V Rio de Janeiru so "zaprli" eno od znamenitosti, na katero domačini niso bili ponosni. Lokalne oblasti so se namreč odločile, da še pred konferenco Združenih narodov o trajnostnem razvoju, ki se bo začela 13. junija, „porušijo“ največje smetišče na svetu, imenovano Jardim Gramacho, ki je raslo 34 let. Med 60 milijoni tonami smetmi na neurejeni deponiji so živeli pobiralci smeti, t.i. catadores, ki so brskali po "gori smeti" in upali, da odkrijejo kaj uporabnega ali primernega (plastika, papir) za reciklažo in prodajo.
Okoljski aktivisti so več let opozarjali oblasti, da so smeti povsem zapolnile in onesnažile bližnji zaliv Guanabara, ki je bil nekoč čist. Na smetišču bodo začasno postavili tovarno. Toplogredne pline, ki nastajajo pri gnitju bioloških odpadkov, bodo pretvarjali v gorivo za motorna vozila in ogrevanje domov.
Zaenkrat pa oblasti še nimajo pravega načrta, kaj bi z več kot 1700 reveži, ki so vsakodnevno brskali po svežem smetju. Oblasti so jim sicer obljubile, da jim bodo dodelili nekakšno odškodnino, ker ne bodo smeli več živeti na deponiji. Na druge, bolj sodobne deponije, pa že nekaj let nimajo dostopa.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.