Letošnji Nobelov nagrajenec za mir Al Gore je na konferenci pogodbenic okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah (UNFCC) na Baliju krivdo za blokado konference pripisal ZDA. Hkrati je delegatom na konferenci svetoval, naj ne bodo jezni in naj počakajo na ameriške predsedniške volitve prihodnje leto.
"V prihodnjih dveh letih bodo ZDA tam, kjer sedaj niso. Čez leto in 40 dni bo v ZDA inavguracija predsednika. Odkrito vam sicer povem, da ne morem obljubiti, da bo imela oseba, ki bo izvoljena, stališča, ki jih sam pričakujem, ampak je zelo verjetno," je dejal Gore, ki je na Bali prispel potem, ko so mu v ponedeljek na Norveškem izročili Nobelovo nagrado.
"Moja domovina, ZDA, je glavni krivec za zastoj procesa tukaj na Baliju," je ob navdušenem aplavzu dejal Gore in dodal, da je potrebno, da so v pogodbo vključeni cilji. Hkrati je delegate na Baliju spomnil na njihovo odgovornost, da Zemljo rešijo pred podnebno katastrofo.
"Znanstveniki so jasno dali vedeti, da čakanje ni odgovor," je dejal Gore in države pozval, naj nova pogodba začne veljati čez tri leta in ne, kot je predvideno, šele leta 2012. "Ne moremo si privoščiti čakanja," je še dejal Gore.
Odzivi ZDA in EU
Na Goreove besede se je med tem že odzvala Bela hiša, ki meni, da ni prav obtožiti ZDA za neuspeh konference na Baliju. "Menim, da nima prav," je povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Dana Perino. "Vsaka država ima pogajalski položaj, ne le ZDA," pa je povedal predsednik Sveta za kakovost okolja v Beli hiši James Connaughton.
EU je prav tako kritična zaradi poskusov ZDA, ki naj bi želele, da bi končno besedilo konference vsebinsko zvodenelo. Posvarila je, da bo zavrnila srečanje in pogovore o podnebju prihodnji mesec na Havajih, če bodo ti na Baliju propadli. "Očitno te izjave niso konstruktivne za pogovor, kjer se vsi želimo pogovoriti o okviru za nadaljnje ukrepanje," je komentirala Perinova.
Podnebne spremembe
Svetovna meteorološka organizacije (WMO) pa je danes na Baliju napovedala, da bo letošnje leto eno od najtoplejših, hkrati pa je obdobje od leta 1998 do leta 2007 najtoplejše desetletje, odkar beležijo temperature.
Poročilo WMO za letošnje leto bodo sicer objavili marca 2008, vendar so že sedaj izpostavili nekaj glavnih poudarkov: v zadnjih 13 letih so zabeležili 11 najtoplejših let kadarkoli, letošnji januar pa je bil najtoplejši januar na sploh. V nekaterih predelih Evrope so zabeležili najtoplejšo pomlad doslej, hude poplave pa so prizadele mnoge afriške države, pa tudi Bolivijo, Urugvaj, Mehiko, jug Kitajske in Indonezijo.
Anglija in Wales pa sta doživela najbolj mokro obdobje od maja do julija po letu 1776. Tudi arktični led se je dramatično zmanjšal. Septembra, ob koncu poletne sezone taljenja ledu, je bilo samo 4,28 milijona kvadratnih kilometrov Arktičnega oceana pokritega z ledom, kar je najmanjša površina ledu doslej in hkrati 39 odstotkov pod dolgoletnim povprečjem.
Zaskrbljenost nad konferenco
Izvršni sekretar konference pogodbenic okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah (UNFCC) Yvo de Boer je danes izrazil zaskrbljenost nad potekom okoljske konference na Baliju.
Kot je pojasnil de Boer, prihaja do težav, ker nekatere države pogojujejo privolitev v določene dogovore s popuščanjem pri drugih točkah. To že postaja podobno razmeram "vse ali nič", je izvršni sekretar UNFCC opozoril v pogovoru z novinarji.
Krivdo valijo na ZDA
Okoljevarstvene organizacije so glavno odgovornost za zastoj v pogovorih, ki naj bi prinesli dogovor o začetku pogajanj za nov sporazum na svetovni ravni glede ukrepov za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb, pripisale ZDA. Tudi Al Gore je v svojem govoru omenil, da ZDA nosijo del krivde za zastoje v pogovorih. Udeleženci konference se trenutno ne morejo sporazumeti, ali naj med smernice za nova pogajanja uvrstijo znanstvene dokaze, da je potrebno do leta 2020 izpuste toplogrednih plinov zmanjšati za 25 do 40 odstotkov glede na količine iz leta 1990. ZDA so v sredo znova zavrnile vsakršno vključevanje številk v omenjene smernice.
Evropska unija je danes na Baliju zagrozila ZDA, da bo odpovedala vse pogovore o podnebnih spremembah izven okvirov ZN, če na konferenci ne bodo dosegli zadovoljivih rezultatov. "Če ne bo nobenega rezultata, tudi ne bo srečanja držav, ki spadajo med največja gospodarstva sveta," je danes dejal nemški minister za okolje Sigmar Gabriel.
Sklad za pomoč državam
Konferenca na Baliju pa vseeno ni bila čisto neuspešna. Dosegli so dogovor o ustanoviti sklada za pomoč državam, ki so jih podnebne spremembe že prizadele. Iz Balija pa so tudi sporočili, da bodo pod okriljem Projekta Nairobi septembra 2008 v Senegalu pripravili vseafriški forum o izpustih ogljikovega dioksida.
Slovensko Društvo za sonaraven razvoj Focus pa se je danes odzvalo na sredin nagovor slovenskega ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika na konferenci na Baliju. Kot opozarjajo, je minister Podobnik v nagovoru izpustil omembo ciljev zmanjšanja emisij, ki so potrebni za preprečevanje vsaj najhujših posledic podnebnih sprememb. S tem je po mnenju društva pokazal na omahljivost Slovenije pri spopadanju z vse resnejšim problemom podnebnih sprememb.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.