Tujina

Gore zahteva odstop Bushevih sodelavcev

New York, 27. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji podpredsednik ZDA je zahteval odstop obrambnega ministra Rumsfelda, svetovalke za nacionalno varnost Riceove in direktorja CIA Teneta.

"Kako si sploh dovolijo, da nas izpostavijo takšnemu onečaščenju in sramoti. Kako si lahko dovolijo, da vlačijo dobro ime ZDA skozi blato mučilnic Sadama Huseina," je dejal Gore.

Nesojeni predsednik ZDA, za katerega je leta 2000 glasovala večina Američanov, a je nominacijo izgubil v spornem sodniškem podaljšku, si je na univerzi New York dal duška. Z močno povzdignjenim glasom je demonstriral razočaranje nad vladajočo elito. Donald Rumsfeld, Condoleezza Rice in George Tenet so po njegovem mnenju najbolj odgovorni za iraško katastrofo. "Donald Rumsfeld naj takoj odstopi. Naša država je izpostavljena tveganju vsak dan, dokler Rumsfeld ostaja obrambni minister. Potrebujemo nekoga z dobro presojo in zdravo pametjo. Condoleezza Rice naj nemudoma odstopi, ker je naredila velike napake pri koordinaciji politike nacionalne varnosti," je v govoru pred študenti kričal Gore. Tenet, ki ga je imenoval za častnega človeka in prijatelja, pa bi moral po njegovem mnenju vseeno odstopiti zaradi napak obveščevalcev.

Če bi bil Gore tako odločen leta 2000, morda ne bi zapravil priložnost za zmago na predsedniških volitvah, s čimer bi se lahko ZDA izognile iraški katastrofi (Foto: Reuters)
Če bi bil Gore tako odločen leta 2000, morda ne bi zapravil priložnost za zmago na predsedniških volitvah, s čimer bi se lahko ZDA izognile iraški katastrofi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nekdanji podpredsednik je pozval tako republikance kot demokrate, naj se mu pridružijo v zahtevi po odstopu vseh, ki so za Georgeom Bushem in podpredsednikom ZDA Dickom Cheneyjem najbolj odgovorni.

Gore tudi o mučenju zapornikov

Se nad Belo hišo zgrinjajo črni oblaki? (Foto: Reuters)
Se nad Belo hišo zgrinjajo črni oblaki? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Gore si je z današnjo kritičnostjo pridobil marsikatero simpatijo, a Kerry še vedno ostaja favorit
Gore si je z današnjo kritičnostjo pridobil marsikatero simpatijo, a Kerry še vedno ostaja favorit FOTO: Reuters

Vojna v Iraku in škandal z zaporniki sta bili osrednji temi enournega govora, večkrat prekinjenega z aplavzi. Gore je zatrdil, da zlorabe iraških ujetnikov v zaporu Abu Graib niso delo nekaj posameznikov, ampak naravna posledica politike Busheve administracije. Rezerviste, ki na fotografijah zlorabljajo Iračane, naj bi v moralno greznico potisnila Bela hiša, ki se je odpovedala Ženevskim konvencijam. "Iraška kriza je povzročila ognjevita protiameriška čustva in teroristom dala močno orožje za novačenje. Bush je zaradi svoje arogance, svojeglavosti in spotikanja v sršenje gnezdo, ki nas ni ogrožalo, Američane v tujini in doma izpostavil veliko večji nevarnosti napada. Irak je postal osrednji rekrutacijski urad za teroriste," meni Gore, ki je dodal, da si je Bush ustvaril podoben sloves, kot ga je užival nekdanji predsednik Richard Nixon. "Američane v tujini in slehernem ameriškem mestu je s svojo arogantnostjo izpostavil izjemni nevarnosti, da postanejo tarča teroristov!" je še dodal.

Govor so sponzorirali liberalni politični aktivisti skupine MoveOn.org, ki redno pozivajo volilce, naj ne glasujejo za Busha. Republikanci so odgovorili, da bi v boju proti terorizmu Gore lahko sam kaj storil, ko je bil osem let Clintonov podpredsednik, zdaj pa naj bo raje tiho. Demokrati pa, nekateri naveličani Kerryjeve mlačnosti, pozdravljajo takšne napade, drugim pa je vendarle bližje previdnost, s katero se različnih tem loteva njihov kandidat za 44. predsednika ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta