Po rekordni vročini in dolgotrajnem sušnem obdobju je bilo le še vprašanje časa, kdaj bodo izbruhnili prvi požari v naravi. Včeraj zvečer okoli 23. ure je izbruhnil požar v bližini kraja Pijavičino na polotoku Pelješac v Dalmaciji. Požar se je zaradi močnega vetra hitro razširil proti jugu. Gasilci so evakuirali okoli 50 prebivalcev, ki so se sami preventivno odločili, da zapustijo svoje domove.
Zračne snage gase požare na Korčuli i Pelješcu http://t.co/8XxVpQperb @DUZS_HR pic.twitter.com/owKYNx7mrn
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) July 21, 2015
Proti jutru se je ogenj nato nevarno približal turističnem kraju Trstenik, ki so ga morali v celoti evakuirati in prebivalce namestiti v prostorih osnovne šole v Janjini. Novinar Dnevnika.hr, ki je dopoldan prispel v Trstenik, je dejal, da je zgorela tamkajšnja vinska klet Grgić in še ena hiša v njeni bližini, medtem ko so gasilci z vodo uspeli namočiti hiše in preprečiti, da bi se ogenj razširil v sam kraj.
Fotografije požara na Pelješcu, ki so jih naredili zagrebški gasilci (Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba), ki so se danes pridružili ekipam pri gašenju.
VP Dubrava @ Pelješac Drži se Puška!
Posted by VP Dubrava on Tuesday, July 21, 2015
Namestnik Dubrovniško-neretvanskega župana Davorko Obuljen je povedal, da so na Pelješcu najbolj ogroženi kraji Ponikve, Janjina, Dingač Bora, Pijavičino in Trstenik. Požar je zajel borov gozd, zgorele so številne domače živali in avtomobili, poškodovani so gospodarski objekti. Zaradi ognja je bila nekaj časa zaprta glavna cesta na polotoku med krajema Janjina in Pijavičino. "Poškodovan je daljnovod, zato sta del Orebića in zahodni del otoka Mljet brez elektrike," je povedal.
Gasilcem s Pelješca in območja Dubrovnika so na pomoč prispeli tudi njihovi kolegi iz Zadra in Šibenika. Poveljnik gasilske brigade Dubrovniškega primorja Ivo Franušić, ki se je po treh dneh vrnil s Korčule na Pelješec, je povedal, da se je požar popoldne razširil. "Samo gasilci na terenu niso mogli omejiti ognja, zato smo dobili pomoč iz zraka. Pihal je maestral, gorelo pa je okoli 600 hektarjev površine," je dejal.
Popoldne jim je na pomoč priskočila vojska, pomagalo pa je tudi pet letal za gašenje požarov in helikopterjev, so sporočili z obrambnega ministrstva. "Hiše smo za zdaj uspešno obvarovali, a požar je zajel celoten polotok. Komaj smo uspeli loviti ogenj. Okoli naselij je ta zdaj pod nadzorom, a njegovih krakov, ki segajo v hribe, še nismo dosegli. Čaka nas še ena dolga, delovna in neprespana noč," pa je zvečer povedal Franušič.
Milanović: Poletje je vroče in to se bo še dogajalo Območje na Pelješcu so si pozno popoldne ogledali tudi hrvaški premier Zoran Milanović, notranji minister Ranko Ostojić in minister za obrambo Ante Kotromanović, ki so se srečali z gasilci v Trsteniku. "Situacija še ni pod nadzorom. Gasilci se trudijo po svoji močeh. Dobro smo opremljeni, računamo na pogum in usposobljenost ljudi, ki so angažirani. Znanje imajo, za to so usposobljeni, za to se urijo celo leto. Lani požarov ni bilo. Letošnje leto je vroče, zdaj je čas za požare in žal je to šele začetek. Moramo biti pripravljeni, tako s tehniko kot z ljudmi. Tu smo, da odgovorimo vsem tovrstnim izzivom. Najpomembneje je, da se tam, kamor se požar širi, vnaprej zavaruje ljudi in imetje, kar je tukaj storjeno. Preventiva je izjemno pomembna," je dejal Milanović. Na vprašanje, ali bo država pomagala ljudem, ki so ostali brez imetja, je odvrnil: "Država bo na koncu vedno pomagala, kolikor bo le lahko – glede na to, koliko jemljemo ljudem, jim moramo nekaj tudi vrniti."
Na ugibanja, ali je za požare kriv človeški faktor, je Ostojić odvrnil: "Veste, da smo že imeli primere, ko smo našli ljudi, ki so namerno zakrivili požare. S tem se bo ukvarjala policija, zdaj je najpomembneje preprečiti človeške žrtve, kar gasilcem uspeva."
Korčula: požar pogasili, nato ga je veter spet razplamtel
Že včeraj pa je požar izbruhnil na otoku Korčula, kjer je zgorelo približno 500 hektarjev borovega gozda. Nastala je velikanska gmotna škoda, s požarom pa se bori 200 gasilcev. "Tu je totalni kaos", je za Index.hr povedal poveljnik gasilcev Dubrovniško-neretvanske županije Stjepan Simović.
Gasilci požara pri Smokvici nikakor niso mogli pogasiti. Potem ko so ga nekoliko uspeli lokalizirati, je znova nenadzorovano izbruhnil, saj je pihal močan maestral. "Ogrožene so stanovanjske hiše in gospodarska poslopja. En del požara smo uspeli lokalizirati, drug del pa gre proti Zavalatici. Na ta jugovzhodni del smo poslali največ gasilcev. Za zdaj smo uspeli obvarovati hiše, a čaka nas še veliko dela," je še dodal.
Franušič je zvečer povedal, da je situacija na Korčuli za zdaj pod nadzorom. "Zavalatica in Brna so naselja, ki smo jih obvarovali, a požar še vedno ni pod nadzorom," je dodal. "Borimo se z nadčloveškimi napori, da preprečimo širjenje ognja, a situacija ni dobra. Ne vemo, kaj pričakovati," pa je za Index.hr povedal eden od gasilcev.
Direktor hrvaške uprave za zaščito in reševanje Jadran Perinić je pred kamero HTV ocenil, da bodo v sredo uspeli vzpostaviti nadzor nad požari, ker pričakuje, da se bo veter čez noč pomiril in bodo gasilci potem lažje opravili svoje delo. V sredo zjutraj bodo pri gašenju znova pomagala tudi štiri letala, saj ponoči ne morejo gasiti požarov.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.