„S soprogo sva se tudi odločila, da bova celoten finančni znesek, ki ga bom prejel skupaj z nagrado, podarila dvostrankarski neprofitni organizaciji Zveza za zaščito podnebja,“ je še dodal. Boj proti podnebnim spremembam ni politično, temveč moralno vprašanje, pravi Gore. Izrazil je še upanje, da bo nagrada pripomogla k povečanju globalne zavesti.
Nagrada za Ala Gora je udarec pogosto kritizirani okoljevarstveni politiki ameriškega predsednika Georga W. Busha. Poznavalci pravijo, da bi nagrado lahko videli tudi v luči mednarodnega odpora proti okoljstveni politiki Busha v zadnjih sedmih letih, proti njegovi politiki v Iraku in aroganci v mednarodni politiki.
“Priznanje odbora za Nobelove nagrade Alu Goreu je luč, ki kaže na najbolj neprijetno resnico od vseh – izvolitev Busha za predsednika, kar je ogrozilo mir in blaginjo držav po vsem svetu,” je dejal kandidat za demokratskega predsednika ZDA John Edwards.
Bela hiša je sicer čestitala nekdanjemu ameriškemu podpredsedniku Alu Goreu za Nobelovo nagrado za mir, a je hkrati zatrdila, da ne bo spreminjala svoje politike do vprašanja podnebnih sprememb.
Srečni, a presenečeni
IPCC je organ ZN, ki združuje okoli 3000 podnebnih strokovnjakov, oceanografov, glaciologov, gospodarstvenikov in drugih strokovnjakov in velja za svetovno vodilno znanstveno avtoriteto o globalnem segrevanju in njegovih posledicah.
Tiskovna predstavnica IPCC Carola Traverso Saibante je v prvem odzivu v Ženevi dejala, da so "presenečeni". "Bili bi tudi srečni, če bi nagrado dobil samo Gore, saj gre za priznanje o pomenu tega vprašanja," je dodala.
Predsedujoči IPCC, Indijec Rajendra Pachauri, pa je za norveško televizijo izjavil: "Prevzet sem. Nagrada je namenjena tudi mednarodni skupnosti Združenih narodov in vsem državam, ki nas podpirajo."
IPCC so ustanovili Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in Program ZN za okolje (Unep). Sedež ima v Ženevi, vendar sam ne vodi raziskav, pač pa združuje pomembne znanstvene študije. V letos objavljenih poročilih o posledicah segrevanja ozračja so opozorili, da bodo posledice klimatskih sprememb čutile vse celine, najbolj bodo prizadete najrevnejše države, skoraj tretjini živalskih in rastlinskih vrst pa grozi izumrtje.
Z vsega sveta že prihajajo prve čestitke
Številni predstavniki po svetu so se že odzvali na vest glede dobitnikov letošnje Nobelove nagrade za mir. Med drugim je nagrajencema čestital predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pa je poudaril, da je sedaj brez dvoma, da podnebne spremembe vplivajo na svet. Na pozitivne odmeve je novica o letošnjima dobitnikoma naletela med drugim v Avstriji, Nemčiji in Veliki Britaniji.
Avstrijski kancler Alfred Gusenbauer je ocenil, da je letošnja Nobelova nagrada za mir lahko "spodbuda za vse države, da izvajajo dosledno podnebno politiko v smislu stabilnosti". Nemški minister za okolje Sigmar Gabriel je v imenu nemške vlade dejal, da je Gore s svojim delom pripomogel, da je boj proti podnebnim spremembah v središču pozornosti javnosti. "Zelo sem zadovoljen, da je Nobelov sklad izrekel priznanje Al Goreu in IPCC za delo, ki sta ga naredila na področju podnebnih sprememb," pa je dejal britanski premier Gordon Brown.
Slovenski okoljevarstveniki navdušeni
V fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera, Zvezi ekoloških gibanj Slovenije, društvu Planet Zemlja, pozdravila pa jo je tudi profesorica na Biotehniški fakulteti, priznana klimatologinja in članica IPCC Lučka Kajfež Bogataj so nad izbiro Nobelovcev za mir navdušeni. Kajfež Bogatajeva je povedala, da so "popolnoma presenečeni" nad nagrado, da pa je odločitev odbora v Oslu zaslužena nagrada za trdo delo pri pripravi letos objavljenih poročil, prepričana pa je tudi, da so si nagrado zaslužili za svoje "aktivno ozaveščanje ljudi in politike o pomenu podnebnih sprememb za prihodnost".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.