril, da bi to pomenilo konec Trumpovih mirovnih prizadevanj na Bližnjem vzhodu, saj bi "popolnoma uničilo vsako možnost", da bi lahko "odigral vlogo iskrenega posrednika".
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.