55-letnik je bil pred referendumom junija 2016 ena osrednjih figur kampanje za britanski izstop iz povezave. Premierka Theresa May ga je julija 2016 po prevzemu oblasti imenovala za zunanjega ministra, s čimer naj bi mu po ocenah analitikov skušala preprečiti, da bi si doma oblikoval politično bazo za prevzem vodenja stranke.
Johnson si je namreč pred tem že dlje časa želel prevzeti vodenje stranke, nameraval se je pomeriti že z Mayevo, a se je tik pred uradnim začetkom bitke umaknil.
S položaja zunanjega ministra je odstopil julija 2018, ker se s premierko nista strinjala glede pogajanj o brexitu. Zdaj je v tekmi za šefa torijcev prepričljivo premagal zunanjega ministra Jeremyja Hunta.
Johnson bo imel zdaj priložnost, da kot premier izpelje izstop iz EU, za kakršnega si prizadeva. V kampanji za vodjo konservativcev in premierja je napovedal, da ne bo zaprosil za novo preložitev brexita in da je pripravljen EU 31. oktobra zapustiti z dogovorom ali brez njega. Prizadeva si sicer za ponovna pogajanja o dogovoru, na kar pa unija ne pristaja.
Tudi ameriški državljan
Rodil se je v New Yorku kot Alexander Boris de Pfeffel Johnson očetu politiku in znanstveniku ter materi slikarki. Njegov pradedek po očetovi strani je bil zadnji notranji minister Otomanskega cesarstva. Poleg britanskega ima tudi ameriško državljanstvo.
Njegova sestra Rachel Johnson je nekoč dejala, da je Boris kot otrok želel postati "kralj sveta".
Deležen je bil elitne izobrazbe v Etonu in Oxfordu. Bil je dvakrat poročen, z drugo ženo Marino Wheeler ima štiri otroke. Imel naj bi še enega nezakonskega otroka, a o svojem zasebnem življenju ne želi govoriti.
Kariero začel kot dopisnik
Johnson je bil več let poslanec v britanskem parlamentu, od leta 2008 do maja 2016 pa londonski župan. Kariero je začel kot novinar, med letoma 1989 in 1994 je bil dopisnik v Bruslju. Že v tem času je bil kritičen do Evropske komisije, njegovi novinarski kolegi pa so bili kritični do njega, češ da njegovi članki vsebujejo neresnice.
Med referendumsko kampanjo za izhod Velike Britanije iz EU je postal eden najbolj gorečih nasprotnikov takratnega premierja Davida Camerona, ki je zagovarjal obstanek v EU.
Za EU in njene predstavnike ni izbiral besed. Najbolj je odmevala njegova primerjava EU s Hitlerjem in Napoleonom, zaradi katere mu je predsednik Evropskega sveta Donald Tusk očital, da je šel čez vse meje.
Putina označil za manipulativnega tirana
EU sicer ni bila njegova edina tarča. Obregnil se je ob takratnega ameriškega predsednika Baracka Obamo, za katerega je rekel, da ima zaradi delno kenijskega porekla v genih sovraštvo do Velike Britanije. Po drugi strani ves čas kaže naklonjenost do Obamovega naslednika Donalda Trumpa.
Tudi Trump je večkrat dal vedeti, da si na čelu britanske vlade želi prav Johnsona.
Ruskega predsednika Vladimirja Putina je Johnson označil za neusmiljenega in manipulativnega tirana, ki spominja na Trapetsa iz knjig o Harryju Potterju.
Užalil je tudi turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana in o njem napisal celo pesmico, islam pa je označil za najbolj hudobno sektaško religijo od vseh, kar se tiče odnosa do nevernikov.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.